האם נשים מצליחות נכשלות בזוגיות?

בעוד נשים שמשיגות הצלחה ומעמד בחייהן המקצועיים מצטיירות בעיני רבים מאיתנו כנשים חזקות גם במערכת היחסים הזוגית, מומחים ומחקרים בנושא מצביעים על כך שנשים הנמצאות בעמדות מפתח ובתפקידי ניהול בכירים ומשתכרות לעיתים הרבה יותר מבני זוגן, נאלצות במקרים רבים לקחת אחריות מלאה גם על מטלות הבית ואף לעכב את התקדמותן בעבודה, הכול בניסיון לשמר את הזוגיות.

חנה בית הלחמי, יועצת שיווק ואסטרטגיה אישית מעידה כי "אני פוגשת מנהלות בכירות בארגונים, דירקטוריות ומנהלות במגזר הציבורי שלא מגיעות למיצוי המיטבי שלהן משום שהן מעכבות את עצמן באופן לא מודע, מכיוון שקיים קונפליקט מאוד גדול בין הגדרת הנשיות לבין הגדרת הקריירה, שהיא גברית במהותה. נשים מונעות מעצמן להגיע לתפקידים שבהן הן תרווחנה יותר מבן זוגן, מכיוון שזה אחד המתכונים הברורים ביותר לפירוק הזוגיות לתפיסתן ולרוב כאשר הן תופסות את זה ככה, זה אומר שגם בן הזוג תופס את זה ככה".

 

ממדרים את בן הזוג

לדברי בית הלחמי, נשים רבות אף נוטות להסתיר מבן הזוג את הצלחתן בעבודה, כדי לא ליצור תחרות עם בן הזוג ולערער בכך את מעמדו במערכת היחסים הזוגית. "נשים יוצרות לעיתים קרובות הפרדה מלאכותית בין הבית לעבודה ומייצרות מצב בו הן ממדרות את בן הזוג מפעילותן כדי לא להתגרות בהגדרה העצמית של הגבר כמפרנס". 

 

חגית פריידס, מטפלת זוגית ומגשרת, מספרת בהקשר זה על מנהלת בית ספר שהגיעה לטיפול, וסיפרה שבעלה נוהג לכנותה "שמנה", מבקר אותה ולועג לה. האישה  לא הבינה איך זה שבעבודה היא מצליחה ומוערכת, ואילו בבית היא זוכה ליחס כזה. לאחר תקופה של טיפול היא הבינה, שהאשמה אינה בה ולמדה כיצד להתמודד עם ההתנהגות של הבעל.

בית הלחמי מוסיפה כי " נשים נמצאות במצב תת-הישגי כי הן לא רוצות ליצור בבית תחרות עם בן הזוג ומתרצות את זה לעצמן בתירוצים של דאגה לילדים. אני נתקלת במגזר הציבורי בנשים שבגלל הזוגיות והבית, לא ניגשות למכרזים". לדברי בית הלחמי, מעמדה של האישה במקום העבודה לא תמיד מתבטא במשכורתה. נשים מצליחות במגזר הציבורי, במערכת החינוך או בתפקידי שרות שונים, אינן זוכות לשכר גבוה. כתוצאה מכך, למרות הצלחתן בעבודה במקרים רבם הן אינן זוכות להכריע בנושאים כלכליים הקשורים למשפחה.

 

גם בבית – בעל המאה הוא בעל הדעה

 "ברגע שרוב ההכנסות של התא המשפחתי מגיעות מהגבר, פעמים רבות המצב של שוויון בבית הוא דמיוני, כלומר בעל המאה הוא בעל הדעה. נשים צריכות לשאוף לעצמאות כלכלית וללמוד לנהל משא ומתן על מקומן במשפחה, מבלי להתחשב בצורך של הגבר להיות מפרנס", אומרת בית הלחמי.

פריידס סבורה אף היא כי נשים בעלות קריירה מצליחה משלמות במקרים רבים מחיר במערכת הזוגית. לדבריה, נשות קריירה רבות נאלצות לבצע מטלות רבות יותר בבית בניסיון לשמור על שלמות המשפחה. "הן מנסות לקחת על עצמן יותר מדי על מנת שתהיה להן לגיטימציה להמשיך בקריירה והן לא תצטרכנה לבחור בין המשפחה לבין העבודה – ואף נכנעות לדרישות הבעל", אומרת פריידס.

