האם היפנים המציאו את האישה מושלמת?

את אישה עסוקה, אנחנו יודעות. בלי ציניות. יש לך עבודה, את בונה קריירה, יש לך חיי חברה והזמן שלך יקר. ובכל זאת, את עדיין רוצה להישאר מעודכנת במה שקורה בעולם, אם לא בשביל העניין – לפחות בשביל שיחות הברזייה. בשביל זה אנחנו כאן, כדי להגיש לך תקציר של חמישה אירועים מעניינים שקרו השבוע, בתוספת רקע כללי וקצת חומר למחשבה. מספיק קצר כדי לא לגזול לך זמן, מספיק מפורט כדי לנהל על זה שיחה.

 

מחקר: תשכחי כל מה שידעת על מין מזדמן

כך היה כתוב בכותרת ואני, כאילו שאני פעם ראשונה באינטרנט, מיד נכנסתי לבדוק במה מדובר. ובכן, כצפוי, יש לנו עסק עם עוד מחקר ממשפחת ה"מחקרים שמציינים את המובן מאליו", אבל הפעם זה דווקא נחמד לגלות שסוף סוף יש עדות מחקרית למה שנשמע פשוט כמו הגיון בריא: תעשו מה שטוב לכם.

 

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת ניו יורק בשיתוף עם אוניברסיטת קורנל ביקש לבדוק את ההשפעה הפסיכולוגית שיש למין מזדמן עלינו, ומצא שחלק מאיתנו יכולים ויכולות להפיק הרבה דברים חיוביים ממפגשים מהסוג הזה. גברים ונשים שמעוניינים במין מזדמן ואז מבצעים אחד כזה חווים עליה בביטחון העצמי ובתחושת הסיפוק מהחיים וירידה ברמות החרדה.

 

שני דברים עיקריים שאני מסיקה מהמחקר: ראשית והכי חשוב – באמת שכל אחד ואחת יעשו מה שטוב להם במין. שנית, רוב החוקרות והחוקרים עד היום הם כנראה קצת מתחסדים, ומן הסתם מושפעים גם הם מהתפיסות שלנו לגבי מין. אגב תפיסות לגבי מין, אכן יש הבדל בין גברים לנשים ביחס שלהם לגבי מין מזדמן אבל, כפי שציינה החוקרת הראשית זנה וראנגלובה, אפשר לראות גם במחקרים אחרים איך היחס הזה משתנה במדינות שיש בהן יותר שוויון מגדרי בחלוקת הכוח ופחות slut-shaming. במילים אחרות: בואו נעשה מה שטוב לנו במין ונפסיק להגיד לאחרים, ובעיקר לאחרות, מה טוב להן. כולנו נרוויח. בעיקר הגברים שמפנטזים על נשים חופשיות ומשוחררות, ובמקביל דואגים להשפיל ולבייש כל אישה שמרשה לעצמה ליהנות ממין.

 

זה טוב לכם? לכו על זה (צילום: Shutterstock)

 

ואם אנחנו כבר מדברות על מחקרים ויחסים, זה הזמן לפנות אל חברינו וחברותינו בקהל שנמצאים במערכת יחסים אוהבת וחשים צורך לדגמן את אהבתם על קירות פייסבוק: אף אחד לא אוהב את זה, תפסיקו כבר. כן, עוד ביסוס מחקרי לעובדה שיכולנו לנחש. ככל שאתם יותר דביקים על הקירות שלכם, ככה חברי הפייסבוק שלכם יותר מתעבים אתכם. אולי זו קנאה, אולי אלה סטנדרטים וקצת פאסון וכבוד לפרטיות, ואולי בכלל לא אכפת לכם מה חושבים עליכם. גם טוב. רק סתם, שתדעו.

 

שליש זה החצי החדש

חוק הרשויות המקומיות (מימון בחירות) עבר השבוע. זה אמנם לא נשמע מעניין במיוחד, אבל האמת היא שזה כן. מאד. אפילו מהפכני, גם אם את התוצאות יקח לנו זמן לראות.

