ככה הפסקתי להשתמש בגלולות

שלושה חודשים אחרי שהתחילה לצאת עם בן זוגה הנוכחי, הרגישה שרון (שם בדוי), 33, שהיא עומדת לצאת מדעתה. מצד אחד היא אהבה אותו אהבה גדולה. מצד שני, כל דבר שהוא עשה הפך לה את הבטן והנביט בתוכה עצבים שהלכו והפכו לדבר שבשיגרה. גם הוא מצידו הרגיש שמשהו השתנה וניסה להבין מה לא בסדר איתו וגם איתה.

 

עוד באון לייף:

 

"ערב אחד אחרי ריב קשה, יצאתי עם חברה לשתות, שפכתי את הלב וסיפרתי לה איך בחודש האחרון דברים יוצאים משליטה. אמרתי לה שאני מרגישה ממש לא עצמי לאחרונה", מספרת שרון, "שאני חסרת שקט ועצבנית ומרגישה שאני הופכת למטורפת. פתאום משום מקום היא שאלה אותי אם לאחרונה החלפתי את סוג הגלולות. השאלה התמימה הזאת הצילה גם אותי וגם את מערכת היחסים שלי. בנקודה הזאת התחלתי להבין מה גלולה כזאת קטנטנה יכולה לעולל לגוף ולנפש, ותפסתי כמה הרעלתי את עצמי כל השנים".

שרון היא לא היחידה. אחרי לא מעט מקרי מוות וקריסת מערכות הגוף כתוצאה מנטילת גלולות למניעת הריון, אליהם אנחנו עדים בשנים האחרונות- נשים רבות החליטו להפסיק את השימוש באמצעי המניעה השנוי במחלוקת. על אף שבמחקרים רבים בתחום, לא נמצא קשר ממשי בין מקרי מוות לנטילת גלולות, מחקר שפירסם ה-FDA  (מנהל המזון והתרופות האמריקני) בשנת 2011, מצביע על קשר אפשרי בין גלולות לבין היווצרות קרישי דם העלולים להיות קטלניים.  תוצאות המחקר הראו כי נטילת גלולות מסוגים מסוימים מעלה את הסיכוי ללקות בקריש דם ב-75%. אם זה לא מספיק מרתיע, בשש השנים האחרונות, אירעו בקנדה 23 מקרי מוות כתוצאה מנטילת אותה גלולה בעקבות קרישי דם, תסחיף ריאתי ואירועי לב.

חלפו להם ימי הטירוף.

 

חזרה לשרון ולגלולות שאיימו לחבל במערכת היחסים שלה. אחרי שהחלה לקרוא על תופעות דומות וחקרה לא מעט בנושא, הבינה שמה שהגדירה עד כה כ"טירוף", הוא למעשה השפעה הורמונאלית חזקה על הגוף, ושהיא רק חלק מינורי מתופעות הלוואי.
כדי לסבר את האוזן, הנה מקצת מהתופעות המופיעות בחוברת המצורפת לכל אריזה: היווצרות קרישי דם העלולים להוביל לשבץ, תחלואות לב, עלייה בלחץ הדם, בחילות, כאבי ראש, עלייה במשקל והצטברות נוזלים, דיכאון, פיגמנטציה, נשירת שיער, שלשולים והקאות. הרשימה המלאה ארוכה ומבהילה הרבה יותר, וזה עוד מבלי להזכיר את ההתערבות ההורמונאלית החיצונית המשפיעה על תפקוד הגוף ומשבשת את הביוץ.

