לא רק נשים אחראיות לתינוקות בריאים

על פי מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Gender and Society לא רק נשים נושאות באחריות הבלעדית לבריאות הילוד. מבחינה תרבותית, בחברה המערבית מופעלים על נשים לחצים רבים הן לפני ההתעברות והן במהלך ההיריון, בעוד שגברים לא נדרשים לשום דבר כמעט. לשם המחשה, המאמר שהפך להכי ויראלי באתר האינטרנט של הניו יורק טיימס הוא "איך משפיעים הרגלי האכילה של נשים על התינוקות שלהן ברחם". בקושי מדברים או כותבים על איך שהתנהגות גברית יכולה להשפיע על איכות זרע.

 

עוד באון לייף:

 

המחקר, מציין כי מאז 2004 המליץ ??המרכז לבקרת מחלות ולמניעתן (CDC) לאנשים משני המינים שרוצים ללדת תינוק לפקח יותר על בריאותם, תוך שיתוף פעולה הדוק ביניהם. אך בפועל, המלצה זו מכוונת בדרך כלל כלפי נשים. מנשים מצופה שעוד לפני שהתעברו ידאגו לתזונה שלהן, ייטלו ויטמינים ומינרלים למניעת חוסרים, יקפידו על אורח חיים בריא ועוד. וכמובן שבמהלך ההיריון מצופה שנשים יימנעו מאלכוהול, עישון, מאכלים מסוימים ושלל איסורים והגבלות אחרים.

 

אולם המחקר האחרון שנעשה על ידי חוקרים מאוניברסיטאות ייל ופרינסטון הראה כי אורח החיים של גברים שמצויים בשלב לפני הבאת ילד לעולם – חשובה לא פחות מזו של הנשים. על פי ה-CDC, צריכת טבק וצריכת אלכוהול כבדה יכולים לגרום נזק לדנ"א של הזרע  (ואנחנו רק מתחילים להבין מחקרית איך זרע של גברים מבוגרים עשוי להשפיע לרעה על צאצאיהם). כלומר, בניגוד למה שהורגלנו לחשוב – לא רק לגיל האישה יש משמעות אלא גם לגיל הגבר. לדברי החוקרים, המקום היחיד שבו מוענקת תשומת לב לבריאות הגברים בנושא התעברות הוא בבנק הזרע, שם הזרע נבחן היטב וביסודיות.

 

למה נשים על המוקד ולא גברים?

מחברי המחקר טוענים כי עיסוק יתר בגופן של נשים לפני ובמהלך הרבייה הוביל למחסור במחקר על תרומתם של גברים להתעברות. כבר ברמה האישית, על רופאים לשאול גם את המטופלים הגברים שלהם אם הם מתכננים להביא ילדים לעולם, בדיוק כפי שנשים מתבקשות בביקור אצל הגינקולוג שלהן. ההמלצות הרפואיות לגברים צריכות להיות בהתאם לכוונה שלהם להעמיד צאצאים.

 

לגברים חלק משמעותי בביקורת האובססיבית שהחברה מטילה על נשים בהריון, למשל ביקורת על צריכת קפה. המחקר בא להזכיר שגברים נושאים חלק מהאחריות כשזה מגיע לתינוק שלהם, שכן המודל החברתי-רפואי הנוכחי מטיל את מלוא כובד האחריות על נשים. אחרי הכל, גם אבות רוצים תינוקות בריאים.

תגובות (0)
הוסף תגובה