משחקים עם ערך מוסף

אני אוספת את שני ילדי מדי יום בשעה 14:00 מהגנים. כן, אני יודעת שמגיעה לי מדליה על קרב-רב או לפחות מועמדות לפרס ישראל להורות. הסידור הזה, שנעשה בדעה צלולה, מחייב אותי למצוא תעסוקה איכותית וערכית. אודה ולא אבוש שאחרי ארוחת הצהריים (הביתית, החמה והמזינה כמובן) הם צופים שעה בטלוויזיה, אבל אחר כך אנחנו מתפנים למשחקים בבית, חברים, חוגים וכך הלאה.

 

בשנה האחרונה נכנסו לתמונה משחקי הקופסה השונים, ואני כל הזמן מחפשת משחק שיתפוס אותם, ילהיב אותם וילווה אותנו לאורך תקופה. מדובר באיזון עדין שבין עניין לאתגר. לאחרונה, אולי כיוון שהחופש הגדול תיכף מתפרץ בדלת, ליקטתי כמה משחקים תחת הכותרת של "משחקים עם ערך מוסף". הנה הם:

 

 

איך להימנע ממלכודות המזון המפתות בחו"ל?

בחופשה, בעיקר בארץ זרה, אנו נחשפים לשונה, למיוחד, ולכל הטוב שסובב אותנו. איך לא טורפים את כל מה שניצב (או נע) מולנו? בלוג מצוין

 

 

 

מי השף?

תוכניות הבישול והמירוץ הבלתי נגמר אחר אורח חיים בריא למשפחה מוביל לעיסוק בתחום הקולינריה במישרין או בעקיפין. כמי שמגדלת בבית שני צאצאים אניני טעם (סושי, ספרינג רול וייטנאמי ודגים בגריל הם המאכלים המועדפים על הדור הצעיר), אני מחפשת כל הזמן את הדבר הבא. הדס יריב טכנולוגית מזון וחוקרת תזונה, פיתחה משחק קלפים בסגנון רביעיות, מתוך אמונה באורח חיים בריא תוך שמירה על הסביבה. הדס חברה לשפית ולמפתחת תכנים חינוכיים וביחד הן יצרו משחק שבו כל רביעיית קלפים יוצרת מתכון בריא (מצרכים, שלבי ההכנה, תוספות מומלצות ומידע תזונתי על המתכון).

 

דבר הנסיינים: הזמנו אלינו את דוד דורון (הידוע בכינויו דודורון), חובב משחקי קופסה מאז שהיה קטנצ'יק והתחלנו לשחק. זה הזמן לציין שהמשחק, כמו רוב משחקי הקלפים, מיועד לילדים שכבר יודעים לקרוא (בני ארבע ומעלה יכול להצטרף לשחקן אחר, אם יש להם סבלנות לשבת ולהקשיב).

 

המשחק מאתגר ומימד התחרות מוסיף הרבה עניין. הלמידה על אוכל בריא נעשית אולי תוך כדי. בחפיסה אפשר למצוא מתכונים למאכלים כמו סוכריות טבע (להכנת פירות משופדים ומוקפאים), חמוצי מצמוצי (ברד-לימונדה), מילקשייק בננה, סלט, אבוקדו אולימפי (מטבל אבוקדו עם קרקרים), שייק תות, סלט גזר מתוק וכדומה. השחקנים נהנו ואם על הדרך גם למדו משהו על תזונה בריאה – הרווחנו.

 

למי מתאים: בני 6 ויותר

מחיר:59.9 שקל

ערך מוסף: התעוררה התעניינות בכמה מהמתכונים (במיוחד המתוקים, המערבים פירות) והבטחנו ליישם אותם בימים הקרובים.

 

נתת – קיבלת!

