על הילדות בבית שמש ירקו פעמיים

על הילדות בבית שמש ירקו פעמיים. פעם אחת על כתפיה של נעמה מרגוליס, ילדה בכיתה ג' בדרכה לבית הספר בחולצה קצרה ופעם נוספת בערב יום העצמאות 2014 עם הופעתו של אייל גולן.

 

רוב הפעילות הפמיניסטיות שהגיעו לבית שמש כדי למחות על הופעתו של אייל גולן היו נערות צעירות מתל אביב. אני (כבר לא נערה) הגעתי מירושלים. זו הייתה עוד יוזמה נהדרת של הפעילות הפמיניסטיות "מפסיקות לשתוק- עכשיו תורכם". הגענו למחות על ההשפלה הציבורית לנערות, שבהופעתו של גולן. עמדנו והסתכלנו על עשרת אלפים האנשים ששרו עם הזמר את להיטיו  ונשארנו ללא מילים.

 

כפעילה במאבק נגד הדרת נשים בירושלים, אני עוקבת מרחוק אחרי המאבק בבית שמש, שמובילות נילי פיליפ ושותפותיה. הוא אמנם סיזיפי – אך אחד החשובים שמתקיימים פה בשנים האחרונות. מזה שנתיים שהן נאבקות על זכותן של נשים להלך בחופשיות על מדרכות- כאשר שלטי חרדים מורים להם (בתמיכה שקטה של העירייה) לעבור לצד השני של הכביש, הן נדרשות לצניעות במרחב הציבורי, דמויות נשיות מודרות משלטי חוצות ואין ייצוג ראוי לנשים במועצת העיר.  

השבוע , ערב יום העצמאות, זכתה נילי להיות ברשימות 66 הנשים המובילות במדינה. אות כבוד על מאבקה העיקר למען זכויות נשים ומאבקה הפוליטי בבחירות בעיר.

 

רק לפני כמה חודשים, עקבנו כולנו בדריכות אחר הבחירות הסוערות שהתנהלו בבית שמש. קבוצת הנשים הפמיניסטיות (שהן גם דתיות לאומיות) נאבקו חודשים ארוכים כדי להדיח את המועמד החרדי משה אבוטבול ולשנות את המציאות החשוכה בבית שמש. רק עתירה שהוגשה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין ושלוש סיעות בעיר, גרמה לביטול התוצאות וסבב בחירות נוסף. חשוב להבין: המאבק לא היה רק פוליטי- זאת מלחמת תרבות שהובילו נשות בית שמש – על מקומן וזכותן לשוויון וכבוד במרחב הציבורי. באופן מצער ביותר, הצליח המועמד החרדי להשיג יתרון גם בסיבוב השני וכידוע ניצח בבחירות.

 

מה יהיה עתידו של המאבק הזה?

ערב יום העצמאות שלשום, היה החגיגה הראשונה אחרי הבחירות האלה- חגיגת ניצחון. על כתפיו של המועמד החרדי היה מוטל לאחד בין הפלגים השונים בעיר, להביא לאחדות ולהעניק חזון לעתידה.

הזמנתו של אייל גולן לבית שמש ביום העצמאות היא יריקה בפניהן של נשות בית שמש. זה המסמר האחרון לקבורת המאבק הפלורליסטי למען נשות העיר.

 

הדרת נשים וסקסיזם הם שני צדדים של אותו מטבע הרואים באשה מושא לתשוקה בלבד, סיפור משני, אובייקט החפצה. אין זה פלא כי ראש העיר התעקש כי הופעתו של גולן אינה סותרת את ערכיו, להפך, היא משלימה תמונה שבה גברים ממדרים ומדירים נשים.

זו יריקה בפנים של כולנו.

תגובות (0)
הוסף תגובה