לקראת חנוכה: הסוד להכנת סופגניות מדהימות

לישה מתאימה – מומלץ ללוש את הבצק במיקסר ולא במעבד מזון. מכניסים את כל החומרים לקערת המיקסר ללא הנוזלים (המים או החלב), מפעילים את המיקסר במהירות נמוכה ומוסיפים בהדרגה את הנוזלים, כשהחומרים מתחברים לגוש, מעלים את מהירות הלישה לבינונית וממשיכים ללוש לפחות עוד כ-6 דקות , יש להמשיך עד לקבלת בצק רך וגמיש הניתק מהדפנות.

 

תפיחה טובה – כאשר משתמשים במשפר לאפיה ביתית, מספיקה השהייה של הבצק בגמר הלישה למשך כ-20-30 דקות בלבד ( אין צורך בתפיחה ראשונה ארוכה יותר). לאחר יצירת כדורי הבצק וסידורם על משטח משומן היטב, חשוב מאד להקפיד ולהתפיחם שוב עד להכפלת נפחם. רצוי להתפיח את כדורי הבצק במקום חמים ללא לחות. לזירוז התפיחה: מחממים את תנור האפייה לטמפרטורה הנמוכה ביותר (כ-50 מעלות), מכניסים את המגש המשומן עם כדורי הבצק, סוגרים את דלת התנור ומכבים את התנור.

 

בזמן ההתפחה – את כדורי  הבצק יש להניח להתפחה על גבי מגש (או נייר אפיה) משומן קלות ובמרווחים של 4 אצבעות בין אחד לשני. כך יישאר מספיק מקום להתפחה וכך תוכלו להרים את הסופגנייה בקלות מהמגש אל סיר השמן מבלי לפגוע בסופגניות שלצידה.

 

המעבר ממגש ההתפחה אל סיר השמן – בבואכם להרים סופגנייה ממגש ההתפחה אל סיר השמן, השתמשו בכף שטוחה ודקה,  משומנת קלות, בעזרתה תרימו בעדינות את הסופגנייה מהמגש ותחליקו אותה בעדינות אל סיר השמן. כך הסופגנייה לא "תיפצע" ולא תקבל סימני אצבעות.

 

טיגון נכון בסיום התפיחה – מרימים הסופגניות בעדינות בעזרת כף שטוחה דקה משומנת, מכניסים בזהירות לשמן שחומם מראש כשצדה העליון של הסופגנייה כלפי מטה. טמפרטורת שמן נאותה: לאחר חימום השמן מכניסים כף עץ לשמן ובודקים שמופיעות בועות קטנות מסביב לה, אם הבועות גדולות ורבות, השמן חם מדי, יש להנמיך את האש או לסגור אותה למספר דקות או להוסיף שמן מהבקבוק. כאשר השמן חם מדי, הסופגנייה תשחים מהר בעוד הבצק בפנים יישאר דביק ובצקי. טמפרטורת השמן האידיאלית לטיגון סופגניות היא 170 מעלות.

 

צילום: shutterstock

 

זמן הטיגון  זמן הטיגון תלוי בגודל הסופגנייה. לסופגניות גדולות רצוי זמן טיגון של כ- 2-3 דקות מכל צד, או עד שהסופגנייה בצבע זהוב. סופגניות קטנות יש לטגן כ- ½ 1 דקות מכל צד עד להזהבה. בתום הטיגון להוציא בכף מחוררת ולהניח על גבי נייר סופג.

 

טיגון בשמן נקי ­?- כדי לשמור על שמן הטיגון נקי, הכניסו חתיכת גזר לסיר השמן. הגזר לא ישפיע כלל על טעם הסופגנייה אך ישמור על שמן נקי. כך תוכלו להשתמש באותו השמן לטיגון סופגניות במשך יומיים לפחות. מילוי נכון של הסופגנייה. את הריבה, או כל מילוי אחר שתבחרו, יש להזריק לסופגנייה מיד לאחר הטיגון, בעודה חמה. כך המילוי יתפזר באופן שווה ולא יהפוך לגוש במרכז הסופגנייה.

 

אבקת סוכר –  את אבקת הסוכר יש לבזוק מעל לסופגניות לאחר שהוזרקה לתוכן הריבה ולאחר שהן התקררו מעט. כך אבקת הסוכר לא תיספג בבצק והסופגנייה תישאר יפה ומזמינה.

 

לשמור על טריות הסופגנייה כדי לשמור על טריות הסופגניות שלא זללתם מיד, מומלץ לכם להשתמש במשפר אפייה בעת הכנת הבצק.  את הסופגניות המוכנות, שמרו לאחר שהתקררו לגמרי בכלי אטום. סופגניות אפויות. אם ברצונכם להימנע מטיגון, תוכלו להשתמש באותו הבצק להכנת סופגניות אפויות.  לאחר ההתפחה, במקום להחליק את הסופגניות אל סיר השמן, מרחו אותן בעדינות בביצה טרופה, קשטו בסוכר גבישי/ סוכר לבן/ פתיתי שוקולד/ סוכריות צבעוניות או כל קישוט אחר שתבחרו  והכניסו אותן לתנור שחומם מראש ל-170 מעלות. הסופגניות יהיו מוכנות כעבור כרבע שעה או כאשר צבען יהיה חום זהבהב.

תגובות (0)
הוסף תגובה