הילדה שנלחמת בתעשיית הבובות

אחרי שנים של טרור מצד הבובות, שהראו לנו איך צריך להיראות ולהתלבש, נראה שסוף סוף מגיעה הנקמה המתוקה: כמה ימים אחרי שהתחילה לרוץ ברשת העצומה הקוראת "להשמין" את ברבי, עולה למוקד בובה נוספת המשמשת מודל עבור ילדות.

 

הבובה "הילדה האמריקאית" אומנם לא מוכרת בארץ, אבל מאז 1986 היא אחת מהבובות האהובות והמשפיעות על הילדות בארצות הברית. מטרתה הראשונית היתה ללמד את הדור הצעיר שיעור בהיסטוריה, על ידי בובות המייצגות תקופות שונות, אבל בהמשך התקדמה הבובה לימנו והחלה לייצג את מגוון הנשים הרחב שיש באמריקה.

 

לאורך השנים יצאו כשישים בובות, שלכל אחת שילוב אחר של גוון עור, מבנה פנים, צבעי עיניים והשיער והסגנון באופן כללי. כמובן שבצד הבובות נולדו עוד ועוד אקססוריז שמגיעים בנפרד, וכן "בובת השנה" – בובה היוצאת במהדורה מיוחדת מדי שנה, שאוחזת בכישרון מיוחד ורוחני משהו (כמו רוכבת סוסים ש"התשוקה שלה מעוררת השראה לפעול") ושמעודדת לעשות מעשים טובים, כמו להילחם בבריונות או לעזור לנזקקים.

 

אבל למרות כל הכוונות הטובות, נראה ש"הילדה האמריקאית" עדיין מקפחת אחוזים ניכרים מהאוכלוסייה, לפחות כך טוענת מליסה שאנג – ילדה בת עשר שסובלת מניוון שרירים ושפתחה לאחרונה עצומה הקוראת לייצר "בובה השנה" עם נכות.

 

"זה קשה להיות ילדה עם נכות", כתבה מליסה בדף העצומה. "זה מונע ממני פעילויות כמו לרוץ או להחליק על הקרח, וכל שאר הדברים שילדות לוקחות כמובן מאיליו. לשם שינוי אני לא רוצה להיות בלתי נראית או דמות משנית ש'הילדה האמריקאית'  צריכה לעזור לה. אני רוצה שילדות אחרות ידעו איך זה להיות אני בעזרת 'הילדה האמריקאית' הנכה".

 

אומנם כבר כרגע יש אפשרות לקנות לבובות כיסא גלגלים או מכשירי שמיעה, ואפילו אוכל (מפלסטיק כמובן) לכאלו הסובלות מאלרגיות, אבל כפי שמליסה אמרה, הם מיועדים לכאלו ש"הילדה האמריקאית" עוזרת להם. מליסה לא רוצה להיות זו שעוזרים לה, אלא סוף סוף להיות הבובה הראשית במשחק.   

 

"ילדות עם מוגבלות הן גם ילדות אמריקאיות", אומרת מליסה בסרטון שיצא כדי לקדם את העצומה. "אנחנו עומדות בפני קשיים ומתמודדות איתם מדי יום".

 

תגובות (0)
הוסף תגובה