 

כדי להבין את יכולתה של הגלולה לעשות הרבה מעבר לתפקידה הייעודי, יש להבין ממה בדיוק היא מורכבת. עיקר החומרים הפעילים המצויים בגלולה הם אסטרוגן ופרוגסטרון, הורמונים נשיים שתפקידם למנוע את הביוץ. הפרוגסטרון פועל על המוח ומונע את הפרשת הגונדוטרופינים- ההורמונים המיוצרים ומופרשים על ידי בלוטת יותרת המוח ומגרים את השחלות ליצר ביציות. האסטרוגן מסייע לפרוגוסטרון בפעולה זו ויחדיו הם "נלחמים" בביוץ.
"אחרי הגילוי שהיה עבורי הפתעה, התקשרתי לגינקולוגית שלי ואמרתי לה שאני רוצה להפסיק עם הגלולות. היא כמובן כיבדה את ההחלטה והציעה להשתמש במדבקה שעושה את אותה פעולה בדיוק, אבל נוחה יותר לשימוש. מבחינתי זה היה היינו הך. אותו רעל בשינוי אדרת שהכנסתי לגוף שלי קרוב לשמונה שנים", מספרת שרון.

 

 

אז מה עכשיו, חוזרים לתרגולת גומי?
"זה אומנם לא הדבר הכי נוח בעולם, וזה לחלוטין מעקר ספונטניות, אבל עדיף בהרבה על לדחוף רעלים לגוף ועל הדרך להרגיש שאת מתחרפנת. בגלל שלא תמיד כיף עם קונדומים, אני מסתמכת הרבה פעמים על הימים הבטוחים או הולכת על האופציה הלא בטיחותית גם היא- לגמור בחוץ".

 

איך הגיב לתרגולת החדשה בן הזוג?

"דבר ראשון הוא שמח שחלפו להם ימי הטירוף. רק עכשיו, כשהגוף שלי נקי מכל ההורמונים החיצוניים, אני מבינה כמה הייתי לא עצמי. כמוני, גם הוא לא מת על השימוש בקונדום ובהתחלה היו רגעים לא כל כך נעימים סביב הדבר הזה, אבל ברגע שהוא הבין כמה רע הגלולות עשו לי, ברור שהוא העדיף שלא אדחוף לגוף שלי רעלים. היום אנחנו משלבים בין השיטות".

 

כלומר, לוקחים סיכון.
נכון, אני מעדיפה לקחת סיכון עם בן זוג שאני אוהבת ונמצאת איתו כבר כמה שנים, מאשר לחיות בפחד שיקרה לי משהו רע. אנחנו הרבה זמן ביחד וגם רוצים להישאר ביחד, אז אם אכנס להריון, למרות שזה מוקדם מהתכנון שלי, כמובן שנשאיר את התינוק.

 

מי שחוותה על בשרה את הדילמה היא גל (שם בדוי) בת ה- 29, שעברה בארבע השנים האחרונות שתי הפלות, תוצאה של חיים עם בן זוג שהתנגד בתוקף לשימוש בקונדומים. היום הוא כבר לא בתמונה. "זה התחיל בכלל מזה שהפסקתי עם הגלולות כי היו ימים ששכחתי לקחת וזה הפך להיות לא נוח ושיבש לי את המחזור. אחרי שהגוף שלי היה נקי תקופה, הרגשתי שינוי משמעותי בתחושה והייתי יותר רגועה, פחות עייפה, ובגדול, זה פשוט הרגיש נכון, במיוחד בהתחשב בעובדה שאני מעשנת לא מעט. מי שהיה בן הזוג שלי אז, הטיל וטו על קונדומים ולכן התפשרנו על שיטת הלגמור בחוץ שהתגלתה כלא ממש אפקטיבית".   

 

הדברים שלא מספרים לנו על גלולות למניעת הריון

 

האם גלולות למניעת הריון באמת נתנו לנו שחרור מיני והגנה או שיעבדו אותנו להורמונים שפוגעים בגופנו ומשחררים את הגברים מכל אחריות?

לכתבה המלאה

 

אחרי ההפלה הראשונה לא נדלקה אצלך נורה אדומה בכל הנוגע ליעילות השיטה וגם בנוגע לבן הזוג?
"הייתי אז במקום אחר ובתפיסת עולם אחרת. לא ממש חשבתי על עצמי ויותר על הנוחות והכיף של בן הזוג. גם להפלות הלכתי לבד והעניין הזה מאוד טראומתי עבורי גם היום למרות שעבר זמן מאז. היום אני חושבת רק על עצמי".

