כמה פעמים אמרו לך שאת אישה, ואת לא יכולה?

"כמה פעמים אמרו לך – בגלל שאת אישה, את לא יכולה?
ב 1976 אמרו לי: "את לא יכולה להיות כתבת צבאית בגלי צה"ל. בנות לא יכולות "(ראש מערכת החדשות באותה התקופה)
ב 1999 אמרו לי, "הקיצוץ הזה בשכר? את אומרת שהוא מנוגד לחוזה שלך. בסדר. ובעלך לא יכול לעזור עם המשכנתה?" (עורך "העיר" באותו הזמן. זה נפתר אחרי איומים בתביעה.(

עשרות פעמים אמרו לי, אבל יש לנו כבר אישה אחת בפאנל / בוועד /
במשלחת / בחבר המנהלים.
ומה אמרו לך? אנא שתפי, לכבוד יום האישה
".

 

את הפוסט הזה פרסמה אריאנה מלמד, עיתונאית Ynet אתמול, לכבוד יום האישה הבינלאומי. מלמד קראה לחברותיה לשתף במשפטים אותם שמעו לאורך חייהן – משפטים שניסו לרמוז להן, בעדינות או בבוטות, שאם את אישה, את לא יכולה. להלן לקט קצר מהדוגמאות שהצטברו.

 

Roni Ilan

בכיתה י כשהיה זמן לבחור מגמות בתיכון, המחנכת שלי אמרה שפיזיקה זה קשה מידי ואולי כדאי לי ללכת ללמוד ביולוגיה עם כל החברות. בטמטומי עשיתי את זה. אולי כדאי לי להרים לה טלפון ולספר לה על מה עשיתי את הדוקטורט בפיזיקה בויצמן.

 

עידית שני-אדום

בראיון עבודה לתפקיד מגייסת משאבים לעמותה, שאלו אותי איך אראה ייצוגית יותר ממה שאני ואם אסכים להתאפר. זה היה בארגון תמיכה לנשים שכולו על טהרת נשים עם אג'נדה פמיניסטית.

 

Tali Laor

1. אני על הקו עם טכנאי של הוט, מתקשרת שיעזרו לי לפתור תקלה טכנית בערוץ ילדים שבתי צופה בו. הטכנאי: בעלך בבית?, רוצה להעלות אותו על הקו ואסביר לו ישר? אפילו לא זוכרת מה עניתי מרוב הלם.. 2. תור בכניסת האבטחה במס הכנסה כ"ס.. המאבטח שואל 4 גברים לפני אחד אחד: יש לך נשק? ככה *4.. מגיע תורי שואל? יש לך גז מדמיע? אני: לא.. אבל למה אתה לא שואל אותי אם יש לי נשק? אולי במקרההה יש לי?! מאבטח: כי את אישה ואלו ההנחיות.

 

 

Orit Keret

"זה בגלל שהוא המפרנס ואצלך זו משכורת שניה" – ככה, בלי בושה בכלל, ענתה לי הבוסית {!!} לפני לא מעט שנים אמנם בחנות הספרים האקדמית בה עבדתי, בתגובה לשאלתי מדוע עובד חדש ממני וזוטר ממני קיבל העלאה בעוד הבקשה שלי נדחתה. אשה ענתה את זה!

 

Merav Zaks Portal

כשטסנו פעם, אני ובנזוגי, במחלקה ראשונה במסגרת שדרוג שניתן לי בתוקף תפקידי כעובדת חברת תעופה, כרכר כל הצוות בטיסה סביב 'מיסייה פורטל'. היה ברור להם שהוא איש העסקים העשיר ואני סתם ספיח.

 

Liat Schlesinger

?את בטוחה שאת רוצה להיכנס? זה לא לעיתונאיות רגישות? (שוטר, בזירת רצח, 2006).

 

Dalya Niv

לפני שבוע הייתי בחנות כלי עבודה. ביקשתי בורג דומה לזה שהבאתי לדוגמא.

"מה בדיוק בעלך צריך?" שאל אותי המוכר.

"קוצב לב" עניתי, "אני צריכה בורג".

2014 ועדיין…

 

Yarden Skoop

1. איך טיילת לבד בהודו חצי שנה? בחורה כמוך? אבל… זה מסוכן… לא עשו לך כלום?

2. הערות בלתי פוסקות על הגובה שלי – כמה קטנה ככה…

3. הערות בלתי פוסקות על הגיל שלי – אבל את כל כך צעירה, איך הצלחת לעשות ככה וככה וככה?!?

4. מיילים עם מחמאות על כתבות וסיפורים שפונים אליי בלשון זכר, כי כמובן שעיתונאי מוצלח הוא גבר.

5. עורך בכיר ומבוגר ממני בכמה עשורים מהעבר שסיפרתי לו על תוכניותיי ללמוד בירושלים התריע בפניי ש"כל האורגיות והסקס זה בתל אביב, מה יש לבחורה צעירה לחפש באוניברסיטה העברית?".

 

 

 

Karina Glikin

בשיחת פיטורין כשחזרתי מחופשת לידה חוקית לגמרי, אחרי שהבן שלי נפטר לפני הלידה: "נו, מה את רוצה? את ישבת שלושה חודשים בבית". (מוקלט ושמור)

 

Aharon Feuerstein

את חטאי אני מזכיר היום. כשהייתי בחור ישיבה צעיר וטיפש, הביא אלי חבר את אחותו כדי שאסביר לה למה בת דתיה לא יכולה ללמוד משחק בניסן נתיב. שלש שנים אחר כך למדתי שם בעצמי. הדיכוי שלה אבל לא הושלם בהצלחה. הפכה להיות במאית ויוצרת מרשימה מוערכת ומשגשגת.
יאללה אבנים.

 

Yahel Ash Kurlander

"אה, בעלך מבשל… למה? מה, את לא יודעת לבשל?" – נאמר רק על ידי נשים.

בלידת בתי בכורתי – "שתהיה יפה כמו אמא וחכמה כמו אבא".

וגם – לי אמרו בגלל שיצאת לחופשת לידה והארכת את התואר (בזמן של חופשת הלידה) לא תקבלי תואר בהצטיינות. זה נגמר במכתב חריף על מובאות מהחוק לשוויון האשה ובוועדת חריגים אשרו לי הצטיינות.

 

Hanni Gedalovich Efergan

הכי אוהבת, ונראה מי לא מזדהה, כשנשארים מאוחר בעבודה, "מה את עושה פה? ומי על הילדים?" (אגב, התשובה שלי, "יש להם אבא")

תגובות (0)
הוסף תגובה