עו"ד נוגה ויזל: ממוקדת מטרה ולא בדילמות מוסריות

 

אנחנו בשנת 2014 ועדיין שואלים אותי איך אני כאישה מסוגלת לייצג חשודים בעבירות מין 

 

"החיים הם מסע מרתק, את לא תמיד יכולה לדעת שהדבר שאת עושה בנקודת זמן מסוימת יכין אותך להמשך הדרך. בילדותי הייתי אלופה ושיאנית ישראל בשחייה. התרומה של הספורט לחיי ולאישיותי היא עצומה. ומצד שני, אילולא הייתי בעלת האופי המסוים שיש לי, לא הייתי יכולה להגיע לאליפות בשחייה. השחיינים בדומה לרצים למרחקים ארוכים, הם כאלו שאינם חוששים מעבודה קשה ומאומצת. כשהם מחליטים ללכת על מטרה מסוימת, הם ייכנסו בה בכל הכוח וימשיכו בנחישות, בשיטתיות ובהתמדה עד שיגיעו למטרה שהציבו לעצמם. זו התמסרות טוטאלית". 

 

איך הגעת משחייה לעריכת דין פלילית?

נוגה ויזל, עו"ד המתמחה במשפט הפלילי: לכל אחד מאיתנו יש מספר אירועים שעיצבו את חייו. שלי התרחש בשנת 1984 כאשר מאמן השחייה שלי התאבד. הוא לא יכול היה לעמוד בחשדות השווא שהוטחו בו בגין עבירות מין שלכאורה ביצע בשחייניות. טרם המשפט, הוא כבר התאבד ולא זכה לטיהור שמו.
ההיכרות איתו וההבנה שלי כי קיים בעולם חוסר צדק משווע גרמו לי ברבות הימים לרצות לעשות הכול כדי להגן על נאשמים במשפט פלילי. 

 

 

פוסטים נוספים של עו"ד נוגה ויזל:

 

 

אילו תחנות עברת בדרך?

בין השנים 1997-1994 למדתי משפטים באנגליה באוניברסיטת Sussex. כשחזרתי לארץ, התמחיתי בבית המשפט בבאר שבע אצל כבוד השופט אליגון. כשידעתי שאני מייעדת את עצמי להיות סנגורית במשפט הפלילי, התחלתי לעבוד כשכירה במשטרת ישראל. המטרה שלי הייתה ברורה: ללמוד ולהכיר את רזי המערכת מבפנים. רק כשלמדתי את כל מה שביקשתי לדעת, יצאתי אל העולם והפכתי לסנגורית.

 

האם ישנו תחום ספציפי שאת מתמחה בו?

כיום, אני בעלת משרד שהוא בין המובילים בהתמחות בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות מין ואלימות במשפחה. אני דוגלת בשקיפות מלאה, שיתוף פעולה וזמינות ללקוח. בחרתי לייחד את תחום העיסוק שלי ולהתמקד בעבירות הללו כי כשאדם מתמקד ומתמסר לנושא מסוים הוא מתמחה בו ומכיר את כל הפינות והסדקים שרבים אחרים עשויים להחמיץ. זהו הדגל של המשרד שלי – התמחות, וזאת בניגוד למשרדים אחרים שאינם מתמקדים בעבירות ספציפיות.

 

מהי דינאמיקת העבודה שנוצרת בינך לבין הלקוח?

חשודים בביצוע מעשה פלילי עוברים ימים ושעות קשות. חשוב לי שהלקוח שלי ירגיש שיש שם מישהו איתו ועבורו.לא משנה מה כל אחד אחר רואה בו, אני רואה בלקוח שלי אדם בגובה העיניים, הראוי להגנה הטובה ביותר, וזה מה שאני אתן לו.  
הסערה הגדולה שאליה נקלע בדרך כלל הלקוח, והתפקיד שלי כחוף המבטחים שלו בתקופה הקשה הזו, מייצרים יחסים אישיים וחמים. שנים אחרי שהתיקים כבר נסגרו אני ולקוחותיי שומרים על קשר, אני מוזמנת לאירועים משפחתיים, ובחגים המשרד שלי מוצף בזרי פרחים.

 

בעבודה כזו שמים את המוסר בצד?

בדיוק. אני לא נכנסת לדילמות של מוסר ואני ממוקדת מטרה. כאשר לקוח מגיע למשרדי אני לא שואלת אותו מה עשה ומה לא עשה? לא רלוונטי ולא מקצועי להוציא הודאות. זה לא מענייני אם הוא אשם או לא אשם. הדבר שכן מעניין אותי הן הראיות ומה הוא אמר במשטרה. התפקיד שלי והמטרה שניצבת מולי היא למוטט את הראיות בזו אחר זו ולהביא לזיכוי. וכמובן, למצוא בראיות חומרים שמעידים על חפותו.  

 

 

 

ספרי לי על דרך העבודה שלך

כעורכת דין אני שמה לי למטרה לשמש ללקוחות שלי שופר וקול. וגם מתפקדת כמתורגמנית של הלקוח לשפה המשפטית שזרה לו. אני מתמסרת כל כולי לכל תיק ולקוח שאני מייצגת. זו דרך העבודה והמהות שלי. הלקוחות שלי אומרים שאני מתייחסת לכל תיק כאילו אני הנאשמת. זה נובע מתוך האמפתיה הגדולה שלי למצבו של הלקוח. יחס אנושי, חם ומתמסר הם דברים שנדיר למצוא בנוף של עורכי דין פליליים. 
אצלי יום העבודה לא מסתיים בשעה שאני מגיעה הביתה. הראש שלי כל הזמן עובד וחושב על סדקים בראיות שעשויים להביא לזיכוי הלקוח.

