לא רק רוסיה ואוגנדה: הומופוביה ברחבי העולם

העיסוק התקשורתי במעוזי ההומופוביה החזקים דוגמת רוסיה או אוגנדה משכיח את העובדה שבמדינות רבות שמציגות את עצמן כנאורות, ליברליות ומתקדמות להט"בים (הומואים, לסביות, טרנסג'נדרס ובי-סקסואלים/יות) עדיין מותקפים, נרצחים או סובלים מאפלייה קיצונית. מקובל לייחס את השמרנות וההומופוביה לחוגים דתיים וקיצוניים או ל"עשבים שוטים", אולם למרבה הצער, התופעה רחבה בהרבה ועוד רחוק היום שבו תמוגר במלואה.

הנה כמה ייצוגי הומופוביה במדינות מפותחות לכאורה:

אזרבייג'אן: מכתב ההתאבדות המצמרר של הפעיל לזכויות להט"ב

מדינות הגוש הסובייטי ידועות ביחסן הרע ללהט"ב. הזרקור מופנה בדרך כלל על רוסיה, אך גם המדינות שהיו בעבר בשליטתה מושפעות מהתרבות הפוליטית השמרנית. בסוף ינואר שם קץ לחייו איסה שחמרלי, פעיל לזכויות הלהט"ב, שמשפחתו התקשתה לקבל את זהותו. שחמרלי בן ה-20 תלה את עצמו באמצעות דגל גאווה, וכתב בהודעה לחבריו בפייסבוק: "אני עוזב. המדינה הזו והעולם הזה הם לא בשבילי. כולכם אשמים במותי. העולם אינו מסוגל להכיל את צבעיי האמיתיים. להתראות"

חבריו מיהרו לספר שהתאבדותו אמנם נבעה מרקע אישי ומשפחתי, אך אין להקל ראש בעובדה שבתקופה האחרונה היה שחמרלי נתון ללחצים מצד גורמים הומופוביים במדינה. אותם ארגונים דוחפים בימים אלה יוזמות להוצאת הלסביות מחוץ לחוק, מעודדים חקיקה הומופובית ומכשילים את הניסיון להתיר נישואין גאים במדינה. התאבדותו של שחמרלי היא מכה מורלית קשה לקהילה הגאה האזרית, שרבים מתוכה נכחו בטקס הלוויה וכיסו את ארונו בדגל גאווה.

אוסטרליה: הממשלה אישרה נישואין, ביהמ"ש פסל

אוסטרליה מנוהלת על ידי משטר פדרלי, כאשר לכל אחד מהמחוזות ישנו ממשל מקומי, ומעל כולם מכהנת ממשלה פדרלית. באוקטובר 2013 העבירה ממשלת טריטוריית הבירה חוק המאפשר לזוגות מאותו המין להינשא. לפי החוק, מעמדם של זוגות גאים יהיה זהה לזה של זוגות הטרוסקסואליים. אלא שבית המשפט העליון באוסטרליה קבע שהחוק אינו חוקתי, וכי צריכה להיות אחידות בדיני הנישואין בכל המדינה. חשוב לומר שבית המשפט לא דן בסוגיה מיוזמתו, אלא בעקבות פנייתה של הממשלה הפדרלית. כך למשך שבועות ספורים התחתנו עשרות זוגות גאים בקנברה הבירה, עד שבית המשפט שאמור להיות מעוז הצדק והקדמה, השיב את המדינה עשר שנים אחורה.

הממשלה ההומופובית אמנם לא הוציאה בסופו של דבר צו מניעה נגד החתונות שנקבעו, אך קביעתו של בית המשפט זכתה לתגובות חריפות מצד הקהילה הגאה באוסטרליה, שכבר סימנה לעצמה השגת יעד, וכעת תצטרך לשוב ולהיאבק למענו.

צרפת: מותר להתחתן, אך ההומופוביה נמשכת

בשבוע שעבר נערכה הפגנה נגד החלטתה של ממשלת צרפת מהשנה שעברה להתיר נישואין גאים במדינה. גורמים בימין הצרפתי שארגנו את ההפגנה אמרו כי כעת, כשחוקי להומואים וללסביות להתחתן, הם עלולים לדרוש אימוץ ילדים והקמת משפחה, והם, כמובן, מתנגדים לכך.

