חלונות הראווה הכי יפים לחג המולד

נצרת היא עיר האורות, לפחות כאשר מדובר בימי חג המולד. העיר הצפונית, המפורסמת בכל יום אחר בימות השנה בערכה ההיסטורי החשוב, בשוקה הססגוני ובצלעות הטלה שנמסות בפה, עוטה בימי טרום החג מראה חגיגי ומתקשטת בעצים מאירים, מנורות צבעוניות, קישוטי חלון מנצנצים ואפילו כמה איילים מסולסלי קרניים שמפוזרים פה ושם. במילים אחרות, כל מה שגורם לנו, לפחות אחת לשנה, לתהות מדוע הקלף החזק ביותר של חנוכה, מסתכם אצלנו בחנוכייה.

ביבשות אחרות, ובייחוד בארצו של הדוד סם המוגזם, המצב מעורר קנאה אף יותר. כבר בסוף אוקטובר עוברות רשתות הענק וחנויות הכלבו למצב כוננות משולב כוחות, ועומלים על הגות, פיתוח רעיוני, יצירה ותפעול של חלון הראווה שיגרום גם ללסת האדישה ביותר להישמט לכיוון הרצפה או לפחות להעריך את המותג הרבה יותר.

על סחר הוגן, אג'נדות חברתיות, הצלת כדור הארץ, מיחזור, או מחאה חברתית כחלק מייצוגי החג, אין מה לדבר. חוגגי המולד אוהבים את החג שלהם לבן, חגיגי, מקושט ובעיקר נטול כל אמירה חורגת מקונצנזוס שעלולה לקלקל את המסיבה. אז טמנו גם אנחנו את הראש בחול ולרגל חג המולד הנחגג ממש היום בכל רחבי העולם, קיבצנו את מיטב חלונות הראווה המקוריים, המוגזמים, היצרתיים, המופרכים  והמשעשעים ביותר. בכלל לא בטוח שגם סנטה היה משועשע.

אוי לא, שוב חג המולד
מי שעיצב את חלון הראווה של הכלבו Holt Renfrew הקנדי, חווה גם הוא בוודאי על בשרו את השאלה הדודתית הגנרית המציקה "נו, אז מתי כבר תתחתן?". אחרת, קשה להסביר מדוע הוא חש כפי שהוא חש כלפי חג המולד המשפחתי.

בכל אחד מחלונות הראווה שעיצב, מופיעה סצינה "קפואה" של רגעים משפחתיים המזוהים עם החג: התקבצות, ארוחה, וחופשה משפחתית, כולל הסוודר האדום המוגזם. הבעות הפנים של בובות הראווה משקפות היטב את תחושת מיצוי החג.

סנטה מגלה את העולם
אחרי שנים של אלפי בקשות ותביעות מאלפי ילדים, תוך ציות לקוד התרבותי המחייב אותו להיות נחמד, שמנמן וחייכם, משהו עמוק בפנים בנפשו של סנטה כנראה נסדק. מעצבי חלון הראווה של החנות  1 Moschino, בחרו לחשוף את סנטה במלוא מערומיו הנפשיים, ולמקם אותו מול כורסאת הפסיכולוגית, כשלצידו חבילת טישו ושעון שמראה מתי בדיוק נגמר הזמן שלו להתלונן על חייו.

 

המתנה המושלמת לחג המולד

כשמחירי האלכוהול בשחקים, הפתרון המושלם הוא רכישת מגוון משקאות מיניאטורה, במחיר קטן עוד יותר

 

 

פסטיבל המיניאטורות הגדול – רק בדיוטי פרי

יש מטאטא בתוך האייל שלי

בכל שנה לקראת חג המולד,  שואבת אליה רשת חנויות כלי הבית john lewis, המוני חובבי עיצוב הממתינים בכיליון עיניים מחוץ לרחוב אוקספורד הלונדוני לתצוגת חג המולד השנתית, המורכבת מאין ספור הברקות עיצוביות.

היצירה העכשווית כוללות יצירי כלאיים של חיות ושאר סמלי החג, העשויים כולם מהמוצרים הנמכרים בחנות. מפורסמים ביותר השנה הם הדוב העשוי מחלקי ספה, קופסאות ומחזיקי מפתחות, הצבי העשוי מברשות ויעה והארנבים המורכבים ממחליקי שיער, מברשות פן וומכונות גילוח.

סנטה ואנשי המסיבות

לא פשוט להתעלם מהסצינה החברתית המתרחשת בתוככי חלון הראווה של הכלבו הפריזאי  Printemps. שבעה סנטאים לבושים בחליפה מסיבתית מחויטת ועטויים משקפי שמש מהזן המגניב, עומדים ומשוחחים האחד עם השני. כולם יפים, מחוטבים למשעי ועושים רושם כללי של מישהו שהייתם ממש רוצים לצאת איתו אחרי הארוחה ולבלות במחיצתו את החלק המסיבתי יותר של החג.

