10 הנשים העשירות בעולם

אם יש רשימה אחת בעולם שבה היינו שמחות להיכלל זו ללא ספק הרשימה של האנשים העשירים ביותר בעולם של מגזין פורבס. וכבכל שנה, המגזין הכלכלי שחרר את רשימת המיליארדרים העולמיים לשנת 2014 ושמחנו לגלות שבניגוד לשנים קודמות, מספר שיא של נשים נכללו ברשימה המעושרת השנה. 

 

נשים היוו קצת מעל ל-10% מהרשימה שכללה 1645 מיליארדרים ולמרות שהייצוג שלהן בדרגים הגבוהים ביותר של עושר וכוח נותרים פחותים, אי אפשר להתעלם מהצעדים המרשימים שהנשים ברשימה עשו השנה. כפי שהרשימה מציגה, נשים משיקות יותר ויותר יוזמות עצמאיות, עוזרות להוביל חלק מהעסקאות הגלובליות הדינמיות ביותר ומעלות את ערכן הכלכלי. אלה הסיבות שמנו ב-Business Insider לכך שאין ספק שמדובר בשנה אופטימית עבור נשים ברחבי העולם.

 

עליה של 25% משנת 2013 במספר המיליארדריות ברשימה

המספרים מדברים בעד עצמם: 172 נשים נכללו ברשימה השנה, עליה של 25% משנת 2013 ועליה של 60% מהשנתיים הקודמות. שיא של 42 נשים הופיעו לראשונה ברשימה השנה, עם מצטרפות חדשות ראויות לציון ביניהן, מנכ"לית פייסבוק, שריל סנדברג, שעוררה דיון סביב תנועת “Lean In”בראשותה, הנכדות של אסתי לאודר האיקונית, ארין לאודר זינטרהופר וג'יין לאודר שייקחו את המושכות של תאגיד הענק באביב הקרוב, מנכ"לית שותפה של חברת ההימורים אונליין, Bet365, דניס קוטס. המיליארדריות  של השנה מפעילות את השפעתן העצומה בתחומים מגוונים בחברה, עם 10 מהן שמופיעות ברשימה השנתית של פורבס של 100 הנשים החזקות ביותר בעולם.

 

בעוד מרבית הנשים ברשימה ירשו את כספן מהורה או מבן זוג, 32 או כחמישית מהנשים ברשימה השנה היו דמויות מפתח בבניית האימפריות העשירות שלהן, כאשר מדובר במספר שיותר מהכפיל את עצמו בשלוש השנים האחרונות. נשים אמנם נותרות המיעוט המרכזי מתוך 1080 המיליארדרים מהרשימה שהרוויחו את הונם באופן עצמאי, אבל אי אפשר להתעלם מכך שמדובר בהבטחה עתידית משמעותית.

 

עשירות באופן עצמאי

12 נשים שנמצאות ברשימה השנה בנו את הונן המאסיבי מכלום, כאשר הרוב השיקו את תכניתן העסקית באופן עצמאי. אילי הון עצמאיות כוללות את המעצבת טורי בורץ', אופרה ווינפרי, מייסדת חברת "ספיינקס", שרה בלייקלי ופורולנשו אלקיג'ם, האישה המיליארדרית הראשונה בניגריה שעשתה את הונה מנפט.

 

עשרת הנשים העשירות בעולם מפקדות על נכסים מצליחים במיוחד כאשר הונן המשותף מגיע לסכום מטורף של 223 מיליארד דולר (772 מיליארד שקלים), עליה של 26% מאשתקד. רק כדי לחדד את האוזן, מדובר על שווי ששווה יותר מאשר כל קבוצת ספורט בארצות הברית (כדורגל, כדורסל, בייסבול והוקי) יחד. מה עוד, הן מניפות את ההון הזה לפעילויות התנדבותיות ופילנתרופיות מה שגורם לנו לאהוב אותן עוד יותר ובעיקר לרצות כמה שיותר נשים ברשימה בשנה הבאה.

 

1. כריסטי וולטון

שווי נטו: 36.7 מיליארד דולר

מדינה: ארצות הברית

כריסטי וולטון היא האישה העשירה ביותר בעולם. היא ירשה את הונה בשנת 2005, כאשר בעלה ג'ון וולטון, היורש של רשת וול-מארט, הלך לעולמו. מניותיה עלו ב-47% בשנה האחרונה, מה שהגדיל את שוויה מעל שאר בני המשפחה העשירים.