משחק הקלפים (שוב, מבוסס על רביעיות) נתת – קיבלת הוא קצת שונה ממשחקים אחרים מאותו סוג. מיכל לאופר, מפתחת משחקים, היא שעומדת מאחורי הרעיון של המשחק הזה (ועוד כמה משחקים כפי שתראו בהמשך), יצרה משחק שמכניס ערכים בדלת האחורית. הקלפים נושאים שמות ילדים בצירוף תכונה חיובית או שלילית. הילדים לומדים מהר מאוד להבדיל בין טוב לרע, ובכלל מדובר במשחק שבו כמה שנותנים יותר – מקבלים יותר.

 

דבר הנסיינים: המשחק נקנה על ידי סבתא די באקראי (מוכרים באחת מחנויות הצעצועים המליצו לה על המשחק כמרתק וערכי) ומאז אין פעם שאנחנו לא מגיעים אליה ומשחקים במשחק, וזה כבר אומר על ההתלהבות של הנסיינים, שלא פגה גם אחרי עשרות פעמים.

 

למי מתאים: בני 6 ויותר; צריך לדעת לקרוא את השמות והתכונות

מחיר: 69.9-59.9 שקל

ערך מוסף: מדברים על תכונות כמו לשקר, לסלוח, להתעלם, לדאוג לאחר ועוד.

מה אני רוצה?

משחק נוסף מבית היוצר של מיכל לאופר הוא "מה אני רוצה?". כל משתתף שולף בתורו קלף מהערמה, קורא את השאלה וחייב לענות עליה מהר, ממש כמו בשאלון אינטואיטיבי. המשחק שואל שאלות כמו: מה אני רוצה לאכול, מה אני רוצה ללבוש מחר בבוקר, מה אני רוצה לאהוב תמיד, מה אני רוצה לתת, מה אני רוצה לבקש מפיית המשאלות וכך הלאה. בהמשך מטילים קובייה ורושמים את הסכום. המנצח הוא מי שצבר הכי הרבה נקודות מבלי לענות "לא יודע" או להתמהמה עם התשובה.

השאלות מעניינות ובאמת גורמות לילדים לחשוב באופן מקורי על מה הם באמת רוצים, מבלי לנסות ליפות את התשובה.

 

דבר הנסיינים: השאלות מפנות זרקור על הילד ועל רצונותיו האמיתיים, תוך פיתוח יכולת ביטוי, אולם חסר בו אלמנט של תחרות והישגיות. המשחק מתאים לילדים רגועים, ורבליים, שחושבים לעומק ואוהבים לדבר על זה. התזזיתיים שבחבורה יאבדו עניין במהרה.

 

למי מתאים: בני 6 ויותר; צריך לדעת לקרוא השאלות

מחיר: 69.9-59.9 שקל

ערך מוסף: "בואו נדבר על זה"

 

תוצרת בית

פחות משחק קופסה ויותר משחק יצירה: חברת "הפרה הסגולה" משווקת שלוש ערכות שונות של קלפים תחת השם "תוצרת בית", כשכל קלף הוא הצעה לפעילות יצירה מקסימה מכל מיני חומרים זמינים שיש בבית ובחוץ. אפשר להכין בקלות לוכד חלומות, משקפת, בובת גרב, פונפון, קביים מקופסאות שימורים, בובות אצבע ועוד ועוד, מבלי לקנות כמעט כלום למעט דבק ומספריים. גננת שקיבלה את הערכות במתנה התלהבה מאוד מהזמינות ומהפשטות ומיישמת גם עם קבוצת ילדים גדולה.

 

דבר הנסיינים: הילדים אוהבים לשלוף קלף באקראי או לבחור יצירה אהובה, ללקט את החומרים הדרושים ברחבי הבית והחצר ואז ליצור. פעילות נהדרת, שאת חלקה יכולים הילדים לבצע לבד.

 

למי מתאים: ילדים מגיל שלוש עם עזרת אחים או הורים, ילדים בני שש-שבע כבר יוכלו להסתדר לבד.

מחיר: 30-20 שקל לערכת קלפים; להשיג באתר החברה וברשתות.

ערך מוסף:עובדים עם הידיים, יוצרים ולא קונים, מפעילים את הדמיון – מה עוד צריך?!

 

תגובות (0)
הוסף תגובה