האומנים הכי גאים שיש

"אני עייפה מלהתחבא ואני עייפה מלשקר. סבלתי לאורך שנים כי פחדתי לצאת מהארון. הרוח שלי סבלה, הבריאות הנפשית שלי סבלה ומערכות היחסים שלי סבלו. ואני עומדת פה היום אתכם, בצד השני של הכאב הזה". מיליוני אנשים ברחבי העולם שמעו את המשפט הזה במהלך סוף השבוע האחרון. במקרה ולכם לא יצא, נגלה לכם שהוא כיכב בנאום שנשאה השחקנית אלן פייג' בכנס של האגודה לזכויות האזרח, נאום שהפך להיות הרגע הרשמי שבו היא יצאה מהארון.

 

עוד באון לייף: 

 

בעידן שבו אין תוכנית טלוויזיה שלא דואגת לייצוג מהקהילה הגאה, ושהקריאה לנישואים בין שני אותו מין הפכו לטרנד, די מדהים שאנחנו עדיין נאלצים לדבר על יציאות מהארון במונחים של אומץ והקרבה. ודי מדהים שדווקא אותם סלבריטאים שמכריזים על דאגתם לזכויות הקהילה, ומוחאים כפיים לחתונות של זוגות מאותו המין – כמו שקרה בטקס הגראמי האחרון – עדיין מתקשים להכריז בפומבי על הנטיות שלהם.

 

אבל כמובן שלא כולם ככה. ישנם מפורסמים שמבינים עד כמה יש בכוחם להשפיע על מעמדם וזכויותיהם של הלהט"בים, או שסתם נמאס להם לחיות בסודות ושקרים. לפעמים מדובר בכאלו שמצליחים להפתיע, לפעמים מדובר באמנים שחרושת השמועות עליהם מתגלגלת שנים, עד שסוף סוף הנסיבות מתבשלות והם מרגישים מספיק שלמים על מנת לספר לעולם מי הם באמת.

 

לצד פייג', יש עוד כמה שמות ידועים שהיציאה שלהם מהארון הצליחה להיות משמעותית, לא רק עבורם ועבור הקרובים אליהם, אלא גם לשאר הקהילה הגאה ולכאלו המתמודדים עם דילמות הנוגעות לזהותם המינית.  

 

אסי עזר

עד 2005 היה אסי עזר מנחה של התוכנית לנוער "אקזיט" ואפילו לא מהמרכזיים שבהם. אבל אז הוא החליט לצאת מהארון ומיד המניות של זינקו. בניגוד למה שנוטים לחשוב, דווקא הגילוי הפך אותו למסקרן יותר, עמוק יותר ואי לכך למבוקש יותר. אבל במקרה של אסי, היציאה היתה רק הסיפתח. מאז הוא הפך לאחד הכוכבים הפופולאריים בטלוויזיה, שמקפיד להתייחס לאירועים שקשורים לקהילה, לקדם נושאים הקשורים אליה ולהגיד את מה שכל אותם אלו שעדיין בארון מפחדים להגיד. בנוסף, ב-2010 הוא הוציא את סרטו התיעודי "אמא ואבא, יש לי מה לספר לכם", בו הוא מתמודד עם התהליך שעבר עם הוריו אחרי הגילוי על נטייתו המינית. בסרט ביקש עזר לא רק לקדם את סיפורו האישי, אלא גם לעזור לכאלו העומדים בפני אותו מצב.  

 

 

 

אורנה בנאי

הרבה תלונות נזרקו על אורנה בנאי לאורך השנים מצד משטרת הארון, אבל למרות זאת אורנה עשתה את הצעד רק לפני שנתיים, בגיל 42. כמובן שאם היציאה התחילו הביקורות על הטיימיניג, ואי לכך אי אפשר לומר שהיציאה שלה הצליחה להפתיע או להשפיע. למעשה, סביר להניח שלא היינו מזכירים את אורנה בנאי ברשימת היציאות המשמעותיות לולא הריאיון ששודר איתה לפני כחודשיים ב"אולפן שישי". הכתב אילן לוקאץ' הביא גם ראיון קצר עם אמיר, בנה של אורנה בן ה-10, שסיפר שהוא לא הילד היחידי בכיתה עם הורה גאה. בכך דיבר אמיר על תופעה שהולכת ונהיית יותר ויותר נפוצה, ויחד עם זאת לא זוכה כמעט בכלל להתייחסות – איך מתמודדים עם ילדים להורים גאים, מה מספרים להם ומה הם מספרים לאחרים.  

