כמה עולה לך קילו שומן?

לקום בבוקר, לעמוד מול המראה ולגלות שאתן הכי רזות שהייתן אי פעם, ממש רזות, ללא גרם שומן, ללא פינות מעוגלות. איך זה מרגיש? כמה פעמים חלמתן על הרגע הזה? כמה אתן מוכנות לשלם כדי שזה יקרה?

 

השאיפה הזו היא משאלתם הכמוסה של רבות, צעירות ומבוגרות, משכילות ופשוטות העם. עם יד הלב, מי מאיתנו לא רוצה להיראות "יפה ונכון"? ללבוש את הג'ינס מהתיכון, להתפאר בבטן שטוחה וזרועות דקיקות? התקשורת והחברה מוכרות לנו אידיאל יופי לפיו ניתן להשיג הצלחה, אושר ובריאות רק בתנאי שנפגין גוף שדוף נקי משומן.

 

כל אחת יכולה?

תעשיית הפרסום ותעשיית המזון מנסות לשכנע אותנו שכן. אם רק נתאמץ מספיק נוכל להגיע לשם, אם רק נאכל פרוסת לחם אחת פחות בארוחת הערב, אם רק נוסיף אימון כושר אחד נוסף בשבוע. רזון הפך למילה נרדפת למראה מושלם. מה גדולה האכזבה, כמה נזק יוצר מפח הנפש לנוכח הגילוי כי מידות גופנו לעולם לא יידמו לאלו של הדוגמנית המחייכת אלינו מתוך שלט החוצות.

 

לצד התפתחות המודעות לבריאות, צוברת תאוצה גם האובססיה לרזון שאין לה שום קשר לבריאות. הפרדוקס הוא שנשים מוכנות בעצם לפגוע בבריאותן כדי ליצור לעצמם מידות גוף שאמורות לשקף בריאות. קשה להאמין, אך קיימים מחקרים המראים כי אנשים מוכנים לוותר על שנות חיים כדי להיות רזים יותר! אני נתקלת בזה גם בעבודה שלי. לא מזמן הגיעה אלי אישה נבונה, אימא לשלושה ילדים, שאמרה במפורש שהיא לפעמים מקווה לחלות בסרטן על מנת להשיל משקל… "ואחר כך אני אבריא ואשאר רזה", כך אמרה לי.

 

התפשטות התופעה

התופעה מתפשטת לכל שכבות הגיל, וכך בכל שנה אנו נחשפים  לילדים בגילאים צעירים שלוקים בהפרעות כאלו, ומן הצד השני אנשים מבוגרים מפתחים הפרעות אכילה בשל הרדיפה המתמדת לשימור הנעורים. השבוע התפרסם מחקר אמריקאי חדש שמצא כי שתיים מכל שלוש ילדות אמריקאיות בנות 13 מפחדות מאוד להשמין ולהעלות במשקל ומתעסקות בשומן שעות רבות ביום.

 

כמטפלת, אני פוגשת יום-יום בקליניקה אנשים מלאים בשנאה עצמית בגלל שהם "לא מספיק": לא מספיק שריריים, לא מספיק חטובים, לא מספיק יפים, לא מספיק רזים. אנשים מוכנים להקריב הכל: להשקיע כספים רבים, להרעיב את עצמם, לדון עצמם לדכאונות ומצבי רוח משתנים ולהחדיר חומרים מזיקים לגופם. רבים מגיעים לפגישה ומצפים לפתרון קסם בדמות תפריט קיצוני, "צמחי פלא" או תוסף שיציל אותם משומניהם במהירות הבזק.

 

בקבוק הדיאט לא נופל רחוק מהעץ. החלק המעציב ביותר בתופעה הזו הוא שהורים שאינם מרוצים מעצמם מהווים מודל לחיקוי לדור של ילדים וילדות שצומחים ולומדים לא לאהוב את מה שהם. לפני כמה ימים התאפקתי שלא להעיר לאמא שישבה  לידי בבית הקפה ושכנעה את ילדתה שנראתה כבת עשר שלא להזמין מנה מסוימת כי "חבל על הקלוריות". במהלך עבודתי המקצועית יוצא לי לפגוש, לצערי, לא מעט הורים שנותנים לילדיהם משקאות דיאט (פעם פגשתי אפילו כאלו שנתנו לבתם בת השנה וחצי דיאט קולה בבקבוק תינוק "כי זה מה שאנחנו שותים").

 

מגיעות אלי לקליניקה ילדות בנות 8-9 שנמנעות מלהגיע למסיבות הכיתתיות כי הן "שמנות מדי" ולא יכולות ללבוש את הבגדים הנכונים. ומה עושים ההורים? במקום לאפשר להן לקבל את עצמן, מריצים אותן למסגרות דיאטה ולחוגי ספורט רבים ככל האפשר.

 

הנזק הגופני

דיאטות קיצוניות מכניסות את הגוף לסטרס, למצב הישרדותי בו הגוף מבקש לאגור כל קלוריה. דיאטה שלא מתאימה לצרכי הגוף הפיזיולוגיים לא יכולה להחזיק לטווח ארוך וכך ברגע שאנחנו נשברים, עולים במשקל מעל ומעבר לנקודה ההתחלתית. מתוך התסכול מתחילים דיאטה חדשה שמבטיחה להם שהפעם החלום יתגשם וחוזר חלילה….רובם הגדול של מטופליי מספרים כי העליות החדות במשקל קרו ברגע שהם הכניסו את הדיאטות לחייהם. מפתיע אתכן? אותי ממש לא.

 

אני פוגשת נשים שמודות כי הן מסתובבות ימים שלמים בתחושת רעב ומוכנות לקבל זאת כדי לא לעלות במשקל. בתוך המעגל הזה הגוף נחלש, המערכות המטבוליות נפגעות, מתפתחות מחלות הקשורות בחסרים תזונתים או חוסר איזון הורמונלי. כולנו מכירים את הסיכונים של עודף משקל אבל רזון יתר קשור גם הוא לסיכונים בריאותיים כמו מסת שריר נמוכה, מערכת חיסונית חלשה, אנמיה, אוסטיאופורוזיס, נשירת שיער וחוסר איזון הורמונלי.

 

אינני באה לעודד עודף משקל, בדרך כלל הוא לא ייטיב עם הגוף אך חשוב לי שתיעשה הבחנה נכונה בין השמנה שמזיקה לבריאות ופוגעת לבין עודף משקל שהוא אסתטי בלבד ותלוי תרבות. כיום ידוע כי בריאות מיטבית אינה מושגת דווקא ככל שמשקל הגוף נמוך יותר ומשקל עודף אינו מסמן באופן וודאי על סיכונים בריאותיים גבוהים יותר. מחקרים מראים כי לעתים אדם המוגדר "שמן" יכול להיות בריא מבחינה מטבולית ואפילו ייתכן כי יימצא בכושר מצוין. 

תגובות (0)
הוסף תגובה