להתמודד עם האלרגיות

אלרגיה עונתית, שמאפיינת את האביב והקיץ, נגרמת על ידי חלבונים הנמצאים בגרגרי האבקה הנישאים באוויר, או במילה אחת – אלרגנים. לפי האתר של המשרד להגנת הסביבה, כ-15% מתושבי ישראל סובלים מתגובות אלרגיות ברמה כזו או אחרת, ולפריחה בחוץ יש חלק מרכזי בעניין.

 

מי בצמחים "הבעייתיים"? אפשר למצוא רשימה ארוכה, ובה גם כמה מהנפוצים כמו ברוש, אלה, אורן, אשל וזית. מי שסובל מאלרגיה כבר מכיר את התופעות הבאות, או לפחות את חלקן: קשיי נשימה, עיניים דומעות, גרד, שיעול ונזלת. מה עושים? אפשר לפעול בכמה מישורים – מישור קונבנציונלי ומישור טבעי.

 

שירלי קטרון, רוקחת ברשת סופר-פארם, מכירה את התופעות מן הצד השני של הדלפק בבית המרקחת, בעיקר בעונה הזו של השנה, כשהכל פורח. "הבעיה היא שלא תמיד יודעים מה מקור האלרגיה ולא תמיד אפשר להימנע מחשיפה לגורם האלרגני", מסבירה קטרון, "אבל ראשית, חשוב להימנע משטיחים בבית הצוברים אבק, לנקות רשתות של חלונות, את מסנני המזגנים ושאר מקומות מאובקים בבית", היא אומרת.  אחרי שמנקים ומנסים להתרחק מהעץ הבעייתי, מציעה שירלי לפנות לטיפול שמקל על התופעות. חשוב לציין כי התרופות שיש היום על המדף, חלקן ללא צורך במרשם רופא, מטפלות בתופעות אך לא באלרגיה עצמה. יש אפשרות להתמודד עם שורשי האלרגיה אצל אלרגולוג, שתפקידו "לאמן" את הגוף אחרי מיפוי האלרגיה והמקור שלה, ובשאיפה – להפחית אותה.

 

גיליתם כבר מה גורם לכם לאלרגיה? (צילום: Shutterstock)

 

תרופות זמינות שיכולות להקל על הסימפטומים

"עיקר הטיפול התרופתי בתופעות הוא אנטי היסטמיני, שבדרך כלל ניתן בכדורים או בתרסיס", מסבירה קטרון. "אנטי היסטמינים נפוצים ללא צורך במרשם רופא הם לורסטין, זילרג'י או היסטזין. מה שהתרופות האלו עושות הוא הקלה בסימפטומים של התגובה האלרגית כדי שנסבול פחות מהתופעות. יש אנשים שלוקחים עם הופעת התגובות, ויש כאלו שכבר יודעים כי זו עונה מועדת לפורענות ונוטלים תרופות במשך כמה חודשים על בסיס קבוע".

 

לגבי נזלת וגודש באף יש שורה ארוכה של תרסיסים להקלה. לדברי קטרון, יש תרסיסים שאינם מומלצים לשימוש ממושך של יותר מחמישה ימים, כי יש פוטנציאל התמכרות וגרימת נזק לרירית באף (ביניהם היא מונה את אוטריווין, אלרין, ויברוסיל ואלנז). אם אתם זקוקים להקלה ממושכת, יש בשוק תרסיסים על בסיס טבעי הבטוחים לשימוש רב, דוגמת תרסיסים המבוססים על מי מלח. "יש גם תרסיס לאף בשם כרומו-קומוד, שאינו דורש מרשם ואינו מבוסס על אנטי היסטמין", מוסיפה קטרון.

 

מי שזקוק לתרופות חזקות יותר, יצטרך כנראה כבר לפנות לרופא ולקבל מרשם."יש תרופות חזקות יותר, דוגמת טלפסט ואריוס, ועוד טיפולים תרופתיים רבים ומגוונים, אם כי אפשר לקבל אותם רק אחרי ביקור אצל רופא בשל הסיבה שרבות מהן מלוות בתופעות לוואי כמו הירדמות", מסבירה קטרון ומוסיפה כי "לילדים יש שורה של תרופות בצורה של סירופים".

 

מה מציעה הרפואה הטבעית?

"מבחינת ההומיאופתיה כל עניין, לא רק אלרגיות, הוא סמן למשהו עמוק שמעיד על חוסר איזון פנימי ועל חולשה של המערכות המווסתות של הגוף", מסבירה הדס גוראל, הומאופתית קלאסית. "יש המון תרופות (רמדי בשפת ההומאופתיה) לאלרגיות עונתיות, אך ההתאמה נעשית אחרי שיחת עומק בין המרפא למטופל, או עם הוריו של המטופל אם מדובר בילדים", היא אומרת. "בשיחה שנמשכת כשעה וחצי אני מנסה להבין איך האלרגיה מתבטאת ספציפית אצל המטופל שמולי, מהם הניואנסים המייחדים אותו גם באלרגיה וגם במכלול ההתנהגויות שלו – פיזי, רגשי, מנטלי וכדומה".

 

לילדים יש תרופות נגד אלרגיה בצורת סירופ (צילום: Shutterstock)

 

מלבד טיפול עומק, ממליצה גוראל על מגוון אפשרויות טבעיות להקלה בעונות שבהן האלרגיה מציקה: צריכה מוגברת של ויטמין C ומי מלח (באדים או בטיפות) מקלים על התסמינים, שתייה של חליטת סרפד וחליטת עלי טימין מסייעת גם היא, ואפשר להכין סירופ ביתי שמקל על שיעול ונזלת מבצל קצוץ ודבש (קוצצים בצל, מכניסים לצנצנת, מכסים בדבש ושותים מדי כמה שעות מהסירופ שנוצר).

 

יהודית עמרה, מנהלת המעבדה ההומאופתית של סופר-פארם, מוסיפה כי ארגון הבריאות העולמי טוען שעד שנת 2020 יטפס מספר האנשים האלרגים בעולם לכ-60% מהאוכלוסייה, בשל זיהום אוויר וסביבה. עמרה מציינת כמה תרופות הומיאופתיות על בסיס צמחי שקיימות על המדף, ומסייעות להקלה מיידית: אלרג'י פרו או צמח בשם אנדרוגרפיס, צמח סיני לחיזוק הריאות והנשימה, אכינצאה המוכרת כבר לרבים כמתגברת את המערכת החיסונית והומאו לרג'י.

תגובות (0)
הוסף תגובה