אותם מתנגדים משתמשים במינוח שמאפיין את התנועות השמרניות ברוסיה ובשלוחותיה, כאשר הם קוראים תיגר על "התעמולה ההומוסקסואלית". אחת מפעולותיהם הייתה שליחת הודעת טקסט למאות הורים שמזהירה אותם מפני שיעורים בבתי הספר שמסבירים כי נערים יכולים להפוך לנערות ולהיפך. רבים מהמתנגדים משתייכים לפלגים דתיים שכוחם בצרפת גדול, אך רבים אחרים חילונים לגמרי.

שבדיה: פעיל נגד הומופוביה במגרשי הכדורגל הותקף

כמדינה שידועה בפתיחותה ללהט"ביים, שמאפשרת אימוץ גאה כבר למעלה מעשור ושמקיימת חתונות גאות החל משנת 2009, מפתיע למצוא את שבדיה ברשימה. אך מסתבר שגם לאחר שההומופוביה הממוסדת נדחקת לשוליים – ההומופוביה החברתית חיה ובועטת. שון שטק, אוהד כדורגל שהקים את ארגון "אוהדים נגד הומופוביה במגרשים", הותקף לפני כשבועיים בידי קבוצה פאשיסטית של פעילי מפלגת הימין Svp. הוא אושפז במצב קריטי לאחר שנדקר בסיומו של מצעד לציון יום האישה הבינלאומי.

האירוע גרר תגובות זועמות של אוהדי כדורגל משבדיה ומכל העולם, ופעילי השמאל בשבדיה קראו לממשל לפעול נגד הימין הקיצוני.

ארה"ב: תנועת נוער להטרוסקסואלים בלבד

ארה"ב מתיימרת להיות נושאת דגל הנאורות המערבית במאה האחרונה, ונראה ששנות כהונתו של הנשיא אובמה הביאו לקפיצת מדרגה ביחס ללהט"בים במדינה. עוד ועוד מדינות מתירות נישואין חד-מיניים, חוקי האימוץ מתגמשים והמשפחות הגאות ברחבי אמריקה הולכות ומתרבות. לא פחות חשוב, הנשיא עצמו מתבטא בעד זכויות להט"בים. אך האם גם כאן המילים היפות מכסות על מציאות חברתית קשה וכואבת?

בסוף השנה שעברה, החליטה תנועת הצופים האמריקנית החלטה עקרונית לקבל לשורותיה גם להט"בים. ההחלטה הביאה לפרישתם של מספר בכירים ולהקמתה של תנועה חדשה. Trail Life USA היא תנועה שמדריכיה הבוגרים נדרשים להיות נוצרים והטרוסקסואלים מובהקים. החניכים אמנם מורשים לחוש בלבול מגדרי או להימשך לבני מינם – אך עליהם להסתיר זאת. בכנס היסוד של הארגון השתתפו כ-1200 איש מ-44 מדינות בארה"ב.

ישראל: החברה מקבלת, הכנסת קוברת חוקים

לפני שמזדעזעים מה נעשה ברוסיה, באוגנדה או במדינות רחוקות וחשוכות אחרות, ראוי לזכור שגם במדינתנו הקטנה הדרך עוד ארוכה להגשמת החזון הלהט"בי. כשמסתובבים בתל אביב, בעיקר במרכזה, נראה שהכל ורוד ומקבל, אך כדאי לזכור שגם תל אביב הכמעט-אירופאית היא חלק ממדינה שבה עדיין זכויות רבות אינן מגיעות ללהט"בים.

בסקר שנערך בשנה שעברה נמצא שמרבית הציבור בישראל, 55%, תומכים בנישואין חד-מיניים. אולם במקום שחברי הכנסת ימלאו אחר רצונם של בוחריהם, הם מתנהלים באופן מנותק ובוחרים להפיל פעם אחר פעם יוזמות למען הקהילה הגאה.

למרות התחושה שהכנסת הנוכחית מלאה בגורמים תומכים שמצליחים לקדם את הקהילה למקום טוב יותר, החוק הראשון שהועבר בכנסת הנוכחית עבר רק בשבוע שעבר. את החוק יזם ח"כ דב חנין נגד אפליית תלמידים בבתי הספר על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית. זה החוק היחיד הנוגע לזכויות להט"ב בכנסת הנוכחית, כאשר היוזמות לקידום נישואין, אימוץ ומשפחה גאה נופלות ומוכשלות בזו אחר זו.