האישה תמיד אשמה

פרשת אייל גולן והקטינות פתחה צוהר לדיונים סוערים על המונח "בעילת קטינה בהסכמה". מה פירושה של הסכמה? מי אשם בסיטואציות בה קטינה משקרת, לכאורה, לגבי גילה? איזו אחריות, אם בכלל, מוטלת על כתפיהם של גברים המקיימים יחסי מין עם נערה שצעירה מהם בכמה שנים טובות? מה זה אומר על הנערה? מה זה אומר עליהם?

 

עוד ב-Onlife:

 

בימים שאחרי פרשת האונס בחיל האוויר בה למעלה מ-50 חיילים ואזרחים נחשדו באונס של ילדה בת 13, החליטו יוסי עטייה ואיתמר רוז, לעשות מעשה. השניים, בוגרי בית הספר לקולנוע "סם שפיגל" בירושלים, יצאו "לשטח" לבושים במדי חיל האוויר וחמושים במצלמה ובמיקרופון. הם ניגשו לעוברי אורח, הציגו את עצמם כמי שלקחו חלק באונס בבסיס בדרום ושאלו את המרואיינים מה דעתם על כך: האם מגיעה להם תעודת יושר או כלא. התגובות היו מדהימות.  

 

"אם היא הסכימה אז מה הבעיה?" תהתה אחת המשיבות.

"עזבו אותה. תנו לה להזדיין" אמרה אחרת.

"אם לא ידעת אז לא ידעת. סך הכל רצית איזה לילה סוער ונחמד" אמר בחור צעיר.

גם מי שהמליץ לשלוח את השניים לכלא, טרח לספר בחיוך רחב על אחת בתיכון שכולם "עלו עליה". כששאלו אותו האם הוא נטל חלק במעשים, הוא צחק ואמר "אני נמנע מלענות".

 

הסרטון הזה הוא סרטון ישן. הוא צולם לפני כארבע שנים אולם בימים האחרונים הוא זוכה לתהילה מחודשת ברשת, אולי בגלל שהוא מצליח לשים לכולנו מראה מול הפנים. מדובר, לכאורה, בסרטון הומוריסטי אבל התמונה שנשקפת ממנו לא משעשעת בכלל. הסלחנות בה מתייחסים אנשים לקיום יחסי מין של עשרות בני אדם עם ילדה היא מדאיגה. מבחינה חוקית, מין עם בת 13 איננו מין אלא אונס. מבחינת רבים מן הציבור, הסכמתה שקולה להסכמה של אישה בוגרת.

 

 

הסרטון הזה מזכיר כתבה נוספת – מחרידה לא פחות. לפני כשנה וחצי הואשם ראש עיריית קריית מלאכי דאז, מוטי מלכה באונס של שתי נשים. הוא הורשע לבסוף, במסגרת עסקת טיעון, בהטרדה מינית של שתי מתלוננות ובפרקליטות הוחלט לסגור את התיק בחשד לאונס של שתי נשים אחרות, וזאת בשל היעדר ראיות מספיקות. הכתבה הזו שודרה במסגרת תכנית "המגזין", בהנחיית אשרת קוטלר בערוץ 10. כזכור, כל זה קרה אחרי פרשת משה קצב – הנשיא לשעבר, שמרצה עונש מאסר בכלא על שתי עבירות אינוס ועבירת מעשה מגונה בכוח.

 

במסגרת הכתבה ראיינה הכתבת מאיה איידן את תושבי קריית מלאכי על הפרשה. כמעט כל המצולמים לכתבה, כולל נשים, האשימו את המתלוננת וזיכו את הנאשם מכל חשד. האישה זכתה לכינויים כמו "זבל" ו"זונה", בעוד שמלכה הוא "גבר" ומתוקף היותו גבר, אי אפשר לצפות ממנו אחרת. גם כאן, למרות שהחוק אוסר במפורש יחסי מין כחלק מיחסי מרות, נראה כי דעת הקהל הייתה שונה מדעת החוק.  

 

לצפייה בכתבה לחצו כאן

תגובות (0)
הוסף תגובה