 

 

2. ליליאן בטנקור

שווי נטו: 34.5 מיליארד דולר

מדינה: צרפת

האישה הגדולה של לוריאל פריז, ליליאן בטנקור, איבדה את מקומה בראש הרשימה לכריסטי וולטון. אבל הונה של "האישה שנייה הכי עשירה בעולם" גדל גם השנה הודות לקפיצה במחיר המניה של ענקית הקוסמטיקה הצרפתית, עלייה של 9% מאז 2013. יש לציין כי בטנקור כבר לא מעורבת בניהול החברה.

 

 

3. אליס וולטון

שווי נטו: 34.3 מיליארד דולר

מדינה: ארצות הברית

בתו של מייסד וול מארט, סאם וולטון, מגייסת כספים לקמפיין עבור המרוץ הפוטנציאלי של הילרי קלינטון ב-2016. בנוסף, העניקה הנדבנית הגדולה ביותר של המשפחה וולטון, יותר מ-2 מיליון דולרים בשנת 2012 כדי לתמוך ביוזמות שונות של בתי ספר.

 

 

4. ז'קלין בדגר מרס

שווי נטו: 20 מליארד דולר

מדינה: ארצות הברית

היא דור שלישי של יורשי מרס, חברת הממתקים הגדולה בעולם עם מכירות של 33 מליארד דולרים. את החברה היא ירשה יחד עם שני אחיה, כאשר פורסט מרס, אביהם, הלך לעולמו. החברה מייצרת מדי יום למעלה מ- 400 מיליון שקיות של M & M, סוכריות השוקולד המפורסמות.

 

 

5. ג'ינה ריינהרט

שווי נטו: 17.7 מיליארד דולר

מדינה: אוסטרליה

האישה העשירה ביותר באוסטרליה היא גם, על פי דיווחים, משלמת המסים הפרטיים הגדולה ביותר שלה. הונה הוא תוצר של פרויקטים של עפרות ברזל ופחם במערב ובצפון אוסטרליה שהתגלו על ידי אביה. שלושה מתוך ארבעת ילדיו נמצאים כעת בעיצומו של קרב מר בבית המשפט על הונו.

 

 

6. סוזן קלטין

שווי נטו: 17.4 מיליארד דולר

מדינה: גרמניה

האישה העשירה ביותר בגרמניה מחזיקה בבעלות של קרוב ל- 50% מ- ב.מ.וו יחד עם אחיה סטפן קוונדט ואמה יוהנה קוונדט (שניהם מיליארדרים).הכלכלנית המאומנת שולטת גם  ביצרנית הכימיקליים אלטנה.

 

 

7. אביגיל ג'ונסון

שווי נטו: 17.3 מיליארד דולר

מדינה: ארצות הברית

אביגיל ג'ונסון היא הנשיאה של חברת השירותים הפיננסיים פידליטי ומועמדת מובילה למנכ"לות פידליטי השקעות, כאשר אביה, אדוארד "נד" ג'ונסון, מועמד גם הוא אך עם סיכוי נמוך יותר. פידליטי הוא חברת קרנות נאמנות השנייה בגודלה בארה"ב עם 1.67 טריליון דולרים בנכסים מנוהלים.

 

 

8. אן צ'יימברס קוקס

שווי נטו: 15.5 מיליארד דולר

מדינה: ארצות הברית

הבעלים העיקריים של חברת קונגלומרט תקשורת קוקס, אותה ירשה מאביה ג'יימס קוקס, ממשיכה לשבת בדירקטוריון החברה גם בגיל 94. צ'יימברס שימשה כשגריר בבלגיה תחת כהונתו של קרטר ומחזיקה באות הכבוד של הלגיון הצרפתי.

 

 

9. לורן פאוול ג'ובס

שווי נטו: 14 מיליארד דולר

מדינה: ארצות הברית

פאוול ג'ובס מחזיקה במספר המניות הגדול ביותר בדיסני, כאדם יחיד. למעלה מ-130 ממניות חברת הבידור נמצאות תחת פיקוחה, נתח מכובד בהחלט שהשאיר לה בעלה המנוח, סטיב ג'ובס.

 

10. יוהנה קוונדט

שווי נטו: 12.8 מיליארד דולר

מדינה: גרמניה

יוהנה הייתה המזכירה הראשונה ולאחר מכן אשתו השלישית של הרברט קוונדט, שהציל את יצרנית ב.מ. וו מפשיטת הרגל. היא מחזיקה כמעט 50% ממניות החברה יחד עם בנה סטפן ובתה סוזן.

 

לכתבה בפורבס ישראל

 

לכתבות נוספות בפורבס ישראל:

תגובות (0)
הוסף תגובה