איך הפך האוסקר לאירוע הכי שוביניסטי בשואו-ביז?

אז שוב הוא מגיע, הלילה הכי מרגש בשנה. או לפחות ככה טוען ריאן סיקרסט, אחד מנחים הכי עסוקים בהוליווד ומפיק סדרות בערוץ E. אמנם מדי שנה הפרצופים טיפה משתנים, אבל גם מי שאף פעם לא קיבל הזמנה לאוסקר 2014 יודע בדיוק מה צפוי לכוכבים שיגיעו: שטיח אדום בו יציגו השחקניות את תוצאות הדיאטה של עונת הטקסים הנוכחית, נאום פתיחה שבו אלן דג'נרס תנסה לאזן בין ירידות חביבות ולא יותר מדי עוקצניות לבין ליקוקים לאנשים החזקים בתעשייה, נאומי זכיה מלאים בדמעות ולבסוף – תוצאות משטרת האופנה שתחתום באופן סופי את עונת הטקסים הנוכחית. אבל למרות הלו"ז הצפוי מראש, ישנה שאלה אחת שהולכת להישאר פתוחה עד לרגע שבו יגלגלו את השטיח האדום בחזרה: עד כמה סקסיסטי הולך להיות הטקס השנה?

 

עוד באון לייף:

 

אולי שמתם לב שהשאלה היא לא "האם הוא יהיה סקסיסטי" – שכן זה יהיה בערך כמו לשאול איזו חיה לבשה ביורק לטקס ב-2001 (ברבור, כאילו דה?!) – אלא רק באיזו כמויות ובאיזו עטיפה יגישו לנו את זה הפעם. החדשות הטובות הן שלפחות נאום הפתיחה יהיה שוויוני יותר. אחרי הפיאסקו של שנה שעברה, שבמהלכו שר המנחה סת' מקפרלן את "שיר הציצי" שהוקדש לכל  השחקנית שחשפו שדיים במהלך השנה האחרונה, נראה שלפחות הפעם צפוי לנו שקט יחסי בגזרה הזו – כנראה שככה זה כשמנחת הטקס היא אישה ועוד לסבית.

 

עם זאת, ישנן עוד לא מעט גזרות שבהן נשים יוכלו להרגיש תחת מתקפה: זה יתחיל, כמובן, עם השטיח האדום, שהרי שחקניות כבר מזמן לא נמדדות על פי הכישרון שלהן, אלא על פי יופיין, גופן ושמלותיהן. עבדת חודשים על מנת להבין את הדמות? למי זה משנה, העיקר שתגידי יפה את שם המעצב שהואיל בטובו לשלוח לך שמלת קוטור. ואם ישאלו אותך כמה זמן התכוננת לטקס, חלילה אל תגידי את האמת (שבועות של דיאטת מיצים וטיפולי פנים אינטנסיביים), אלא משפט חינני כמו "היה לי יום עמוס, אז הגעתי לזה רק שעה לפני שיצאתי מהבית". ואם נראה לך שאחרי שתזכי בפרס סוף סוף תזכי להערכה, הרי שגם פה את טועה. סביר להניח שההקשר היחידי שבו השם שלך יעלה ביום המחרת יהיה במשטרות האופנה, שם יבדקו כל פרט בלבוש, כל שערה שלא עמדה במקומה וכל טעות מייקאפ שלא הספקת לתקן בלימוזינה.

 

מי שמנסה שלא לשחק את המשחק הזה, או לפחות לשחק אותו קצת אחרת, מיד זוכה לשלל ביקורות. כך, למשל, בטקס גלובוס הזהב האחרון היתה השחקנית היידן פנטייר מועמדת על תפקידה בסדרה "נאשוויל", אבל מי בכלל זוכר את זה? הרי הרבה יותר זוכרים את תקרית השמלה שלה: היידן הצעירה נאלצה להיפרד מ-10,000 דולר כדי לקנות לעצמה שמלה של טום פורד, מאחר והמעצב נותן רק שמלה אחת לכל אירוע, ואת שמלת החינם שלו הוא בחר להעניק לנעמי ווטס. פנטייר לא התייאשה וקנתה מכספה שמלה, ממש כאילו היתה אחת האדם. אבל אז, במקום לשבח את הצעד האמיץ ופורץ הגבולות שהיא עשתה, זכתה פנטייר דווקא לביקורות. הרי אישה שקונה לעצמה דברים מהמשכורת שלה זה כל כך לא קול.    

 

היידן פנטייר בשמלה של טום פורד. צילום: Shutterstock

 

מי שניסתה לעצור את חוסר הפרופורציות, ולהחזיר את הדיון לעיקר שלשמו מתכנסים השחקנים, היתה קייט בלאנשט. אחרי שעברה חקירה מקיפה על פרטי הלבוש שלה מצד אחד הכתבים בטקס הסאג האחרון, היא שאלה אותו בעצבים: "אתה עושה את זה גם לבחורים?". מובן שהתשובה שלו ידועה מראש.      

 

אבל היחס השונה כלפי נשים לא נשאר רק בגבולות השטיח האדום, אלא נכנס גם לתוך אולם קודאק עצמו. כבר שנים שלא מעט ארגוני נשים מתלוננים על החלוקה בין המינים ל"שחקן הטוב ביותר" ול"שחקנית הטובה ביותר". התלונה העיקרית שלהם היא על חוסר הרצון לשפוט אדם, כל אדם, על העבודה שהוא עושה ולא על המין שאליו הוא משתייך. מה שהמתלוננים לא לוקחים בחשבון זה שאם אכן יבטלו את החלוקה בין המינים, שוב הנשים יהיו הנפגעות העיקריות – במחקרים שנעשו בשנת 2011 נמצא שרק ב-11 סרטים מתוך 100 המצליחים ביותר באותה השנה היו הדמויות המרכזיות דמויות נשיות. עוד נתונים מטרידים שפורסמו באותה השנה: 77 אחוז מתוך 5,700 חברי האקדמיה שמצביעים למעומדים הם גברים, ככה שנראה שכך או כך הזכייה מכורה מראש. נתון נוסף שעלה חשף כי עבור נשים שזכו באוסקר על המשחק הטוב ביותר הסיכוי להתגרש גדול ב-63 אחוז מהסיכוי של גברים שזכו בפרס, כשהסיבה על פי המחקרים היא שלנשים עם קריירה משגשגת יותר מהבעלים, או עם הכנסה גבוהה יותר, יש נישואים הרבה פחות יציבים.

 

אבל, כאמור, את הטקס השנה תנחה אישה, שמתווספת אל הצוות המצליח איימי פוהלר וטינה פיי שהנחו בשנתיים האחרונות את גלובוס הזהב ועל פי הדיווחים ינחו גם בשנה הבאה, כך שאפשר בהחלט להיות אופטימיים ולקוות שיחד עם המנחות יגיעו שינויים גם במאזן הכוחות. בינתיים אפשר להמשיך ולדרג את השמלות.   

תגובות (0)
הוסף תגובה