התעללות דיגיטלית היא הזן החדש של אלימות בקשר

בערך מהרגע בו הפכנו לנשים אנחנו מקבלות אזהרות מקשרים מתעללים, לכן אין פלא שתסמונת האישה המוכה היא אחד מהפחדים שמלווים התחלה של קשר טרי. מה זה אומר אם הוא צעק עלי? איך אני אדע אם הוא לא מסוגל להרים עלי יד? אלו רק חלק מהשאלות שמלוות כל אישה עם מודעות עצמית וסביבתית. אבל בצד כל השאלות, לרוב (כלומר, במקרה הטוב) יש לנו גבולות מאוד ברורים שמגדירים התעללות, ושברגע שנרגיש שחצו אותם – בין אם נפשית, מילולית ובוודאי פיזית – יהיה לנו ברור שהקשר שבו אנחנו נמצאים הוא קשר הרסני ופוגעני.

 

עוד באון לייף: 

 

אבל היום חוקי המשחק השתנו לחלוטין. כשכל הקשרים שלנו עברו למרחב הווירטואלי, אין פלא שגם ההתעללויות הן וירטואליות, ולא דומות לשום דבר שאמרו לנו להתרחק ממנו. יותר ויותר צעירים וצעירות מתלוננים על קשרים פוגעניים שהגבולות שלהם עדיין אפורים. הרי אם יש איזו חבלה או מכה יבשה די ברור שמשהו בקשר לא בסדר, אבל אם בן הזוג דורש שתסמסי לו פעם בשעה, האם אפשר לטעון באופן חד משמעי כי מדובר בקשר בעל אופי אלים?  

 

להתעללות הדיגיטלית החדשה אין גבולות ברורים ואין קווים אדומים שאי אפשר לטעות בהם. כתוצאה מכך צעירים רבים מוצאים עצמם נופלים קורבנות, כשאפילו הקרובים אליהם ביותר לא יכולים להבחין בכך.  

 

ב', למשל, היתה בקשר שכזה במהלך כמה שנים, ואפילו מבלי להיות מודעת לכך. האסימון נפל לה רק כששמעה חבר של המשפחה מדבר על הקשר המתעלל שהיה לבתו. "כל מה שהוא סיפר קרה לי", היא מתוודה. "זה פקח לי את העיניים לעובדה שהייתי בקשר מתעלל". מבחינתה זו היה גם הפעם הראשונה שהיא שמעה את המושג "התעללות דיגיטאלית".

 

ב' היתה בשנתה הראשונה בתיכון כשהיא התחילה להיות מחוזרת על ידי תלמיד גדול ממנה, שהיה גם שחקן פופולרי בנבחרת הכדורסל. הקשר התחיל עם ההערות הידועות בנוגע לאיך שהיא נראית ועל כך שהיא צריכה להרגיש את עצמה ברת מזל על זה שהוא איתה. די מהר הקשר התדרדר לדרישות שהיא תהיה זמינה עבורו בכל שעה ביום. בכל פעם שיצא מהבית שלה הוא דרש שהיא תלווה את הנסיעה שלו בשיחה ואז, כשהיה מגיע לביתו, היה מתקשר אליה שוב. במקרה שהעזה להירדם תוך כדי השיחה, הוא דאג להעיר אותה בצרחות. הקשר ביניהם הלך והתדרדר עד שב' שמעה את ההרצאה והחליטה להפסיק אותו. היום היא מנסה ללמד בני נוער מה זה קשר מתעלל. היא מעבירה להם את המסר ש"מגיע לכם שיתייחסו אליכם בכבוד ומגיע לכם להיות בקשר שיעצים אתכם".   

 

סיפורה של ב' הוא לא יוצא דופן. הרבה צעירים מדווחים על קשרים בהם הם נאלצו להיות זמינים לאורך כל היום. אחד המקרים המזעזעים הוא של נערה שנדרשה לענות לסמסים של בן זוגה בכל מצב, לא משנה מה. כשהוא ישן הוא שלח את החברים שלו לסמס לה ובמקרים שהיא לא ענתה בזמן היא נענשה בהתעללות פיזית. תלונות לא מעטות הגיעו גם מצעירות שבני זוגן פתחו חשבונות פייסבוק מזויפים על מנת לבדוק האם הן מתקשרות עם בנים אחרים, וכמובן שיש את סיפורי הניצול שאנחנו שומעים לא מעט, על בחורים שמאיימים לשגר לרשת סרטונים ותמונות מביכות של בנות זוגן במקרה שהן לא יעשו כרצונם.    

 

בגלל הגבולות הלא ברורים של ההתעללויות, ובגלל שמדובר בזן חדש של אכזריות, היועצים והפסיכולוגים עדיין לא לגמרי יודעים איך להתמודד עם המצבים הללו, והרבה פעמים בני המשפחה והחברים בכלל לא מודעים לכך, או שבעצמם לא בטוחים האם מדובר בהתנהגות טין-אייג'רית טיפוסית או במשהו שהוא כבר מוגזם. אז איך בכל זאת אפשר להישאר עם היד על הדופק? לשים לב לכמות הזמן שהנער או הנערה מבזבזים על סמסים, למשל. זה אמנם טבעי שבגיל הזה הם יהיו פחות או יותר מחוברים לסלולרי שלהם, אבל צריך לנסות ולהבין האם הם מסמסים ומדברים מתוך רצון, או שאולי בחוסר חשק וכפייה. היועצים גם ממליצים לחנך את בני הנעורים לעובדה שהם לא חייבים לתת לאחרים את הסיסמאות שלהם למייל ולרשתות החברתיות, ובטח שלא להצטלם לתמונות שהם לא ירגישו נוח איתן. וכמובן שהכי חשוב זה להבהיר שגם ללא חבלה או קללה, קשר יכול להיות משפיל ומסוכן. 

תגובות (0)
הוסף תגובה