 


 

 

יהודה פוליקר

גם יהודה פוליקר היה קורבן לביקורות תמידיות מצד אנשים (ואפשר גם לקרוא להם בשמם: גל אוחובסקי ואיתן פוקס) ששים לעשות אאוטינג. בסופו של דבר אפשר להבין את הציפייה מפוליקר לגלות את נטיותיו – פוליקר, ששיריו מככבים בכל יום שואה, נחשב קונצנזוס ולאחד האומנים הכי מיינסטרימים שיש, כזה שדורות גדלו על רקע שיריו ושאין כמעט מי שלא מכיר את שמו בישראל. לכן, גם אם בעיני רבים היציאה שלו התרחשה מאוחר מדי, וכחלק מהשקה של אלבום חדש, אין ספק שתרומתה עצומה. מה גם שפוליקר הרוקר המחוספס רחוק מהדימוי הטיפוסי והמוטעה שיש לרבים לגבי הומואים, ובכך הוא הצליח לחדש למרות גילו המאוחר יחסית.   

 

 

 

נדב אבוקסיס

הקומיקאי נדב אבוקסיס בחר לא רק לצאת מהארון אלא גם ישר להכניס מצלמה אל תוך חייו, כחלק מהסדרה "מחוברים". במהלך הסדרה הוא גם נסע לבית הוריו הדתיים שבחצור, שמה מתברר עם אילו לחצים הוא נאלץ להתמודד בשל נטיותיו המיניות. בין השאר מזכיר אבוקסיס את העבודה שהוא סיפר להוריו על כך כבר לפני עשרים שנה ועד היום הם מתקשים להתמודד עם זה, וכן רואים את אביו מספר לו על אחד ש"התרפא" מזה והיום יש לו שני ילדים, מתוך ציפייה שבנו יעבור תהליך דומה. היציאה של אבוקסיס היתה משמעותית במיוחד לקהילת הלהט"בים, משום שהיא הראתה שגם מזרחים חסונים יכולים להיות הומואים – עובדה שבישראל 2014 עדיין לא נחשבת למובנת מאליה.  

 

 

 

אלן דג'נרס

היום אלן דג'נרס היא בעלת הטוק שואו המלוקק, שנוהגת לרקד בכל תחילת תוכנית ולהעניק מתכונים טבעוניים, אבל פעם היא היתה פורצת דרך ונועזת. באפריל 1997 היא יצאה מהארון בראיון שערכה ל"טיים" ושבועיים אחרי זה עשתה את זה גם בת דמותה בטוק שואו בכיכובה, "אלן". אחרי פרק היציאה מהארון, שזכה להיות אחד האירועים הטלוויזיוניים הכי נצפים בארצות הברית, קיבלה התוכנית תפנית והתעסקה יותר בהתמודדות של אישה לסבית בעולם הטרוסקסואלי. באופן טראגי, משם הרייטינג של הסדרה הלך וירד, עד לירידת הסדרה כשנה אחר כך. מאז 2003 היא מנחה את התוכנית "אלן", שם היא לא פעם משתפת בהתלהבות על הזוגיות שהיא מנהלת עם פורשיה דה רוסי בעשור האחרון. אלן אף הודיעה בתוכנית על אירוסיה לדה רוסי, אחרי שב-2008 בוטל החוק האוסר על נישואים חד מיניים בקליפורניה. כך שבניגוד לקולגה אופרה ווינפרי, ששמועות על נטיותיה זורמות כבר עשורים, אלן מתייחסת לזוגיות שלה כעובדה מוגמרת ויומיומית. כן, גם בפני עקרות הבית הנואשות של אמריקה.

