מיס פנסילבניה: נולדתי כתוצאה מאונס

כמו כל תחרות יופי, גם תחרות מיס ארה"ב מציגה שפע של בגדי ים, נצנצים ונשים צעירות ונחשקות. בדרך כלל, התחרות לא מתהדרת במסרים פמיניסטיים מוצקים, בלשון המעטה, אולם השנה עלו במסגרתה כמה נושאים רציניים באופן מפתיע הנעים בין דימוי גוף לתקיפה מינית. הסיפור המשכנע ביותר הגיע ממיס פנסילבניה, שהרקע האישי שלה העלה על נס נושא שכמעט ולא דנים בו באמצעי התקשורת.

 

עוד באון לייף:

 

ואלרי גאטו, שהגיעה ל-20 המועמדות הסופיות בתחרות, נולדה כתוצאה מאונס. המועמדת היפהפיה עושה שימוש בסיפור האישי שלה כדי להגדיל את המודעות לתקיפה מינית ולסטיגמה סביב ילדים שהגיע לעולם כתולדה של אלימות מינית.

 

 

גאטו, 24, ציינה שהיא רוצה לעזור לנשים צעירות אחרות להבין שאין שום סיבה להתבייש לדבר על היריון כתוצר של תקיפה מינית. אמנם המודעות לתקיפות מיניות עצמן עלתה בעשור האחרון אולם מה שקורה אחרי התקיפות הללו בקושי זוכה להתייחסות.

 

בכתב עת אמריקאי לרפואה מונעת פורסם כי בארה"ב לבדה יש כ- 25,000 הריונות כתוצאה מאונס בכל שנה. ב-2007, המרכז לבקרת מחלות ומניעתן העריך כי המספר היה קרוב יותר ל- 32,000. זה מספר גדול מדי של אמהות וילדים שסוחבים עמם סוד טראומטי, מספר גדול מדי בשביל להתעלם ממנו. 

 

 

"מרבית האנשים מאמינים שלהיות ילדת אונס, לא לדעת מי האבא שלי, ולא לדעת אם אי פעם אמצא אותו, זה הדבר הכי נורא בעולם", אומרת גאטו ומציינת שהמטרה שלה לנפץ תפיסות מהסוג הזה בדיוק. "גדלתי עם אמא שלי והסבא והסבתא שלי. הם אף פעם לא הסתכלו עליי כעל משהו שלילי. יש לי משפחה אוהבת ותומכת שאמרה לי כל חיי שאני יכול להיות נשיאת ארצות הברית, אם רק ארצה".

 

כשהייתה בת 6, החלה גאטו לשאול שאלות על האב הנעדר שלה, שאותו לא פגשה מעולם. תחילה נאמר לה שהאיש פגע מאוד באמה ולכן לא לוקח חלק בחייהן, אך מאוחר יותר נודע לה כי אביה הביולוגי אנס את אמה באיומי סכין לאחר שיצאה ממשרדי מקום עבודתה.

 

רוב האמהות מחכות עד שהילד מגיע לגיל 12-13 לפני שהן חושפות בפניו את האונס באופן מלא. ילדים בגיל הזה הופכים לסקרנים לגבי הפרטים המלאים של האירוע, והאימהות בשלב הזה בדרך כלל מרגישות שהאופציה היחידה היא לענות על השאלות האלה בכנות. אנשים המעורבים במקרים אלה טוענים שהדבר החשוב ביותר הוא להימנע מציור האב כמפלצת כיון שאפילו ילדים קטנים עשויים לדאוג שמא האב האנס הוריש להם מתכונותיו.

 

 

 

גאטו לא זכתה אמנם בכתר מיס ארה"ב, אולם התרומה שלה לשיח הציבורי בארה"ב ממשיכה לעורר הדים. היא כבר הספיקה לנאום בצעדת הגברים הבינלאומית כנגד אונס, תקיפה מינית ואלימות מינית ויש לקוות שהיא לא תיתן לאובדן כתר מלכת היופי לעצור אותה מלהמשיך לעורר מודעות לנושא החשוב הזה. במשך שנים, הנרטיב המקובל לסוגים אלה של הריונות היה אחד: של ייאוש ושל אומללות. הילדים האלה, כפי שכתבה ג'ודית וורנר ב-2012 בטיימס, "נולדו תחת קללה מהסוג הגרוע ביותר, של פגיעה פיזית ונפשית".

 

"אם אתם מכירים אותי, אתם יודעים שאף פעם לא הסתרתי את הסיפור שלי ואת עובדת היותי עדות לתקיפה מינית ואונס," כתבה גאטו בעמוד הפייסבוק שלה. "עכשיו, לראות את הסיפור הזה מגיע לאנשים אחרים ולראות את עצמך הופכת לקול משמעותי עבור אחרים, זה ממלא ומשמח. אני רק רוצה להמשיך עם זה".  

 

תגובות (0)
הוסף תגובה