איך להיות פמיניסט? 35 טיפים לגברים

 
 1. עשה 50% (או יותר) מעבודות הבית. על דעת עצמך, ללא דחייה ובלי תירוצים.
 2. היה אחראי ל50% (או יותר) מההבעה הרגשית במערכות יחסים אינטימיות וידידותיות.
 3. צרוך יצירות תרבותיות שנעשו ע"י נשים. וודא שקולן של הנשים ותרבותן לוקחים חלק במוצרי הצריכה התרבותיים שלך. אם לא, חפש כאלה.
 4. תן לנשים מרחב אישי. נשים שהולכות לבד, במיוחד בלילה, מרגישות מאוימות ובסכנה. פחד שיש לו ביסוס. הבן שאין משמעות להיותך בן אדם מאיים או לא, לנשים אין דרך לדעת זאת.לדוגמא: אם בתחבורה ציבורית פנוי מקום ליד גבר, העדף אותו מאשר מושב ליד אישה. אם אתה הולך ברחוב חשוך קרוב לאישה שהולכת לבד, חצה את הכביש והסר דאגה מליבה. אם אישה עומדת לבדה בתחנת רכבת, שמור מרחק מה ממנה.


  הקפד לשמור מרחק, בעיקר בשעות הלילה. צילום: Shutterstock
   

 5. הכנס את עצמך למרחבים בהם אתה יכול למנוע סקסיזם. לדוגמא: הער לגבר שמשתמש בהערות ובדיחות סקסיסטיות.אם אתה רואה אישה שנראית לא נינוחה ליד גבר (במועדון, תחנת רכבת…), נסה להתערב באופן ידידותי על מנת לאפשר לה "דרך מילוט".
 6. אם אישה אומרת לך שמשהו סקסיסטי – האמן לה!!!
 7. חנך את עצמך בנושא ההסכמה המינית. וודא שיש תקשורת ברורה וחד משמעית של הסכמה בכל מערכות היחסים האינטימיות שלך.
 8. היה אחראי לאמצעי מניעה. הצע והעדף שיטות שאינן בעלות סיכונים בריאותיים לנשים (שימוש בהורמונים וניתוחים). אם האישה מעדיפה שיטה מסויימת, תן לה את החופש לנקוט בה מבלי להתערב ולהתלונן. אל תתלונן על שימוש בקונדומים. וודא שיהיו איתך בכל עת.הצע תמיכה כספית בעלות של אמצעי המניעה.
 9. בצע חיסון לוירוס הפפילומה. זאת משום שנשים סובלות הרבה יותר מההשלכות של ההידבקות.
 10. אמץ מדיניות שם משפחה מתקדמת. אם בחרתם במוסד הנישואין, היו מוכנים שניכם לשמור על שמות המשפחה שלכם.אם חשוב לך להיות בעל שם משפחה משותף, היה מוכן לשנות את שמך שלך, או לבחור ביחד שם חדש.
 11. חלקו את ההורות באופן שווה. היה מוכן לקחת חופשת הורות ולהישאר בבית לטפל בילדים.חלקו את האחריות לילדים באופן שווה. גם את הטיפול וגם את ה"משחק".
 12. שים לב לחלוקת תפקידים מגדרית לא רשמית. לדוגמא, סיטואציה באירוע משפחתי בה רוב הנשים מכינות אוכל/מנקות/דואגות לילדים בזמן שהגברים מבלים ונחים. במקרה זה נסה לשנות את הדינמיקה הקבוצתית ושתף בה גם גברים אחרים.
 13. היה מודע להפרשי כוח מגדריים סמויים וגלויים במערכות היחסים שלכם עם נשים: בנות זוג, בנות משפחה או שותפות לדירה. למד להכיר בהפרשי כוח מבניים טבועים המבוססים על גזע, מעמד, מגדר, נטייה מינית, גיל (וכן הלאה), בהם אתה נהנה מחוסר האיזון המבני. חנך את עצמך לגבי הפריבילגיה שלך ומצא דרכים ליצירת איזון שוויוני יותר של הכוח. לדוגמא, אם אתה נמצא בשותפות ביתית בה אתה הוא המפרנס העיקרי, חנך את עצמך על פער השכר המגדרי, וחלק את משאבי העבודה הכלכלית בתוך משק הבית שלך באופן שמגדיל את האוטונומיה הכלכלית של בת זוגך.
 14. וודא כי כנות וכבוד מנחים את הקשר הרומנטי והמיני עם בת זוגך. היה ישיר עם כוונותיך, תקשר באופן פתוח כדי שהאישה תוכל לבצע החלטה מבוססת על רצונותיה בקשר.
 15. היה פרו-פמיניזם גם במרחב האינטרנטי. הער לאנשים שעושים, אומרים או מפרסמים דברים סקסיסטיים באינטרנט וברשתות חברתיות בפרט.
 16. היה אחראי בנושא הכסף במערכות יחסים ביתיות/רומנטיות. מעשים לא אחראיים יפגעו גם בפרטנר שלך (במיוחד כששכרן של הנשים נמוך יותר משל הגברים).הייה פתוח וכנה איתן בכל נושא ניהול הכספים.
 17. היה אחראי לבריאותך האישית. אל תזלזל בבריאותך. בזוגיות, בה שני הפרטנרים תלויים זה בזה, בריאותך לטווח הארוך היא גם בריאותה לטווח הארוך.
 18. אל תקרוץ ואל תעיר הערות לנשים. מעשים לא מכבדים אלה גורמים לאישה להרגיש לא בנוח.
 19. שים לב למידע בנושא מין שמציגים מומחים ודמויות מפתח בתקשורת. שים לב האם המידע מגיע מגבר או אישה ותהה האם פרספקטיבה נשית תהיה שונה מהנאמר.
 20.  וודא כי חלק מהגיבורים והמודלים לחיקוי שלך הן נשים.


