הוליווד גרועה לנשים. מחקר חדש

הסרט משחקי הרעב, מותחן בדיוני בכיכובה של ג'ניפר לורנס, גרף קרוב לחצי מיליארד דולר ממכירות כרטיסים ברחבי העולם. שובר קופות היסטרי שאישה היא השחקנית הראשית בו הוא מחזה נדיר בהוליווד.

 

עוד ב-Onlife:

 

יחד עם זאת, למרות ההצלחה של לורנס במשחקי הרעב, המשחק של קייט בלנשט שזיכה אותה באוסקר ביסמין הכחולה של וודי אלן ועבודה מצוינת של במאיות כמו קתרין ביגלו וכותבות כמו לנה דנהם, נראה שהוליווד עדיין גרועה לנשים.

 

האקדמיה לקולנוע בניו יורק פרסמה לאחרונה מחקר מקיף על מעמד הנשים בקולנוע ההוליוודי. במחקר נבדקו 500 הסרטים המצליחים ביותר שיצאו לאקרנים בין השנים  2007-2012.

 

הנה חלק מהתוצאות: רק שליש מזמן הדיבור בסרט שייך לנשים. גברים, לעומת זאת, מחזיקים כשני שליש מהתסריט.  29% מהנשים לבשו בגדים חושפניים לעומת 7% בלבד מהגברים. 26% מהשחקניות מופיעות בעירום חלקי, בהשוואה ל-9% מהשחקנים. ונתון מטריד לא פחות: מספר השחקניות בגיל ההתבגרות שמצולמות בעירום שולש (!) מאז 2007. אמנם נתונים אלה עשויים להיות מוטים על ידי סרט אחד בלבד אבל קשה לפספס את הכיוון הכללי.  

 

מחזה נדיר. ג'ניפר לורנס

 

עם פרסום המחקר, קראה האקדמיה לדיון בשאלה מדוע נשים שמהוות 50% מרוכשי הכרטיסים לקולנוע וכמעט מחצית מהדירקטורים בפסטיבל הסרטים סאנדנס בשנה האחרונה, זוכות לחשיפה כל כך מועטת ולא שוויונית בסרטים עצמם.

 

הכוכבות שלא נכנעות למשטר הרזון
רשימת הכבוד של הכוכבות שמובילות את המלחמה בדימוי הגוף ומסרבות לפוטושופ או לדיאטות רצח.לכתבה המלאה

"כמו בכל תעשייה גדולה, שינוי לוקח זמן", מציינת ד"ר מרתה לוזאן, מנכ"לית המרכז לחקר האישה בטלוויזיה, בקולנוע ובמדיה חדשה באוניברסיטת סן דייגו.

 

"תעשיית הקולנוע לא מתקיימת בבועה. היא חלק מחברה בה יש אפליות ודעות קדומות".

 

לוזאן טוענת שיש קשר הדוק בין מספר הנשים בעמדות כוח בסרט על המסך עצמו לבין מספר הנשים בעמדות נחשקות בתעשיית הקולנוע. עמדות אלו עדיין נשלטות על ידי גברים.

 

 

עוד נתונים: נשים היוו 18% מסך הבמאים, המפיקים, הכותבים והעורכים שעבדו בתעשיית הקולנוע בשנת 2012 – שיפור של 1% בלבד מאז 1998. אם סופרים רק את הבמאים, נשים מהוות 9% בלבד, בדיוק כמו ב-1998. וכמה שחקנים גברים יש בסרטים לעומת כמה שחקניות? היחס הממוצע בין זכר לנקבה בסרטי הוליווד הוא 2.25-1.

 

"הדבר המפתיע ביותר", טוענת לוזאן, "הוא, לכאורה, העדר כל שינוי. אם מסתכלים על "משחקי הרעב" חושבים כמובן שהכל בסדר גמור. זה קל ללכת שולל אחרי כמה סרטים בעלי פרופיל גבוה אבל חייבים להסתכל על המספרים והמספרים מראים שאין שום שינוי באמת".  

 

הפערים באים לידי ביטוי גם בשכר: לפי פורבס, אם מחברים את משכורתן של 10 השחקניות שהרוויחו הכי הרבה בשנה שעברה מגיעים ל-181 מיליון דולר. לעומת זאת, אם מחברים את משכורתם של עשר השחקנים המרוויחים ביותר של השנה מגיעים ל-465 מיליון דולר. בטקס פרסי האקדמיה של השנה שעברה  היו מועמדים 140 גברים לעומת 35 נשים. בבימוי, צילום, תסריט ובמספר קטגוריות נוספות לא היו מועמדות כלל.

 

דיונים על צבע השיער. לורה ליני

 

בנאום הקבלה שלה לפרס על מצוינות בקולנוע בחודש יוני, תיארה השחקנית לורה ליני את האווירה הגברית ברובה בתעשיית הקולנוע האמריקנית. "כשקריירת המשחק שלי הייתה בראשיתה, נדהמתי מכמות הזמן שגברים בזבזו בדיונים על צבע השיער שלי. עד מהרה הבנתי שבעבודה שבחרתי, לרוב אני אהיה מוקפת בגברים. כשחקנית בסרט, קל מאוד להיות בודדה כתוצאה מאי השוויון שמתקיים בתעשייה הזאת. לעיתים נדירות יש לך סצנה עם נשים אחרות, יש מעט מאוד נשים בצוות , ואם כמה נשים כבר מצליחות להגיע לעמדות מפתח, הן עושות הכל כדי לשמור את המקום לעצמן".

תגובות (0)
הוסף תגובה