ערוץ דיסני הציג לראשונה בתולדותיו זוג אמהות גאות

בוב ואיימי מחכים לטיילור, החברה של ביתם הקטנה שאמורה לבוא יחד עם הוריה. "פגשתי כבר את האמא, סוזן. היא נורא נחמדה", אומרת איימי לבוב. "אה, פגשתי אותה", אומר בוב, "אבל חשבתי שהשם שלה הוא שריל". כמובן שבתזמון מושלם נשמע צלצול בדלת. בוב ואיימי ניגשים לפתוח ובצד השני של הדלת מחכות להן ילדה קטנה וחמודה ושתי נשים בלונדיניות ונאות מראה – סוזן והאמא השנייה של טיילור, שריל.

 

עוד באון לייף

 

הסצנה הזו דווקא לא לקוחה מסרטון הסברה למה זה משפחה אחרת, אלא – תאמינו או לא – מתוך אחת מסדרות הדגל של ערוץ "דיסני" האמריקאי, "גוד לאק צ'ארלי". הערוץ, שבו צופים באדיקות מאות מיליוני ילדים ברחבי העולם, החליט השבוע להראות לראשונה בהיסטוריה שלו משפחה גאה. למעשה, זה אפילו לא ההישג הכי גדול של הערוץ, כי אם מה שקורה אחרי אותה פתיחת דלת. מה קורה? אתם שואלים בציפייה, ובכן, לא הרבה. השתיים נכנסות והפרק ממשיך בנונשלנטיות. אפילו ללא תחושת ה"יש פיל ורוד או זוג לסביות" בחדר.

 

אין ספק שמדובר בהישג אדיר לקהילה הגאה, גם אם הוא לא מדביק את הנעשה ברחוב. הרי בשנים האחרונות המודל המשפחתי רחוק מלהיות זה שאנחנו גדלנו עליו בסדרות טלוויזיה כמו "משפחת קוסבי" הלגמרי שחורה, או "בוורלי הילס" הלבנבנה. היום יותר ויותר ילדים, גם בארץ, חוזרים מהגן ומבית הספר עם שאלות כמו "למה לנועם יש שתי אימהות", או "למה אבא של גיא גר עם בחור".  כעת ערוץ דיסני, שאחראי על הולדת של גיבורי תרבות כמו בריטני ספירס ומיילי סיירוס, הצליח סוף סוף להבין שכערוץ המתיימר לחנך ילדים ונוער, הוא אמור לתת מענה גם על השאלות האלו. אין ספק שהתייחסות כה יומיומית לזוגות שלא מתיישבים עם המודל הישן, שמגיעה מערוץ שהביא לעולם את כוכבי הנוער הגדולים שיש היום, היא עוד צעד בלגיטימיות.

 

 

 

 

אבל כמובן שהיה מי שדאג להרוס את המסיבה. הארגון האמריקאי השמרני "מיליון אימהות" מיהר להוציא קריאה להחרים את הסדרה. בין השאר הם כתבו "רק בגלל שמשהו חוקי, או בגלל שמישהו בוחר כזה סגנון חיים, לא הופך את זה לנכון מוסרית". מהצד השני של המתרס, צייצה הדיסנית בדימוס סיירוס: "אני מצדיעה לדיסני שעשו את הצעד לתוך האור של הדור הזה. הם שולטים". הדוברים של דיסני, מצדם, סיפרו כי הם פיתחו את הפרק הזה יחד עם יועצי חינוך "וכמו כל התכנים של דיסני, הוא פותח כדי להיות רלוונטי עבור ילדים ומשפחות מרחבי העולם ולשקף תמות של שוני ומגוון".   

 

ממש במקרה, שודר הפרק בסמוך לטקס הגראמי, שם קווין לטיפה חיתנה בשידור חי זוגות גאים או מעורבים. הטקס אומנם לא מיועד לילדים בלבד, אבל סביר להניח שבני הנוער הם קהלו העיקרי, ולכן גם זה היה אישור נוסף לכל המודלים המשפחתיים שעד כה נדחקו בכוח בארון.    

 

אבל למרות הצעדים המשמחים, כדאי שלא נשכח שבכל זאת מדובר רק בצעד, שזוג הלסביות יגידו יפה שלום בסוף הפרק ויותר לא נראה אותן, ושיש עוד זמן עד שזוג הומואים או לסביות יהיו הכוכבים של סדרה מעין זו ולא רק הסייד קיק. גם בארץ אנחנו עדיין רחוקים מזה. כלומר, אמנם היתה את הסדרה "אמא ואבאז" – שהציגה מודל חדש של משפחה עם אמא רווקה, אבא הומו ובן הזוג שלו –  אבל זו שודרה בכבלים והיתה מיועדת לקהל בוגר.

 

מראות כאלו כנראה עדיין רחוקים מתוכניות לילדים בארץ, ולכן התכנים ממשיכים להיות בהכחשה לנעשה בחוץ. בינתיים נאלצים הילדודס לקבל את המודלים שלהם למיניות "אחרת" דרך הטיפוסים הלרוב אקסצנטריים שהולכים לתוכניות ריאליטי, ודרך קריקטורות במערכונים. נו, טוב, לפחות תמיד יהיה להם את שקע ותקע.  

תגובות (0)
הוסף תגובה