חג חמים ונעים
רהיטיו של המעצב Nicholas Haslam ידועים במראה בלתי שגרתי או צפוי. שולחן קפה על רגלי נמר, כדים מקושטים וקיטשיים ופסלים יווניים שיהפכו כל סלון להיכל תהילה.

דווקא בחג המולד הנוכחי הלך המעצב על קו שקט יותר אך חמוד להפליא, ומילא את חלון הראווה של חנותו הלונדונית במשפחת דובי קוטב צמריריים, פינגווינים מתוקים ושאר יצורים מחממי אווירה.

חוגגים ומצליפים

חנות בגדי הנוחות  Lululemon המתמחה בבגדי יוגה ואימונים שבמונטריאול, הפתיעה השנה את העוברים והשבים כאשר הציבה בחלון הראווה בובת גבר הלבושה ברצועות סאדו מאזו מסורתיות, ולצידו אישה בביגוד מהוגן המחזיקה בידה רצועה שמחוברת לצוואר בובת הגבר. כדי להבהיר את הקומפוזיציה המפתיעה, שימו לב לכיתוב הלבן על גבי חלון הראווה.

חג שמח מיאטי והמשפחה
השנה החליטו קודקודי החנות  Sacks Fifth Avenueשבניו יורק, לשים את הפוקוס על יצור עגול, שמנמנן ולבן.

בניגוד למצופה, לא היה זה סנטה שזה בכבוד, אלא דווקא יאטי, מפלצת השלג החייכנית המיתולגית שמארחת השנה גם את שאר בני משפחתה באיגלו לבן וחמוד. הבונוס מגיע בדמות סיפורה של יאטי שכתוב בבהירות על כל אחד מחלונות הראווה, כדי שגם הדורות הבאים ידעו ממי צריך להיזהר.

חלום ילדות

בחנות ההלבשה לילדים Macy’s שבניו יורק, הלכו על הקונספט הצפוי-אך-שובה-הלב של ילד ישן היוצא למסע בתוך חלומותיו.

כל חלום מעוצב כסצינה אחרת, ומציג נופים, מקומות שונים ומפגשים עם חיות ופיות.

בשבחי ההחפצה

אנשי הכלבו הלונדוני Selfridges יודעים דבר או שניים על אובססיית נעליים. זוהי כנראה הסיבה שהחליטו השנה לקחת את הדבר הנעיל והחומרני הזה, ולהאדיר אותו פי מאה.

בשניים מחלונות הראווה מככב דגם ענק של נעליים: האחת נעל סירה והשנייה נעל ספורט אופנתית, ומסביבן בקטן הרבה יותר, מיני סמלי החג: שלג, עצי אשוח, גלגל ענק חגיגי ועוד. בחלון ראווה אחר זוג אוזניות ענק בתוך שמורת סקי מושלגת, ובחלון נוסף בקבוק בושם אימתני. כאן ללא ספק החומר הוא זה ששולט.

כל מה שנוצץ זהב הוא

בסניף הניו יורקי של Cartier, לא מאמינים במינימליזם, אחרת קשה להסביר את מפגן הנוצצים האדומים העוטפים את הבניין לכל אורכו ורוחבו.

ואם זה לא מספיק בולט לעין, קומת הקרקע של החנות מגובה גם בכמות נאה של נורות צבעוניות שניתן לראות בקלות גם ממעוף הציפור וגם מצילומי לוויין.

אליסה, מאחורייך

בחנות הכלבו הפריזאית Galeries Lafayette אפשר למצוא כמעט הכל.

כדי להוכיח את העניין ללא צל של ספק, הלכו מעצבי חלונות הראווה על בחירה שבמבט ראשון נראית כאמנות אקלקטיות מוצלחת ובמבט שני מעוררת תהייה בנוגע לשימוש בחומרי הזייה.

ברווזים ברווזים בואו הביתה

לא ברור מה היה מקור ההשראה של מעצב חלון הראווה של הסניף האמסטרדמי של רשת היוקרה Louis Vuitton.

בין אם מדובר בחיבה עזה לכבד אווז או סתם לחיה עצמה, המנצחים הגדולים של חג המולד השנה הם ללא ספק חבורת ברווזים שמפארים את חזית החנות בשלל פוזיציות, מנחים ותנוחות. לידם אפשר למצוא את המזוודות המפורסמות ואת התיקים הממותגים.

חג מולד שמח לייזה

מעצבי חנות האקססוריז henri bendel שבניו יורק, הלכו השנה הפוך על הפוך, והפכו את סצינת ארוחת החג המשפחתית למפגן גרוטסקי של פרצופים מבהילים, דמויות מוגזמות וכל מה שעלול לעורר אי נחת כאשר מסביב, הנוף המקומי סכריני ופוטוגני במיוחד.

רק כאשר מסתכלים על הדמויות שבחלון הראווה פעם נוספת ומעמיקים מבט, מגלים שכל אחד מנושאי הפנים המבהילות הוא שחקן, זמר או במאי מוכר דוגמת וודי אלן, לייזה מינלי, אודרי הפבורן, ושרה ג'סיקה פארקר.