האם אנחנו שונאים נשים מנהלות?

ג'ף וויינר, המנכ"ל של LinkedIn, הוא המנהל האהוד ביותר באמריקה לפי מחקר חדש של Glassdoor.

 

100% מקרב עובדי החברה שענו על השאלון של Glassdoor השיבו כי הם תומכים באופן בו מוביל וויינר את הרשת החברתית העסקית. בין האחרים בעשיריה הפותחת נמצאים הווארד שולץ מ-Starbucks וקרייג ג'לינק מ-Costco Wholesale.

 

הרשימה הכילה יותר מ-200 חברות, שלהן מעל 1,000 עובדים במצטבר.

 

שתי הנשים היחידות ברשימה, שרון טרני מנכ"לית Victoria's Secret ומריסה מאייר מ-Yahoo, הגיעו למקומות ה-35 וה-50, בהתאמה. האם אלו מספרים מקריים? אחרי הכל רק 4.6% ממנכ"לי החברות הציבוריות הן נשים. אבל Edelman ו-Northwestern Mutual הן בכלל חברות פרטיות – והמנהלים שבראשן נכללו בעשירייה הפותחת. גם בחברות קטנות ובינונית שתושאלו בנפרד, אף מנהלת לא הופיעה ב-25 המקומות הראשונים. מה גורם לייצוג המועט הזה של מנהיגות אהודות?

 

מקום 50 ברשימה: מריסה מאייר, מנכ"לית Yahoo. צילום: ויקיפדיה

 

האמריקאים עדיין מעדיפים גבר כבוס

נראה כי גם גברים וגם נשים מעדיפים שיוביל אותם גבר. לו היו אמריקאים מחפשים עבודה חדשה ומקבלים את האפשרות לבחור בין בוס גבר ובוסית אישה, הם היו מעדיפים גבר מנהל על פני אישה בשיעור של 23%-35%, העלה המחקר הזה שלGallup  מהשנה שעברה.

 

"למרבה הצער, מחקרים מראים שזה לא צריך לבוא כהפתעה. שליש שלם מהאנשים היום עדיין מעדיפים גבר כבוס, וזה בולט במיוחד בקרב עובדים צעירים יותר," אומרת קארי רסטון, מייסדת "Boredom to Boardroom" ("משיעמום לחדר הישיבות") ולשעבר מנהלת הגיוון וההכלה הבינלאומית עבור Standard Chartered Bank.

 

ברור שגם מנהלים אינם חסינים לדעה קדומה בנושאי מגדר.

 

היכן הנשים בחזית ההובלה הטכנולוגית?

בראש רשימת הבוסים האהובים באמריקה בשנה שעברה כיכבו מנכ"לי חברות הייטק; מארק צוקרברג מפייסבוק וטים קוק מאפל הובילו את הרשימות בשנתיים האחרונות. האם מיעוט המנהיגות בתחום הטכנולוגי עשוי להיות הגורם להעדרן? וירג'ינה רומטי מ-IBM ומג וויטמן מ-HP יכלו להופיע ברשימה הזו. אבל בראשן של חברות מתפתחות במהירות אשר ידועות כסביבות עבודה נהדרות – כמו פייסבוק וגוגל, לדוגמה – עדיין עומדים גברים. ניכר כי קיימת בעיית ייצוג עמוקה יותר הפועלת כאן.

 

עוד לא ממש ברור עד כמה אהודה מנהלת ההייטק היחידה ברשימה, מריסה מאייר. היא ספגה ביקורת מקיפה עקב החלטתה להפטר ממדיניות העבודה מהבית ב-Yahoo. עובדי החברה ציינו גם את "חוסר הכיוון בהובלת החברה" כאחד מהחסרונות המובילים לעבודה בה.

 

"ממצאי הסקרים הללו הם סימן נוסף לכך שנחוצה עוד עבודה מתמשכת לפני שנוכל לנצל את מלוא הכישרון שמציעים הן גברים והן נשים," מוסיפה רסטון. אני נוטה להסכים: להביא יותר נשים לעמדת מנהיגות הוא נצחון בחצי מהקרב. אבל החצי השני – שיתגלה כמאתגר פי כמה וכמה – הוא לגרום לאנשים לשנות את נקודות החשיבה שלהם, כך שתוכל לתפוס גם נשים כמנהיגות מצויינות.

 

לכתבה בפורבס ישראל

 

לכתבות נוספות בפורבס ישראל:

גוגל עושה זאת שוב: אין ספור מתיחות לכבוד ה-1 באפריל

סערה סביב מינוי מנכ"ל מוזילה שהתנגד לנישואים חד-מיניים

מחקר חדש קובע כי שכר גבוה למנהלים פוגע ביעילותם

תגובות (0)
הוסף תגובה