מירי בלקין: איך לא ליפול בדיאטה

החורף הגיע ואיתו מתקפת המאכלים המנחמים – ועדיין, זה לא תירוץ לאבד שליטה. אנחנו יכולים ללמוד להסתדר גם בעולם שיש בו חמין, תבשילי קדרה ומרקים עשירים.

 

עוד באון לייף

 

שליטה עצמית מתבטאת בכל תחומי החיים אצל אדם מבוגר. גם אצל ילדים, אין הורה שלא יודע עד כמה המושג שליטה עצמית הוא חיוני להתפתחות של הילדים. שליטה בכעסים, פחדים ואפילו באמונות תפלות. יש כל הזמן הפתעות בחיים. איך אנחנו מצליחים לצאת מזה – זה החוזק שאנחנו מגלים בעצמנו על עצמנו.

 

התירוצים הכי מיותרים

בשליטה עצמית חייבים להיות מודעים למה שאנחנו אוכלים. הדרך הקלה היא להגיד לעצמנו "מהיום אוכל רק לחם קל" ואז לחסל כיכר שלמה או לאכול באקראי בוטנים עם השתייה ובלי לשים לב לסיים כמות של 100 גרם שהם 600 קלוריות.

 

לחילופין, אנחנו מאפשרים לעצמנו "רק עוגייה" ואז מחסלים את כל החבילה. יש גם את המתחכמים שקונים גלידה "כי הילדים אוהבים" אבל קונים את הגלידה בטעם חלבה, כי זה הטעם שאנחנו הכי אוהבים.

 

והדוגמא האהובה עליי: אני מאפשרת לעצמי וגם לחניכים שלי ליהנות מחטיף יומי. מה זה חטיף יומי? זה יכול להיות גם חתיכת עוגה ברוחב של אצבע. אבל מה קורה כשסיימנו עם העוגה ונשארנו עם  הקפה שליד? אנחנו מוסיפים פרוסת עוגה ואז נשאר עוד קצת קפה אז אנחנו פורסים לעצמנו עוד חתיכה קטנה, ואז נגמר הקפה ואנחנו פשוט מכינים עוד אחד ובקיצור, כמות החטיף היומי הופכת לכמות של שלושה ימים.

 

 

 

דיאטה out, אורח חיים בריא in

חני פיינשטיין, בת 37 מתל אביב, החליטה לזנוח את התחביב האהוב עליה – לאכול. בוא לקרוא על ההתמודדות שלה בתהליך. בלוג מיוחד

 

 

 

תכנון מראש – לא כזה מסובך

תכנון היא מילת מפתח למי שאין לו חופש באכילה ולנו – אין חופש באכילה. אנחנו כמו חולים כרוניים. איבדנו את החופש ברגע שהחלטנו לרזות. אני לא רוצה שיהיו תקלות ועניין השליטה העצמית חייב להיות שם מהיום הראשון, לכן אני ממליצה לתלות תפריט יומי קבוע על המקרר, כך שאפילו אם אנחנו חורגים מדי פעם, התפריט עושה לנו סדר ומסגרת. כמו היומן המאורגן שלי, אני אוהבת שגם הארוחות שלי מסודרות כדי שאני לא אצטרך: לאלתר, להקפיץ או להזמין משהו כי לא התארגנתי.

 

ארוחת הבוקר שלי: כוללת תמיד, כבר 30 שנה, יוגורט 3% עם שתי כפות גדושות של קוואקר, תפוח עץ חתוך לקוביות קטנות וממתיק מלאכותי. הממתיק המלאכותי הוא רק אופציה. אני משתמשת בקינמון.

ארוחות הצהריים משתנות ומגוונות אבל כוללות תמיד: חלבון, פחמימה, סלט ירקות או ירק מאודה – לבחירה – לא גם וגם.  

וארוחות ערב: סלט עם ביצה וטונה או סלט עם קופסת גבינה 5% או סלט עם קופסת סרדינים ויוגורט 3%, משהו קל והכי חשוב בלי פחמימות.

 

 

6 הדברים שאסור לשכוח

שרשרת אירועים קבועה תמיד מובילה אותנו לאכילה. אם נבין את זה יהיה לנו יותר קל.

 

1. אירוע בערב.

התגובה הטבעית: את מרפה ואומרת: לא מגיע לי? אני רוצה לאכול הערב הכל.

התוצאה: זלילה והשמנה.

הפעולה הרצויה: לאכול בבית לפני האירוע במקום לבחון את הגבולות שלך.

 

2. רעב. כדי להימנע מאכילה מיותרת אנחנו צריכים לדאוג לא להגיע למצב של רעב. כשאנחנו רעבים או משועממים, נאכל ובלי גבול. כל אלו יפגעו בתהליך ההרזיה.

 

3. ההשמנה מתחילה בקניות. אל תכניסו אויבים הביתה. אם הם יהיו שם אתם תגיעו אליהם. במקום לחפש ממתק בבית, הסיחו את הדעת. סדרו מגירות, תמונות או צאו החוצה להליכה.

 

4.דחיית סיפוקים. ממש בא לי מתוק עכשיו. באמת בא לי, סיימתי לאכול צהריים והכי מתחשק לי ביס של שוקולד. במקום זה אני מכינה כוס קפה. הבעיה היא לא חריגה חד פעמית אלא התגובה למתוק. אני מאמנת את עצמי לחשוב שאני יכולה בלי זה.

 

5. בקשת עזרה. בתקופה שאנחנו חלשים ואיבדנו שליטה, אנחנו צריכים להתרכז ולבקש עזרה אם צריך. להסיר התנגדויות. להודות שלא הצלחנו. כשאריה, בעלי, ואני  נמצאים באירוע, אני מבקשת ממנו שייגש לשולחן הקינוחים, ויביא לי טעימה. אני לא קמה לשם בכלל כדי לא להתפתות.

 

6. שליטה במחשבות האובססיביות השליליות: אלו שחוזרות ואומרות ש"לא נצליח, אנחנו צריכים את המתוק". צריך לזכור שאיבוד שליטה הוא מעידה ולא סימן לכך שאנחנו צריכים להפסיק את הדיאטה. באמצעות שליטה עצמית, מסגרת ומודעות גבוהה נעבור את החורף בשלום.

תגובות (0)
הוסף תגובה