ויתרה על הבדיקה, בגלל היחס המשפיל של הרופא

דורית אברמוביץ', מנהלת קמפיינים חברתיים ואושיית פייסבוק, הגיעה אתמול לבדיקה גינקולוגית שגרתית בתל אביב אולם ויתרה עליה בשל יחסו הפוגעני, לדבריה, של הרופא המטפל. אברמוביץ', ביקשה ליידע את הרופא כי היא נפגעת גילוי עריות וכתוצאה מכך חוששת מאוד מהבדיקה. לטענתה, הרופא הגיב בזלזול ובצחוק לחששותיה.

 

כיומיים לפני הבדיקה פרסמה אברמוביץ' סטטוס אודות המפגש העתידי עם הגינקולוג בו היא מתארת את החשש והלחץ :

"מסמנת- כי במסגרת ההחלטה לבדוק את עצמי- מחר הנני נבדקת אצל גניקולוג, וכבר עתה אני מנותקת מחלק מהעצמי. כי תנו לי קמפיינים, הרצאות, מאבקים ציבוריים- כל אלה מרימים מעלה את החוזקות ואת היכולות שרק מתחזקות עם השנים. אלא שבמגע הרפואי עם גופי- טראומת גילוי העריות עולה. לא ניתן ולא נכון להזיז מעצמי את התודעה לכך- כי ממילא הגוף שנפצע מסמן כי כולו התכוננות לכך, גם אם מתארגן בתוכו לדיסוציאציה חלקית- שתאפשר את הבדיקה. 
כי תנו לי דמות חיצונית ממשית מולה למדתי לנהל מאבקים ציבוריים נחושים. אך אל מול הטראומה האיומה שמטופלת אמנם, אך הופנמה בכל וריד ונים מאז ימי הילדות דאז- האויב הוא לא רק חיצוני, הוא מראה ומעלה את עצמו- במגע הרפואי- המנוכר אינהרנטית- מתוך גופי".

 

לאחר הבדיקה, אליה בחרה שלא להיכנס, פרסמה את הסטטוס הבא:

"לא נכנסתי לגניקולוג של מכבי- אנדרי גומל. וכשהפער ביני לבין עצמי ישוב, אכתוב תלונה עליו להנהלת מכבי, כי אין מצב שאשתוק.
כי כאשר יצא לרגע מחדרו- ביקשתי לדבר אתו. וכך אמרתי וכך ענה- מענה של תרבות אונס.
כי לאחר שאמרתי לו- אני פוחדת מהבדיקה כי אני נפגעת גילוי עריות, ענה אותו חלאה- "אז מה את רוצה? שנעשה בדיקת עיניים במקום"? וצחק. כשעניתי לו שאיני מזהה מה מצחיק פה. ענה- אז מה את רוצה ממני? מה אני יכול לעשות?" השבתי שהוא יכול להיות עדין מאד, מבקשת שיהיה הכי עדין בעולם. ועל כך המשיך בתרבותו- "העולם הוא גדול. את יודעת. הכי עדין בכל העולם? והמשיך- אל תעשי דרמה". 
ועל כן, אני מכינה דרמה גדולה עבורו. 
ובינתיים אתן לעצמי מספר שעות לעצמי לחזור לגופי ד'היום".

 

ואכן מכתב התלונה לא אחר להגיע. זה המכתב המלא ששלחה אברמוביץ לרן סער, מנכ"ל מכבי שירותי בריאות ולפרופ' משה רוח, יו"ר הנהלת מכבי שירותי בריאות:

הנדון: תלונה על הגניקולוג- ד"ר אנדרי גומל ודרישה להשעייתו- לטיפול מיידי וללא דיחוי

