מנטה שוקולד כבר טעמת?

מנטה שוקולד, אורגנו חריף, טרגון נטול חריפות, מנטה לימונית, צימוקי עגבניות ובזיליקום פסטו הגדל כעץ בונסאי הם חלק מהחידושים שעושים דרכם מהערוגות לצלחות בימים אלו.

במשתלות חישתיל יש חלקות גידול מיוחדות לצמחי תבלין, שבהן מגדלים צמחים חדשים בעלי טעמים חדשים שמשדרגים את המזווה הביתי ובמסעדות כמובן.

 

עוד באון לייף:

·         ירקות שורש: להכין את הגוף לחורף

·         המתכון לאושר: 7 פירות וירקות ביום

·         מיכל אנסקי: הגיע הזמן לתו תקן לירקות ופירות

 

מה שעוד משמח לדעת הוא שכל הפיתוח נעשה בדרך טבעית ללא שימוש בהנדסה גנטית. ואת השתילים החדשים יכול לרכוש כל אחד ולגדל אפילו בבית, בעציץ אדן החלון. לא חייבים גינת ירק או דונמים של חממות כדי ליהנות מחידושי הטבע.

 

בין הזנים שפותחו:

אורגנו הוט אנד ספייסי – עשב תבלין המשלב את טעם של אורגנו עם טעם של צ'ילי חריף.

טרגון ארבע העונות – עשב תבלין בעל טעם טרגון משופר ו"חלק" ללא הסיומת המרה האופיינית לו. אפשר לקטוף את הטרגון הזה גם בעונת החורף.

מנטה שוויצרית – עלי מנטה עם טעם לימוני מעט חריף ומרענן, בעלת ארומה חזקה.

מנטה שוקולד – עלי מנטה בעלי טעם עדין יותר וארומת שוקולד מושכת. מצוין לקינוחים.

בזיל פסטו  בזיליקום המשדרג ומשביח את טעמו של רוטב הפסטו.

בזיל מג'ק מאונטיין  המתאפיין בעלים בעלי טעם מוגבר, ארומה חזקה ועשירה היוצרת טעם "ארוך" שנמשך לאחר האכילה.

עץ בזילבונסאי – שבשונה מזני בזיל מקוריים המתפתחים כשיחים, הזן מתפתח לעץ בונסאי המאפשר לגדל את הבזיל לאורך כל השנה.

עגבניות צימוק – עגבניות בעלות פתחי אוורור בקליפתן המאפשרות לעגבנייה לאדות נוזלים ולהבשיל כצימוק מבלי להירקב. הייבוש נעשה בטבעיות ללא חומרים משמרים וכך נשמרות התכונות והתועלות הבריאותיות שיש בעגבנייה.

חציל ללא גרעינים חצילים "חתיכים" בעלי מראה שחוק בוהק וחיי מדף ארוכים ביחס לחצילים הרגילים, אבל במחיר שוק רגיל.

אבטיח כתום  המיועד לחורף בלבד, כשאין אבטיחים בסביבה. האבטיח פותח וגדל בעין יהב בערבה.

 

בזיליקום בטעם מנטה שוקולד 

 

איך בכלל מגיעים לפתח בזיליקום עם טעם "ארוך" או מנטה שוקולד? במילה אחת – ניסוי, בשתי מילים – ניסוי וטעייה. הבוטניקאים במחלקת מחקר ופיתוח של חישתיל עומדים מאחורי הזנים החדשים, כשבפועל הם עבדו על הרבה יותר זנים. בסופו של דבר, אם הנסיינים לא אוהבים את הטעם שנוצר או שמסיבה כלשהי הוא לא מתאים לאקלים המקומי, הניסוי ייגנז. לשוק יוצאים רק הזנים המובחרים שעמדו במבחנים המחמירים.

 

בגזרת הנסיינים אפשר למצוא שפים ומובילי דעה בקולינריה. למשל השף עמרי מגל מסייע לחישתיל ומשתמש בזנים החדשים במטבח שלו כדי לבדוק איך הם באים לידי ביטוי בבישול ובטעם האוכל.

 

חצילים ללא גרעינים

איך משיגים את צמחי התבלין החדשים? במשתלות ברחבי הארץ אפשר לרכוש עציצים ולגדל בבית באדנית. כך אפשר לקטוף את התבלין הכי טרי ולהשתמש מיד בבישול. מה גם, תוכלו להיות בטוחים שהצמחים והירקות לא רוססו במהלך הגידול. מי שמעדיף לרכוש צרור בסופר או בשוק, יוכל למצוא את הפיתוחים החדשים על המדפים, למשל תחת מיתוג של  "אגודת יופי של ירקות" מעין יהב.

 

תגובות (0)
הוסף תגובה