 

על פי הצעת החוק, סיעה או רשימה שלפחות שליש מחברי המועצה בה הן נשים תזכה לתוספת בשיעור של 15% מסכום מימון הבחירות הקבוע בחוק. בקיצור: יש לכם רשימה ששליש ממנה נשים? קבלו עוד כסף. כמובן שזה לא עבר בלי מאבק עיקש, שרובו הגיע, מן הסתם, מהסיעות הדתיות, הנדפקות העיקריות מהחוק. "עד היום ידענו שאישה שנבחרה לכנסת או לרשות המקומית נבחרה בגלל הכישורים והיכולות שלה", הסביר ח"כ משה גפני, כשטען שעכשיו לא נדע אם זה בגלל הכישורים או הכסף. מצחיק, כשזה מגיע ממפלגת יהדות התורה, מודל השוויון והצדק, מפלגה שמקדמת בני אדם רק לפי היכולות שלהם, ללא קשר למגדר.

 

הנשים האלה, לא יכולות להסתדר כמונו, חייבות להתבכיין על כל החסמים שאנחנו מציבים להן.
ח"כ משה גפני (צילום מתוך ויקימדיה)

 

מצד אחד בא לי להגיד וואלה יופי, תודה על הפירורים, צריך לשלם להם כדי שיואילו בטובם לשלב כמה נשים ברשימה שלהם. חצי מהאוכלוסייה, וצריך שוחד כדי לקבל שליש ייצוג. יש לכם את זה ביותר עלוב ומעליב? מצד שני, יש את הדבר הזה שנקרא המציאות. 2014 כידוע, ונשים הן עדיין מיעוט זעום במאגרי הון-שלטון. בכנסת הנוכחית, למשל, יש מספר שיא של נשים. שיא היסטורי, לא פחות (ותגידו תודה כבר!). והשיא המרהיב הזה הוא 27 מתוך 120. ברשויות המקומיות, מקום שמשפיע על החיים שלנו לא פחות (אם לא יותר) מהכנסת, ושמהווה עבור רבות ורבים כרטיס כניסה לפוליטיקה, המצב לא יותר טוב. "הנתונים מראים שמאז קום המדינה, לא גדל במידה ניכרת שיעורן של נשים הנושאות בתפקידים ניהוליים בעולם הציבורי", אמרה ח"כ יפעת קריב (יש עתיד), אחת מיוזמות הצעת החוק. כנראה שפשוט לצפות לשוויון זה לגמרי מוגזם, ולהעביר חוק שמחייב ייצוג שווה לא היה נראה ריאלי, אז לנוכח המציאות הזאת – התיקון הזה נראה לא רע בכלל.

 

בסוף כל אקט של מכירת מין עומד סתם עוד דוש

הנהלת אמריקן אפרל החליטה להיפטר מהאיש שהקים את החברה בשתי ידיו, דב צ'רני, שהואשם לא פעם ולא פעמיים בהטרדות מיניות במקרה הטוב, ובהתעללות קשה במקרה הרע. על פי ההאשמות, העדויות והסיפורים, ברזומה שלו אפשר למצוא התנהגויות מלבבות כמו אוננות במהלך ראיון עם עיתונאית, דרישה מעובדת לשכור עובדות שהוא יוכל לשכב איתן ("רצוי אסייתיות"), ראיונות עבודה בתחתונים, דרישה מעובדת לדמות עבורו אוננות ומה לא. צ'רני הוא האיש שאחראי לפרסומות הפרובוקטיביות של המותג, כשלא פעם הוא בעצמו מאחורי המצלמה, מולה ניצבת עובדת החברה, לא בהכרח בגירה. הוא האיש שבנה את המותג וכנראה גם האיש שהרס אותו, וההחלטה להיפטר ממנו הגיעה לא דקה אחת מוקדם מדי.

 

דב צ'רני בפוזה אופיינית עם עובדת במפעל  (מתוך האתר של צ'רני dovcharney.com)

 

לא מעט דיונים וחפירות נערכו על המותג אמריקן אפרל, המודעות, הקטלוגים וחלונות הראווה שלהם. המודעות הבוטות שלהם הפכו להיות סימן הזיהוי שלהם, חלק בלתי נפרד מהאופי המגניב והחתרני של המותג. איכשהו, אמריקן אפרל הצליחו למתג את עצמם ככאלה, היפסטרים ומגניבים, וזה כנראה כל מה שצריך כי אחרי הכל, מדובר בחברה שבגדול מוכרת טייטסים.