שלום רב,
אני פונה אליכם בבקשה להשעות מידית מתפקידו את ד"ר אנדרי גומל בשל יחס מתעמר, מזלזל ופוגעני. השעיה זו, כמו גם הבירור מצדכם, מחייבים כי הנ"ל יעבור סדנה של מרכזי סיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, כמו גם סדנא של עמותת חוש"ן, על מנת שלא ייווצרו על ידו מצבים פוגעניים כפי שיתואר בהמשך.
להלן תיאור התלונה: היום בשעה 11:45 נקבע עבורי תור אצל הרופא האמור לשם בדיקה גניקולוגית שגרתית. כאשר יצא ד"ר גומל לרגעים מספר מחדרו, פניתי אליו ולהלן "הדיאלוג ביני לבינו:
אני: "אני נפגעת גילוי עריות ועל כן פוחדת מאד מהבדיקה."
ד"ר גומל: "מה את רוצה שאני יעשה? בדיקת עיניים במקום?" (וצחק)
אני: "אני לא חושבת שהנושא מצחיק."
ד"ר גומל: "אז מה אני יכול לעשות. מה את רוצה ממני?"
אני: "שתהיה הכי עדין בעולם אתי".
ד"ר גומל: "בעולם? העולם זה מקום גדול". (צוחק שוב). וממשיך- "אל תעשי דרמה". 
למותר לציין כי יצאתי מן הקליניקה ובחרתי לא להיבדק על ידי מי שנושא זה מהווה בדיחה עבורו, בלשון המעטה. אף פרסמתי, כשלב ראשון, את השתלשלות הדברים בפייסבוק, הן בדף שלי והן בדף של מכבי שירותי בריאות.
כתוצאה מפרסום זה, פנתה אליי אשה נוספת, לסבית במגדרה, שהגיעה אל הרופא הנ"ל. האשה ביקשה לא להזדהות בשמה, מחמת פרטיות, אך להלן תיאור הפוגענות שגילה ד"ר גומל כלפיה:
אנדרי גומל: את לוקחת אמצעי מניעה? אני: לא. גומל: את מקיימת יחסי מין? אני: כן. גומל: את מנסה להיכנס להיריון? אני: לא. גומל: ?! אני: אני מקיימת יחסי מין עם אישה. גומל: ומה הקשר? אני ?  
התיאורים הנ"ל, יש בהם כדי להעיד כי היחס הפוגעני מצד ד"ר גומל אינו בבחינת החריג, וגם אם כן, הרי שאין להכביר מלים מדוע אסור שיחס זה יישנה ויחזור על עצמו כלפי אף מטופלת אחרת. 

אני תקווה כי תלונתי זו תיענה במהרה, בחומרה וברצינות הראויה. אבקש לקבל תשובה במהרה על הצעדים שהנכם נוקטים בנושא זה. יש להוסיף, כי כל יום נוסף בו רופא זה ממשיך לקבל מטופלות, בהן יש להניח גם נפגעות פגיעה מינית רבות, הוא לטעמי בבחינת סיכון עבורן. 
במידה וד"ר גומל יכחיש את האמור, או ינסה לטעון טענות מוכרות כגון- "משוגעת", ממציאה" וכיו"ב, אבחר להתלונן נגדו במשטרה. כמו כן, אני שומרת לעצמי את הזכות לפנות לערכאות משפטיות בגין הנזק שנגרם לי. 

על החתום,
דורית אברמוביץ'
מנהלת קמפיינים חברתיים

 

תגובת קופ"ח מכבי: "אתמול קיבלנו את תלונת המטופלת ויצרנו עימה קשר. שוחחנו גם עם הרופא המעורב והוא מתנצל אם המטופלת נפגעה. לדבריו המטופלת פנתה אליו בחדר ההמתנה לייד מטופלות אחרות וסיפרה לו מידע אישי ואינטימי. הסיטואציה החריגה, תוך כדי יום עבודה ובפני מטופלות רבות, הפתיעה מאד את הרופא וכוונתו הייתה לרכך את האווירה בעזרת הומור ותוך שהוא מבקש מהמטופלת להמשיך את השיחה כאשר היא תיכנס לחדרו.

מדובר בהחלט ברופא מצויין, אהוד ושירותי מאד. היה עליו להגיב בצורה אחרת אך ללא ספק לא הייתה לו כל כוונה רעה או מזלזלת כלפי המטופלת. העובדה כי המטופלת הינה נפגעת תקיפה מינית, היא בהחלט מידע שחשוב מאד שיהיה בפני הרופא. כמו כל מידע חשוב יש למסור אותו לרופא בעת תחילת המפגש בחדר הרופא, גם על מנת שלרופא תהיה האפשרות לשאול שאלות המשך ולקבל מידע נוסף וכמובן לתעד את המידע הרלוונטי – את כל אלה לא ניתן לעשות בחדר המתנה ואל מול מטופלות אחרות. 

חשוב לנו ללמוד ולהשתפר גם מן המקרה החריג הזה ונתאם לרופאי הנשים במכבי סדנא בהקשר לנפגעות תקיפה מינית. אנחנו מתנצלים בפני המטופלת אם נפגעה מהדברים ומקווים כי כעת הובהר המצב". 

תגובות (0)
הוסף תגובה