 

היא מציינת עוד שנשות קריירה רבות חשות רגשי אשמה על כך שהן נאלצות לעבוד שעות רבות מחוץ לבית, וכתוצאה מכך מתפשרות במערכת היחסים הזוגית. פריידס מספרת על מטופלת שהייתה מנכ"לית בחברת הייטק, ועבודתה כללה נסיעות מרובות לחו"ל ועבודה עד שעות מאוחרות: "הבעל לא פירגן לה וציפה שהיא תמשיך לשאת גם בעול הבית ואף קינא בהצלחתה. בגלל תחושת האשמה שלה, במשך שנים רבות היא ניסתה לרצות אותו וויתרה על צרכיה לאהבה ותשומת לב בתוך הזוגיות. בסוף, לאחר שנים ארוכות של תסכול היא הגיעה לטיפול וביקשה להתגרש".

ד"ר אביגיל מור, ראש התכנית ללימודי מגדר במכללת תל-חי, מחזקת את דבריה של פריידס ומציינת כי מחקרים רבים מעידים על כך שמצופה מאשת קריירה לקחת אחריות על תפקוד הבית – ובפועל היא האחראית הראשית על עבודות הבית, למרות עבודתה המאומצת. לדברי מור, המחקר מצא כי ככל שיש יותר שוויוניות בחלוקת התפקידים בבית, כך קיימת שביעות רצון גדולה יותר של שני בני הזוג מהאינטימיות והזוגיות שלהם.

ממצא נוסף שעולה במחקרים רבים מצביע על כך שעמדות שוויוניות של שני בני הזוג בנוגע לתפקיד ומעמד האישה תורמות לשיפור הזוגיות. "ככל שבני הזוג נושאים בעמדות ליברליות לגבי תפקידי האישה, כך הם מדווחים על זוגיות יותר יציבה, אינטימית ואפילו על חיי מין יותר מספקים", אומרת מור.

 

קשיים גם במיטה

הקשיים איתן מתמודדות נשות קריירה בתחום הזוגיות משליכים לא פעם גם על חיי המין שלהן. ד"ר משה מוק, מנהל היחידה לטיפול מיני וזוגי במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא, מצביע על קשר ישיר בין בעיות בחיי המין לבין הבדלי מעמדות בין הגבר לאישה: "מחקרים מצביעים על כך שבמקרים רבים בהם נשות קריירה מרוויחות הרבה יותר מבני זוגן קיימות בעיות בזוגיות. מקובל בחברה שלנו שהגבר הוא המפרנס הראשי, ואם הפער מאוד גדול  – הוא עלול לגרום לבעיות. גם פער גדול בהשכלה בין בני הזוג עלול לגרום לתסכול. כאשר הזוגיות נפגעת ואין שוויון בין המינים, זה בדרך כלל מקרין על חיי המין – ובלי זוגיות טובה, גם המין הוא לא אידיאלי".

אפשר לשמור על הקריירה ועל הזוגיות

והנה כמה דרכים אפשריות:

1. קבעו מפגשים עם בן הזוג –מומלץ לייצר מפגשים סגורים וקבועים ביומן עם בן הזוג.

2. פרגנו לבן הזוג – ודעו גם לדרוש פרגון.

3. ערבו את בן הזוג בקריירה, אבל עד גבול מסוים. הרעיון הוא יותר לדווח מאשר לשתף בפרטים.

4. הגיעו להחלטות בתוך התא המשפחתי לאחר משא ומתן.

5. נתקו טלפונים טלוויזיה ואינטרנט כאשר אתם נמצאים עם בן הזוג במצב אינטימי.

6. תכננו מראש. גם אשת קריירה יכולה למצוא זמן באמצע היום להתקשר לבעלה ולחזר אחריו.

7. צאו לחופשה משותפת, והשאירו את העבודה בבית. לימדו להאציל סמכויות.

תגובות (0)
הוסף תגובה