 

האמת היא שאפשר למצוא משהו חתרני באופן שבו הם מצלמים את המודעות שלהם (בלי דוגמנים ודוגמניות מקצועיים, היפר-ריאליסטי לגמרי, שוברים הרבה חוקים לא כתובים של הז'אנר) אבל, ותקראו לי שמרנית, הן תמיד נראו לי דוחות. לא שאין כזה דבר, עירום אמנותי, יצירתי או חתרני. יש. אבל לא בבחורה בת 17 עם רגליים מפוסקות בלי תחתונים. זה סתם פלייבוי זול, ולא משנה מי עושה את זה ואיך הוא מכתיר את עצמו. וואו, פטמות, איזו חתרנות. מאד רדיקלי, פעם ראשונה שאני נתקלת בזה. בינינו, כמה כבר חתרני זה למכור מין? בסך הכל מדובר בטריק עלוב ונמוך שמשתמשים בו משחר ההיסטוריה. מוכר, לא מוכר, זה לא העניין. העניין הוא שלרוב, בסוף כל אקט של מכירת מין, עומד עוד דוש. הפעם הזאת לא שונה.

 

למיטיבות לכת, האתר Styleite טרח והכין רשימה של כל פשעיו של צ'רני נגד נשים. בכיף שלכן.

חתרני כמו מחשבה של פקיד שומה במס הכנסה (מודעה של אמריקן אפרל)

 

ילדה בת ארבע מצילה את היום

ילדה בת 4 מוויסקונסין הרסה לבייביסיטר שלה את כל התכניות, בכמה רמות מעבר לתכניות הרגילות שילדים הורסים. אבל אולי זה בגלל שברוב המקרים התכניות האלה לא כוללות הפללת השכנים בשוד שביצעת בעצמך.

 

אבי דין בת הארבע נשארה בבית עם הבייביסיטר שלה בת ה-17 כששני גברים פרצו לבית וגנבו, כמה נוח, את האייפוד, האקסבוקס והנינטנדו ווי. כל שוטרת מתחילה יודעת שהיא אמורה בשלב הזה לחפש תיכוניסטים מחוצ'קנים, לא? אלא שהבייביסיטר התקשרה למשטרה ודיווחה על שני גברים שחורים, אחד מהם, לטענתה, נראה כמו קודי אוקס, השכן שגר בבית ליד. אוקס נעצר ונחקר, לא לפני שצלפים כיוונו נשק אל ביתו. אלא שאז אבי דין בת הארבע פתחה את הפה, וסיפרה שהפורצים היו בכלל לבנים. הסיפור של הבייביסיטר התפרק, והתברר שהיא בעצמה תכננה את הפריצה, עם החבר שלה ושותף נוסף, והפללת השכן הייתה חלק מהתכנית.

 

כמה נחמד ונוח כשיש בסביבה אנשים שחורים שאפשר להאשים אותם בהכל, לא ככה? נותר רק לתהות איך היא לא לקחה בחשבון את העובדה שילדות בנות ארבע כבר יודעות לדבר.

 

אבי דין מספרת לחדשות פוקס על המקרה:

 

 

היפנים מציגים: אישה רובוט

טוב, הם עשו את זה. היפנים סוף סוף לקחו את היתרון הטכנולוגי שלהם, שילבו אותו עם כמה קלישאות ישנות וטובות, ויצרו את הרובוט המושלם. שהוא, כמובן אישה. אחרי הכל, אנשים הם לא חפצים. בשביל זה יש לנו נשים.

 

השבוע בטוקיו הציג הירושי אישיגורו, פרופסור מאוניברסיטת אוסקה, את היצירה שלו: קודומורואיד (ילד-רואיד) והגרסה הבוגרת אוטונארואיד (מבוגר-רואיד). אני מודה שבמיטב המסורת הפדופילית לא זיהיתי הבדל גדול בין שתי הדמויות נשיות, ושתיהן נראו לי קריפיות באותה מידה ברמת הדמיון הפיזי שלהן לנשים. הן חביבות, נעימות, מדברות, אומרות את מה שנשים אמורות להגיד. לרובוטית הצעירה, למשל, יש אפילו חלום. כן, כן, יש לה חלום, וזה מאד מהפכני. כל כך מהפכני, שהחלום שלה הוא להיות כוכבת טלויזיה!חדשנות זה אנחנו.

 

על פי אישיגורו, לרובוטיות יש אפילו חוש הומור. שככה יהיה לי טוב, אחרי שנים של בובות נשים כמעט אנושיות, שהפכו עם הזמן מפטיש למושא אהבה ומערכות יחסים של הרבה יותר מדי גברים ברחבי העולם, הגיעה כנראה האישה ה"מושלמת", שגם תביא לך בירה בזמן המונדיאל וגם אחרי זה תצחק מהבדיחה שלך עליה.

 

תגובות (0)
הוסף תגובה