איך חוסכים מאות שקלים בחודש? ממחזרים

כששאלו אותי אם החיים והבית שלי ירוקים וסביבתיים, התגובה הראשונה שלי היתה שאני בכלל לא מנהלת אורח חיים ירוק. אולי קצת מיחזור בקבוקים פה ושם, ניירות וכדומה, אבל חוץ מזה אני לא ממש עושה דבר למען כדור הארץ ולסביבה. אבל – כשעצרתי רגע לחשוב, גיליתי שיש לא מעט דברים, שאנחנו עושים על הדרך, שהופכים אותנו למשפחה שממש משתדלת להתחשב בסביבה, מסתבר.

 

כשמחליטים לעשות כמה מעשים ידידותיים-לסביבה, קשה קצת לדמיין את הטוב הגלובאלי שאנחנו עושים למען כדור הארץ ולמען הצלתו. זה נראה קצת רחוק ואמורפי לפעמים.המעשים הקטנים האלה, בסופו של דבר, מביאים לקיצוץ משמעותי בכסף  -בחשבון החשמל, המים, ובהוצאות הכלליות של הבית. זו שמחה מיידית, כשמגלים את זה – והכיס שלכם יהיה אסיר תודה לעד.

 

דוגמאות? בבקשה

את הבית שלנו בנינו עם חלונות גדולים שפונים לכיוון מערב, כך שאנחנו מקבלים רוח מערבית תמידית, ורק ממש כשהשמש שוקעת אנחנו מתחילים להדליק אורות בבית. הצבנו גם פרגולה חשמלית שאפשר לפתוח ולסגור: כשיש יותר מדי שמש, סוגרים אותה, וכך הפרגולה מרחיקה את השמש מהבית, וגם אין צורך במזגן, אלא רק בימים ממש חמים. אם הגיעו שעות אחר הצהריים או שאנחנו רוצים יותר אור ביום סתווי – אנחנו פותחים את הפרגולה.

 

 

 

 את הבית בנינו עם לבנים של איטונג מכיוון שהן מבודדות טוב יותר ומסייעות לשמור על חום/ קור הבית בהתאם לצורך. זה משתלב מצוין עם הבריזה וכיווני האוויר.

 

 

כמו בכל בית עם חצר, גם אנחנו רצינו שהילדים יוכלו להתרוצץ ולשחק על משטח של דשא, אלא שבמקום להשקיע בשתילה, ובהמשך גם לבזבז יותר מדי מים על שמירת הדשא ירוק ונעים, החלטנו להשתמש בדשא סינתטי, שלא צורך מים בכלל וגם עשוי מחומר שאינו מתחמם וכך אפשר לשבת עליו גם בימי הקיץ החמים.

 

נראה בול אותו דבר בשמינית מחיר הטיפול, אם לא פחות

 

 

אבל לא רק הדשא הסינתטי צומח בגינה שלנו: שתלנו גם גינת ירקות ובה אנחנו מגדלים, יחד עם הילדים, מלפפונים, עגבניות, תירסים, חסות, פלפלים ולימונים. חסכון קל בחשבון אצל הירקן, אל תזלזלו בזה, יודעים כמה ק"ג עגבניות עולה היום?!

 

הבית מואר אך ורק בתאורת לדים, שחוסכים כסף רב, אנרגיות וחשמל. אמנם נורות הלד עולות יותר מנורות רגילות, אבל בטווח הארוך מדובר בחיסכון אדיר. דאגנו להתקין לדים שנותנים תחושה של תאורה רגילה, אבל לא מחממים יותר מדי, וכך חשבון החשמל שלנו הוא פשוט מגוחך. 

 

 

במכונת הכביסה אני משתמשת במצב של כביסה ביד/ כביסה עדינה. זה גם שומר על הבגדים וגם מדובר בהפעלות קצרות יחסית של המכונה שצורכות פחות מים וחשמל. את מכונת הכביסה והמייבש אני מפעילה בשעות הלילה, מכיוון שבשעות האלה תעריף החשמל מוזל יותר. לא סיפור גדול, פשוט תפעילו את המייבש שניה לפני שאתם הולכים לישון. זה הכל.

 

מיחזור בקטן, אנושי

לצערי, אי אפשר למחזר את הבגדים של הילדים, מכיוון שאלכס, 4.5, לובשת בעיקר ורוד, ויהלי, 3.5, מעדיף (או יותר נכון אבא שלו) צבעים אחרים, אבל את הבגדים שקטנים עליהם אנחנו תורמים ולא זורקים, וגם בגדים שקטנים עלי מוצאים את דרכם לאלכס, במיוחד ג'ינסים שבעלי כיבס והתכווצו בכביסה (אבל זה לפעם אחרת).

 

החדר של אלכס

 

אלכס כבר למדה על החשיבות במיחזור ובשמירה על הסביבה והיא יודעת לצייר על דף משני צדדיו, או למצוא שימוש חדש למשחק ישן שכבר התבלה. יהלי, לעומתה, רק מקבל משחק חדש ומיד שובר אותו והופך אותו למשחק בלוי וממוחזר.

 

טיול משפחתי ירוק

ופעם בשבוע אנחנו עושים טיול משפחתי: נוטלים את כל בקבוקי הפלסטיק שנאספו משתייה, מחומרי ניקיון ומאבקות הכביסה, לוקחים אותם יחד למיחזורית פה ברחוב, וכל אחד משליך בקבוק בתורו. זה בילוי משפחתי קטן וגם סוג של תרפיה. וכשאנחנו פוגשים בטיול ממחזרים נוספים ליד המיחזורית, כולנו מסמנים שלום קטן עם הראש וחיוך שאומר ?הי, אנחנו בסדר?, וזו רק ההתחלה, וגם אתם יכולים.

תגובות (0)
הוסף תגובה