 

איך את מגינה על עצמך כיום מפני הריון לא רצוי והדבקות במחלות מין?

בשנה האחרונה אין לי בן זוג קבוע, אבל אני פעילה מינית ומקפידה על שימוש בקונדום. מי שלא מתאים לו, אין סיכוי שאשכב איתו. אחרי שתי טראומות מיותרות שעברתי, הבנתי את העניין ומבחינתי אין יותר משחקים או לקיחת סיכונים".

 

רולטה רוסית

מי שכן לקחה את הסיכון היא רוני בת ה-27, שנמצאת כיום בחודש השני להריון. מגיל 17 גופה נקי מגלולות בעקבות חוויה טראומתית שעברה, ושגרמה לה לשינוי מחשבתי בכל הנוגע לחלוקה בנטל ההגנה. "כשהגעתי לגיל 17 התחלתי לראשונה לקחת גלולות. חודש אחרי זה הופיעו אצלי כמעט כל תופעות הלוואי הקיימות: התנפחתי, הייתי עייפה, חלשה ועצבנית, והופיעו אצלי דימומים לא סדירים", היא מספרת. "הגניקולוג ניסה להחליף לי את הגלולות לסוג עדין יותר, אבל גם הן עשו לי רע מאוד. אחרי כמה חודשים של סבל, הבנתי עד כמה זה מזיק לי והחלטתי בצורה גורפת שאני לא מוכנה לעולל את זה לגוף שלי- לא עם גלולות, לא עם מדבקה ולא באמצעות כל מה שקשור להתערבות הורמונאלית. באותה תקופה גם עישנתי וידעתי כמה השילוב מסוכן. מקרי השבץ והמוות שקרו בשנים האחרונות ושנקשרו לישמוש בגלולות, רק חיזקו אצלי את ההחלטה".

 

איך הגיבו הפרטנרים להחלטה הגורפת?
"גברים לא מבינים את זה וחושבים שגלולות הן הפתרון היחיד והכי נוח. לרוב הם מתנגדים לשימוש בקונדום. באשר לי, כל הגברים שהייתי איתם היו בני זוג קבועים ולאורך זמן, והבחירה שלי לא לזהם את הגוף היתה עבורם טבעית ומובנת. אף פעם לא נתקלתי בבן זוג שהתנגד לרעיון הקונדום, אבל אם זה היה קורה, לא היינו שוכבים. הדרישה להרעיל את הגוף היא פשוט לא הגיונית. אף אחד לא נמצא לי בגוף ויודע מה אני עוברת, ומי שמכריח אותי לקחת את הרעלים האלה, אני לא ארצה להיות איתו".

 

את התחליף לגלולות מצאה רוני בקונדומים, מקלוני ביוץ והסתמכות על הימים הבטוחים. עד לאחרונה זה עבד לא רע. היום כאמור, היא ובן זוגה מתכוננים צעד אחר צעד להפיכתם להורים בפעם הראשונה. "אין ספק שהסתמכות על הימים הבטוחים או שיטות אחרות הקשורות לתנוחות הן סוג של רולטה רוסית. אני אולי לא דוגמא חיובית לכל העניין הזה, אבל לשמחתי אני במקום ובגיל הנכון ונמצאת עם בן הזוג שידעתי מראש שהוא האחד עבורי והתחושה היתה הדדית. לכן שנינו היינו קצת פחות עם האצבע על הדופק. למרות שלא תיכננתי ללדת לפני גיל שלושים והיו לי הרבה תוכניות ודברים שרציתי להספיק כמו לנסוע לטייל בהודו, הפלה היא ממש לא אופציה עבורי. למי שמתכננת להפסיק להשתמש בגלולות, אני ממליצה בחום להיות אחראית ולהתייחס לעניין בכובד ראש. יש פתרונות נוספים לבד מגלולה, אבל חייבים לקרוא וללמוד עליהם, ובעיקר להיות אחראים מספיק כדי לדעת ליישם אותם על עצמך".

תגובות (0)
הוסף תגובה