לדעת מה בדיוק אתם מכניסים לפה

עם העלייה בשיעורי ההשמנה בעולם המערבי, נראה שגשוג מקביל בשיטות שונות לעידוד ירידה במשקל ושמירה על משקל גוף תקין. מבין השיטות השונות ניתן לזהות כאלו הממוקדות בהנחיות תזונתיות בלבד (דוגמת דיאטות המגבילות צריכה של סוגים שונים של מזונות, צריכת של שילובי מזון מסויימים, או של צריכת מזון בשעות מסויימות של היום), לעומת אחרות, שהשכילו להתייחס גם להתנהגות האכילה של הפרט.

 

עוד באון לייף:

·        היתרונות בדיאטה און ליין

·        כדי להיות זמרת מצליחה כדי שתרזי

·        פחמימה: אויב או חבר?  

 

שינוי התנהגות ואימוץ הרגלים חדשים אינן משימות פשוטות ומחקרים רבים בתחום התזונה הקלינית עוסקים בדרכים שונות להקל עליהן. מתוך הספרות בנושא ניתן לזהות שלושה מרכיבים עיקריים שנחקרו כחלק משיטות התערבות שונות לירידה במשקל:

–         חינוך והקניית ידע לתזונה נבונה ואורח חיים פעיל

–         הגדרת מטרות ויעדים אישיים והעלאת מוטיבציה לשינוי

–         שיטות לבקרה עצמית (self monitoring) הקשורות בהעלאת המודעות העצמית.

 

מתוך אלו, שיטות לבקרה עצמית הן ככל הנראה הנפוצות ביותר בתחום התזונה, בעיקר משום שהן זמינות ונגישות לרוב האנשים, ותוצאותיהן מיידיות יחסית. בקרה עצמית כוללת התבוננות אובייקטיבית וחיצונית על התנהגותנו, זיהוי הרגלים ודפוסים חוזרים, מצבים המעודדים אותם והערכת תוצאתם. מחקרים בנושא מציגים עזרים שונים לבקרה עצמית כגון ספירת קלוריות, שקילה עצמית וקבוצות תמיכה, אך ברובם נעשה שימוש ביומני אכילה ופעילות גופנית.

 

יומן אכילה הוא תיעוד יומיומי של כל המזון והשתיה הנצרכים במהלך היום (אם כי יש המוסיפים התייחסות גם לרמת הרעב בעת האכילה, מיקום וחברה בעת האכילה). בגרסתו הידנית הפשוטה ביותר הוא ככל הנראה השיטה הותיקה והמקובלת ביותר לבקרה עצמית של אכילה ופעילות, אם כי בשנים האחרונות צצות גרסאות מודרניות של יומנים אלקטרוניים – בלוגים או אפליקציות לטלפונים ניידים, הזוכים לפופולריות רבה.

 

במאמר נרחב משנת 2011 בחסות אגודת הדיאטנית האמריקאית נבחנו 15 מחקרים שבחנו שיטות שונות לעידוד ירידה במשקל באמצעות בקרה עצמית. ממחקר בארה"ב בו השתתפו 201 אנשים בעודף משקל, נמצא כי רמת ההיענות למילוי יומן האכילה היה במתאם גבוה עם הירידה במשקל. כלומר, ככל שאנשים מילאו את יומן האכילה בצורה מדוייקת ועקבית יותר, כך ירדו יותר במשקל.

 

כתיבת יומן אכילה פועלת במספר מישורים. ראשית, כאשר הוא נכתב כראוי ובגילוי לב, היומן משקף בצורה מושלמת לפרט את כל חולשותיו שהופכות למוקד תהליך של שינוי ושיפור. במקביל, ולא פחות חשוב, היומן משקף גם את חוזקותיו של הפרט, ואלו הופכות לעוגנים ולמשענות חשובות בתהליך. כמו כן, ידוע כי עצם הרישום לבדו, גורם לאנשים לחשוב פעמיים לפני האכילה ולכן מהווה חסם משמעותי לאכילה מיותרת. למרות שרבים נרתעים מן המטלה הלא פשוטה, עם הזמן רבים יעידו כי הרישום מקנה להם תחושה של שליטה באכילה ומעלה את בטחונם העצמי, ולכן הדבר מחזק ומקבע את תהליך השינוי.

 

מחקרים מראים כי בקרה חיצונית על היומן, ע"י דיאטנית, סייעו מאוד לנבדקים בתהליך הירידה במשקל. עבור הדיאטנית, היומן מאפשר היכרות מעמיקה יותר עם הרגלי האכילה של המטופל (שעות האכילה ופיזור כמויות האוכל לאורך היום, העדפות בולטות וכו'), כמו גם מעקב צמוד ומדויק הרבה יותר אחרי התנהגותו והיענותו לטיפול. עבור המטופל, היומן מלווה אותו "במקום" הדיאטנית מרגע סיום מפגש אחד, ועד המפגש הבא, ומזכיר לו את מטרותיו.

 

לסיכום, רישום אכילה מוכח ככלי טיפולי יעיל ביותר לזיהוי של נקודות לשיפור התזונה, למעקב אחר ההתמדה בתוכנית התזונתית ולזירוז ההצלחה והשגת יעדי הטיפול.

 

לאתר עמותת עתיד

תגובות (0)
הוסף תגובה