 

עם מה קשה להתמודד?

אין יום שעובר מבלי שאני נשאלת גם על ידי גברים וגם על ידי נשים: איך אני כאישה מסוגלת לייצג חשודים בעבירות מין. אני באמת לא מצליחה להבין איך העולם התקדם בכל כך הרבה מובנים ועדיין בשנת 2014 שואלים שאלות כאלה? האם השאלה הזו מופנית כלפי גברים? ודאי שלא.
מה בדיוק ההבדל בין סנגור לסנגורית הם בנויים אחרת? מדוע סנגור יכול להגן על אדם שחשוד בהתעללות בילדיו וסנגורית לא?  

 

מה העקרונות שלך בעבודה?

אחד הדברים העקרוניים בעבודה שלי עם הלקוח הוא להיות ישרה וגלוית לב איתו. אני לעולם לא אבטיח הבטחות שווא, אלא אציג את המצב בשקיפות מלאה, גם אם הדברים לא פשוטים וקשים לעיכול. אני מאמינה שחובתי להציג ללקוחותיי את הבעיות ואת השאלות המשפטיות הנובעות מהתיק הפלילי, ולהכין אותם ביסודיות להליך הפלילי. כמובן שזה נעשה תוך ניהול נכון ומקצועי של התיק, סבלנות מרובה ויצירת אמון הדדי.

 

ספרי לי על אחד התיקים שהיו משמעותיים בשבילך

לכל עורך דין יש תיק שמלווה אותו. בעבר ייצגתי לקוח שהראיות אמנם הראו שהוא אשם אבל האמנתי לו וידעתי שהוא לא ביצע את העבירות. אדם בן 69 הואשם בעבירות מין חמורות כלפי ילדה בת 11. בראיות היו 2 עדויות של שוטרים שטענו כי הנאשם הודה בפניהם. בנוסף , הייתה עדות של הקטינה שנחקרה באמצעות חוקרת ילדים. על פניו היה נראה כי התיק סגור ורק הודיני יוכל לסייע לנאשם . אבל בסופו של יום גרמתי לבית המשפט לראות את התמונה שרציתי שיראה. בית המשפט העדיף את עדותו של הנאשם על פני העדויות של השוטרים והמתלוננת וזיכה אותו מכל אשמה. אתם יודעים איזה ניצחון זה? תוכלו רק לשער איזה סיפוק אדיר חשתי. הצלחתי למנוע מצב שבו אדם בגיל מבוגר יבלה את שארית חייו במאסר.

 

איזה אופי דרוש לעורכת דין פלילית? 

כמובן שזה משתנה, וכל אחת מביאה לשם את האישיות שלה, אבל מקורביי טוענים שיש לי פיצול אישיות. כשאני חוקרת מתלוננת או מתלונן על דוכן העדים אני כרישה אמיתית: נוהגת בקשיחות, לא נעימה, ויכולה להיות מאוד מאיימת. מנגד בחיי האישים אני אישה מאוד עדינה ורגישה שמגלה רכות רבה כלפי אנשים ובעלי חיים (ועל כך יעידו שלושת הכלבות שאני מגדלת במסירות ואהבה). 

 

עם אילו אתגרים וקשיים את נאלצת להתמודד?

בעבודתי לא פעם עליי להתמודד עם העוול שהמשטרה גורמת ללקוחותיי הנחקרים על ידה. לא ייאמן כמה מניפולציות ואילו תחבולות נעשות על ידי החוקרים כדי שהנחקרים יודו בעבירות שהם לא ביצעו. פשוט עצוב לי שהדברים מתנהלים בדרך כזו.

 

מה הכי מרתיע אותך בעולם הפלילי?

אחד הדברים שאני לא יכולה לשאת היא דורסנות אכזרית של עורכי דין, אשר מוכנים לרמוס אחד את השני רק בשביל לקבל תיק. כמובן שלא פעם הם פועלים כך גם כאשר ארגז הכלים שהם מציעים ללקוח שלהם כמעט ריק, ואין להם מושג כיצד לטפל בו. הם מוכנים לעשות הכול בשביל בצע כסף, תוך ניצול מצוקתו הנפשית של הלקוח ורמיסת הזכויות שלו.

 

מתי את מרגישה סיפוק?

כאשר אני פוגשת את הלקוח, הוא לרוב מצוי במצוקה ובמצב נפשי קשה. כאשר אני מתחילה לעבוד על התיק שלו, ובדרך מחזקת אותו והוא מתחיל לחייך כיוון שהוא חש ביטחון ויכול לראות את האור בקצה המנהרה, אני חשה סיפוק מאוד גדול מהעשייה שלי.

 

מה היית ממליצה לאדם שנאשם במעשה פלילי?

במשפט פלילי, כאשר מוטלים על הכף נושאים כמו חופש או מאסר של אדם, הרשעה שלו במעשה פלילי או זיכויו, הוא חייב לבחור בקלף מנצח. מדובר כאן בחיים של אדם ובחירותו, לא בקנס לעירייה או עבירת תנועה. מי שצריך ללוות אותו הוא עו"ד בעל ניסיון רב, שמתמחה בתחום ויכול להציג את ההצלחות שלו. לאורך שנות עבודתי צברתי זיכויים במשפטים: בעבירות של אינוס, מעשי סדום, מעשים מגונים, כולם בנסיבות מחמירות. מנעתי הרשעות בתיקים כבדים ופחות כבדים: בעבירות תקיפה, אינוס ועוד. והצלחתי להשיג עונשים מופחתים או מינימאליים גם בתיקים שהסוף כביכול היה ידוע מראש. 

 

לפוסטים נוספים של עו"ד נוגה ויזל

תגובות (0)
הוסף תגובה