 

צילום: Shutterstock

 

ג'ודי פוסטר

היציאה של ג'ודי פוסטר מהארון לא באמת היתה יציאה מהארון. בינואר שנה שעברה היא עלתה על בימת גלובוס הזהב על מנת לקבל פרס מפעל חיים. בתחילת הנאום היא הודיעה כי יש לה הצהרה דרמטית להצהיר – "אני רווקה", גילתה. בהמשך הסבירה פוסטר כי "כבר עשיתי את היציאה שלי מהארון לפני נצח, אי שם בתקופת האבן. באותם ימים, כשנערה שברירית נפתחה בפני חבריה הנאמנים, משפחתה, הקולגות שלה ואז, בהדרגה ובגאווה בפני כל מי שהיא פגשה. עכשיו, מסתבר, נאמר לי שמצופה מכל סלב להציג את חייו את האישיים בתוכנית ריאליטי בפריים טיים". בכך היא הראתה שיציאות מהארון לא חייבות להיות כחלק ממסע קידום עטוף יחסי ציבור, אלא משהו פרטי, שעושים בפני מי שזה באמת רלוונטי עבורו.

 

צילום: Shutterstock

 

סם מייקל

כמה ימים לפני היציאה של אלן פייג', ב-9 לפברואר, התרחשה יציאה משמעותית לא פחות, של שחקן הפוטבול האמריקאי מייקל סם. אומנם היא מגיעה אחרי ההכרזה של קופץ המים האנגלי טום דיילי, אבל היציאה של מייקל הרבה יותר משמעותית, מעצם היותו שחקן בספורט שבו הומוסקסואליות נחשבת לקללה. גם בלי היציאה מהארון, חייו של מייקל יכולים להוות בסיס לשלושה סרטים זוכי אוסקר לפחות: הוא נולד בעיירה פצפונת בטקסס למשפחה בת שמונה ילדים. עוד לפני שנולד נפטרה אחותו הבכורה מסרטן, כשהיה ילד ראה את אחיו נרצח ביריות וב-1998 היה האחרון לראות אח אחר שלו, שעקבותיו נעלמו. בנוסף, יד לו שני אחים שיושבים כבר שנים בבתי כלא. אין ספק שנסיבות חייו כשלו אותו גם להתמודד עם גילויי שנאה על המגרש, ועל ידי כך לפתוח פתח גם לשחקני ספורט אחרים שמסתירים את מיניותם.

 

 

 

פרנק אושן

שובר מוסכמות נוסף הוא הראפר פרנק אשן. מי שנחשב לאחת התקוות הכי גדולות באר אנד בי, הצליח לרגש מיליונים בזכות פוסט שהעלה, בו סיפר על ההתאהבות הראשונה שלו בבחור, בגיל 19. לאחר פרסום הבלוג, ששו לתמוך בו שלל חבריו הסלבס, בהם בני הזוג ג'יי זי וביונסה. בזרם מוזיקלי שבו קליפים בכיכובן של בחורות בחוטיני הוא הכרחי, אין ספק שאושן יצר תקדים.

 

צילום: Shutterstock

 

ועוד אחד שלא:

הראפר מאקלמור הוציא יחד עם ריאן לואיסאת הסינגל Same Love, שלו הם גם הוסיפו קליפ המתאר סיפור אהבה בין שני גברים. למקרה שהמסר לא מספיק ברור, בסופו של הקליפ עולה קריאה לתמוך בנישואים של זוגות בני אותו המין. כמובן שמיד החלה לרוץ השאלה האם מאקלמור הומו. הוא, מצדו, לא מכחיש או מאשר – משום שהכחשה תחשב בעיניו לעלבון כלפי הומואים. אז למי שבכל זאת בוער לו לדעת, ככל הנראה מאקלמור נמשך לנשים, אבל זה עדיין לא אומר שהוא לא יכול להיות פעיל נלהב לזכויות הלהט"בים.

 

תגובות (0)
הוסף תגובה