  מי היא גיבורת התרבות שלך? צילום: Shutterstock


   
 21. שבח את הסגולות וההישגים של נשים בחייך לאחרים. דבר על הנשים בחייך באור חיובי בתקשורת היומיומית. הצע את ידידותיך לפרויקטים ועבודות לאנשים שאתה מכיר.
 22. היה ישיר עם חבריך הגברים. כשאחד מחבריך אומר/עושה משהו סקסיסטי, אמור לו זאת. ידע אותו כי אתה לא מסכים עם כך.
 23. אל תתייחס לבת זוגך כ"נודניקית". אם היא מציקה לך אתה כנראה מתמהמה.
 24. להכיר בדעות פמיניסטיות זה לא מספיק, הפץ אותן.
 25. התידד עם נשים. אם אין לך חברויות עם נשים, חשוב מדוע. וודא כי אלה מערכות יחסים אמיתיות ומשמעותיות.
 26. חפש מדריכות/מנהיגות (שים עצמך במצבים בהם אתה כפוף לנשים). אם ברצונך להצטרף לארגון כלשהו, חפש כזה שמנוהל ע"י אישה. תוכל ללמוד הרבה מסמכות נשית.
 27. בקשר רומנטי, היה אחראי לאירועים ותאריכים מיוחדים מצד המשפחה שלך.
 28. אל תמשטר מראה של אישה. נשים נאלצות להתמודד עם נורמות חברתיות מגיל צעיר. אל תגרום לאישה להרגיש שהיא לא עונה על הנורמות האלה, ומאידך אל תגרום להן להשתמש בגופן כדי להתנגד לנורמות אם אינן רוצות בכך.לא משנה אם מדובר באידיאולוגיות שלך, דעות אסתטיות או אידאלים, זה לא העסק שלך איך נשים בוחרות שגופן יראה.
 29. הצע לידידות ליווי אם הן צריכות ללכת לבד בלילה או במקומות שמהוויים עליהן איום. אך אל תהיה עקשן בנושא ואל תרגיש שאתה הג'נטלמן המושלם בכך שאתה עושה זאת.
 30. הכנס את הפמיניזם לשיחות היומיומיות שלך עם גברים. אם אביך לא לוקח חלק בעבודות הבית, אם חברך בוגד בבת זוגו או מדבר עליה רעות. בצע שיחות עם אחיך הקטנים ובניך על הסכמה מינית.
 31. אם יש לך נטייה לא לכבד נשים כשאתה תחת השפעה של אלכוהול/סמים – אל תצרוך אותם.
 32. הייה מודע למרחב הפיזי והרגשי שאתה דורש, וודא שאינך משתמש ביותר מרחב ממה שהינך צריך.
 33. בצע צעד מעשי בנושא אי השוויון בהכנסות. אנו עדיין מרוויחות 77% ממה שמרוויחים הגברים.אם המצב הכלכלי שלך מאפשר זאת,שקול לתרום 23% סמליים מההכנסה שלך למטרת הנחלת צדק חברתי. אם 23% נשמע לך הרבה, זה בגלל שזה הרבה וזה גם הרבה לאישה שאין לה בחירה אם לוותר על סכום זה או לא.
 34. התייחס לגבריות שלך כפריבילגיה שאינה מגיעה לך ושאתה צריך להיאבק כדי לוותר עליה, במקום להתייחס לנשיות כחסרון שלא מגיע להן ושנשים צריכות להיאבק כדי להתגבר עליו.
 35. הגדר את עצמך כפמיניסט. דבר על פמיניזם כדעה טבעית, נורמלית ולא ניתנת לערעור. כי זה אמור להיות ככה.אל תשתמש במונחים כמו הומניסט או שוויוניסט שרק מחזקים את הרעיון שמילת ה"פ" היא מילה מפחידה.

 

תרגום: אילנה קרימוב מ-XOJaneפורסם לראשונה בבלוג "שולפת ציפורניים".

תגובות (0)
הוסף תגובה