דרושה: אישה לנשיאות המדינה

"אני בעד אישה לנשיאות אבל אין שם ראוי עד עכשיו" הוא רק משפט אחד משלל המשפטים שאני זוכה לשמוע לאחרונה מאז הצטרפתי לתחזוקת העמוד והפרויקט הנהדר של שלומית ליר הקורא לבחירה באישה לנשיאות. מצטרפים אליו אחיו "ואני בכלל חושב\ת שצריך לבטל את מוסד הנשיאות לגמרי" ו"נשים לא מציעות את עצמן" ובסופו של דבר אנחנו נשארים באותו המקום: כנראה שבקצב הזה ייבחר עוד גבר לעוד תפקיד בכיר, כלומר לתפקיד הנשיא.

 

עוד באון לייף:

 

המשפטים הללו בעיניי מראים חוסר הבנה בוטה של אנשים בתהליכים חברתיים, וכמה חבל שזה מגיע הרבה פעמים מאנשים שמתיימרים להיות כאלו, שואפים לשוויון וצדק, וכן – הם יוצאים גם מפיהן של נשים.

 

מה זאת אומרת "אין שם ראוי עד עכשיו?" ושמות של גברים ראויים כן יש? הרי כשחולפים על שמותיהם של המוני גברים שמונו בשנים מאז קום המדינה לשלל תפקידים בכירים רואים המוני גברים שהתגלו עם הזמן כמבצעי תפקיד בינוניים. כאלה שנשים שאני מכירה אישית מבחינת המסוגלות והיכולות שלהן – עוקפות אותם בסיבוב. אבל הם מונו, ולא אותן המוכשרות שאני מכירה.

 

כשגבר בינוני מתמנה לתפקיד זה בסדר, אף אחד לא דורש ממנו להיות מעבר. לא עולים משפטים כמו "אין אף שם ראוי". גבר בינוני הוא גבר ראוי, ועוד לא הגענו בכלל לסיפור העצוב של הנשיא משה קצב שנבחר למרות שכל הסובבים אותו, כולל אלה שבחרו בו, ידעו על מעשיו הפליליים.

 

 אישה? אישה צריכה להיות מצוינת, ואם היא לא מצוינת אז "אין אף אישה ראויה". על כך התשובה שלי באופן קבוע היא: ביום שהטהרנות הזו תופנה כלפי גברים אני אסכים גם להתעקשות על נשים מצוינות. עד אז, ממש אין לי בעיה לחפש מישהי שאינה מושלמת. אם גבר יכול להיות לא מושלם אז גם לאישה מותר. הציפייה שאישה תהיה מושלמת רק מחזקת את התפיסה המצפה מנשים להיות מלאכיות. כשהן מפשלות, זה גרוע בהרבה מגבר שמפשל. נשים? נשים צריכות להיות מושלמות.

 

אלה שלא יוצאים כלפי חסרונן של נשים מושלמות ברשימת המועמדות, יוצאים כלפי מוסד הנשיאות. נכון, זה מוסד עם הרבה חסרונות ויש לי הרבה מה לומר עליו, אבל זה מוסד. זה סמל. מעניין שהקריאות לביטול הנשיאות מתחזקות כשאני אומרת שעכשיו תורן של הנשים, שהגיע הזמן לבחור אישה. עכשיו נזכרתם? ואיפה הייתם בכל פעם שנבחר גבר? לסמלים יש הרבה משמעות בחברה שלנו, על אחת כמה וכמה סמל שמייצג מדינה, וכשלא בוחרים אישה לתפקיד הסמלי הזה, כשרוצים לבטל אותו לפני שמתמנה אישה לתפקיד, גם בכך יש בכך אמירה. רוצים לבטל את מוסד הנשיאות? אין בעיה. בואו נבטל אותו, מיד לאחד שתתמנה אליו אישה. אז לפחות הילדות שלנו יידעו שגם אישה יכולה להיות נשיאה, שגם לנשים יש אופציות, שבמדינת ישראל גם נשים יכולות להיות סמל.

 

אבל הגרועים מכל הם אלה שמאשימים אותי בשיוך למחנה של פוליטיקאית מסוימת, היות ונכון לעכשיו היא השם היחיד הנשי שעלה בבורסת ההימורים לנשיאות וזורקים לי בפרצוף שאני מוכנה לבחור בה רק כי היא אישה. אז ראשית, אני פעילה בשדה הפוליטי, כך שלא קשה לברר לאיזה מחנה פוליטי אני משתייכת. הוא לא מוסתר, ולצערי אתמול בערב הייתי בהלוויה של האדם הכי ראוי לתפקיד הזה לדעתי – השרה לשעבר שולמית אלוני, שבזכותה נכנס לי לראש את הרעיון ההזוי שנשים הן בנות אדם.

 

כמו כן, מדובר בהאשמה דיי מגוחכת: אני לא רואה שום פסול בכך שכוחות פוליטיים שונים ישלבו ידיים בכדי להגיע למטרה משותפת, וביניהם המטרה הו-כה-מוזרה שתהיה נשיאה למדינת ישראל. אותה פוליטיקאית מדוברת אינה מהמחנה הפוליטי שלי אבל אין לי שום בעיה שפעילותיה ופעיליה יצטרפו לתחזוקת הפרויקט הזה, כי כמה שיותר ידיים עובדות ידחפו לכיוון – יש יותר סיכוי שנגיע לשם ואולי, רק אולי, יום אחד תהיה לנו נשיאה. אולי.

תגובות (0)
הוסף תגובה