10 כללי חובה לשמירה על המשקל

1. להוסיף במקום לקצץ

השאלה מדוע אנשים צורכים מזונות דיאטטיים, ממתיקים מלאכותיים ותחליפים אחרים היא שאלה מורכבת, אבל בהקשר של ירידה במשקל, לא נראה שהם עוזרים למנוע השמנה. אם כבר, הם נקשרים למגמת עודף משקל (עם התפתחות תעשיית הממתיקים, ומגוון מוצרי הדיאט נרשמה במקביל גם מגמת השמנה, בעיקר בעולם המערבי). אינני טוענת שהמזונות החליפיים הם הרעה החולה המביאה להשמנת-יתר, אך פעמים רבות אנשים שמשתמשים בתחליפי מזונות דלי הקלוריות משלימים את הקלוריות שנחסכו די בקלות (דוגמת עוגה לצד קפה עם סוכרזית). אני דוגלת בהעדפת מזונות בריאים על פני תחליפים דלי קלוריות. בבית שלי לא תמצאו משקה דיאטטי או לחם קל, אבל כן תמצאו מים ולחם שיפון.

 

2.      היעזרו בילדים

כשאישה נמצאת בהריון, פעמים רבות היא מחליטה לשפר את התזונה  או להפסיק לעשן לטובת העובר. אותו שינוי המניע אותנו בשמירה על רווחת העובר יכול לסייע גם כשהעולל כבר מחוץ לרחם. היעזרו בכוח המניע אתכם לשמור על בריאות ילדכם לטובתכם ולטובת כל בני הבית. כך לדוגמא, קניית פירות וירקות לבית וצריכתם תהיה בגדר דוגמא אישית לילדים ואקט שיסייע בשמירה על המשקל.

 

3.      תתחילו לרקוד

כשאני שואלת את מטופליי איזו פעילות גופנית מלבד הליכה הם אוהבים לעשות (ריקוד, כדורסל, שחייה בים ועוד) אני נזכרת ב"תיאוריית הכיף". תיאוריה זו הוכיחה שברגע שנבחר פעילות גופנית שאנחנו באמת אוהבים ונהנים ממנה- נצליח גם להתמיד בה. וכך גם מצאתי את עצמי חולפת יום אחד על פני שלט ברחוב עליו התנוססה הכתובת "מרגישה מותשת? בואי לכדורשת!" מאז ובעזרת תיאוריית הכיף – "נתפסתי ברשת".

 

4.      בחרו דגני בוקר עם לא פחות מ-3 גר' סיבים למנה

מדף דגני הבוקר הוא אחד המדפים הצבעוניים ביותר בסופר, אם דגני הבוקר הם מרכיב בתפריט שלכם, העדיפו את אלו שבתווית המזון רשום למעלה מ-3 גר' סיבים למנה (30 גר'), בדרך זו תוכלו להעלות את צריכת הסיבים  התזונתיים בתפריט. מה גם שבדרך כלל בדגני בוקר שעשירים יותר בסיבים יש כמויות קטנות יותר של סוכר. כך, אם תציצו במזווה שלי תוכלו למצוא דגני בוקר דוגמת ברנפלקס (ושיבולת שועל לבקרים קרים).

 

5. תנו "פור" לירקות

בארוחות המשפחתיות אני משתדלת להפסיק להיות תזונאית ופשוט ליהנות מהאוכל, עם זאת, אני כן מקפידה להגיש תחילה את הירקות לשולחן ובדרך זו להגדיל את צריכתם בארוחה.

 

 

6. בחרו רשימת רכיבים קצרה וברורה

בעודכם מתלבטים בסופר באיזה מוצר ארוז לבחור, הפכו את המוצר והציצו ברשימת הרכיבים הכתובים עליו. ככלל אצבע, ככל שהרשימה קצרה יותר והמרכיבים בה מוכרים המוצר בריא יותר. אני אוהבת למשל יוגורט לבן שמכיל ברשימת רכיביו בסה"כ ארבעה מרכיבים: חלב, חלבוני חלב, סידן וחיידקים פרוביוטים.

 

7. ללכת על המים

פעמים רבות כשאני מארחת, חבריי מרימים גבה כשאני מגישה להם מי ברז. אינני יודעת מה טעמם של המים בכל בית בישראל, אבל חייבת לציין שמי הברז בביתי ערבים לחיכי. מים הוא אחד המרכיבים הבולטים בתפריט בעזרתו ניתן לצמצם את "העלות" הקלורית (והכספית). מי הברז בארץ עשירים במינרלים חשובים לגוף (ביניהם סידן, מגנזיום ופלואור) ועוברים בקרת איכות קפדנית על מנת שנקבלם נקיים מגורמי מחלות וחומרים כימיים.

 

8. בגינה אחה"צ? קומו מהספסל.

מזג האוויר הנח הוציא אתכם לגינה עם הילדים? השתדלו לשחק ולרדוף אחר הילדים, כך תצליחו לשמור על תנועה ושריפת קלוריות מוגברת, תגרמו להנאה גדולה יותר לכם ולילדכם ואף תהוו דוגמא אישית.

 

 

9. חישבו על ענייני דיומא

אין ספק שאנחנו חושבים ומתעסקים הרבה במהלך היום בנושא מזון ואכילה, החל בבישול עצמו ובהכנות אליו וכלה בקניות במרכול, ריחות ומחשבות על אוכל, משקל ועוד. נסו לנתב חלק מהחשיבה וההתעסקות במזון לתחומים אחרים (תחביבים וגידול ילדים לדוגמא), את אותה עצה בדיוק הייתי נותנת למי שמתעסק במחשבותיו רוב היום בעבודה או בכל דבר אחר.

 

10. כשצריך, היעזרו באיש מקצוע

אם ניסיתם להתמודד לבדכם עם בעיית משקל אך הדבר לא עלה בידכם, תוכלו לפנות לדיאטנית. תחום הטיפול התזונתי בהשמנה התפתח בעשור האחרון, דיאטניות רבות מתמחות בשיטות טיפול התנהגותיות שונות המסייעות להצלחת שינוי בהרגלים ומצליחות ליצור שינוי ארוך טווח במשקל ובאורח החיים.

 

לאתר עמותת עתיד

תגובות (0)
הוסף תגובה