כמה פעמים ביום מעירים לנו על המשקל

לא משנה איזה מבנה גוף יש לך וכמה את שוקלת, אם את אישה סביר להניח שאת שומעת הערות על איך שאת נראית כמעט כל הזמן. זה יכול להיות הערה מצד בחור ברחוב שלא מסוגל להתעלם מהישבן שלך, מהקולגה שאומרת לך "איך רזית" או אפילו מהחברה הטובה שלך, שממש בוער לה להגיד שהחצאית החדשה "לא מחמיאה לך לירכיים". אבל כמובן שכמה שזה לא יציק לנו באוזן, מספר ההערות שנזכה להן יהיה די זניח לעומת כמות ההערות שמקבלות נשים מלאות ומעלה. למעשה, אישה עם עודף משקל תזכה לתגובות על איך שהיא נראית על בסיס יומי – ואפילו עוד יותר מזה.

 

עוד באון לייף:

 

מחקר חדש שהתפרסם ב- Journal of Health Psychology עקב אחרי 50 נשים בעלות משקל עודף ורשם כל הערה נבזית שהן קיבלו מדי יום על איך שהן נראות. התוצאות, כצפוי, היו די עגומות, שכן הסתבר שממוצע ההערות עמד על שלוש ביום. על איזה הערות מדובר למשל? הנה כמה ייצוגיות שנרשמו במחקר:

 

  • "נערות שעשו קולות של פרות (מו) מחוץ לחנות שבה עמדה אישה שמנה".

 

 

  • "אמרו לי שאני אמא גרועה כי אני לא יכולה לקבוע גבולות לגבי מה הילדים שבאים לישון  אצל הבן שלי יאכלו, בגלל שאני אפילו לא מצליחה לשלוט במה שאני אוכלת".

 

  • "לפני שהלכתי למסיבת לידה של חברים, עצרתי במקדונלד'ס, כדי שאנשים לא יסתכלו עלי כשאני אוכלת יותר מכולם".

 

  • "בן הזוג של אמא שלי מנע ממני את הגישה לאוכל וגם העיר שאני שמנה בגלל שאני עצלנית".

 

  • "הבוס שלי לשעבר הסתכל עלי מספר פעמים כשהוא ראה אותי במסעדה, אבל הוא עדיין התנהג כאילו הוא לא רואה אותי. הוא תמיד שנא אנשים שמנים".

 

די עצוב, אה? מהסקר הזה נראה שמי שהמשקל שלא לא עומד בסטנדרטים החברתיים, נאלץ לחיות בתיכון נצחי, או לפחות להרגיש שככה הוא חי. מיותר לציין שההתבטאויות האלו לא ממש תורמות במשהו, ובניגוד לדעה של לא מעט אנשים, הן לא ממש עוזרות לאנשים לאכול פחות. מעבר לחוסר הנעימות הברור שבמצבים האלו, מחקר שהתפרסם בשנה שעברה מצא כי לא רק שאפליה על רקע המשקל לא מדרבנת אנשים להוריד קילוגרמים, אלא היא גם עלולה לגרום לאנשים לעלות במשקל אפילו יותר. אז כנראה שבאמת כבר הגיע הזמן להניח אותן בצד.  

תגובות (0)
הוסף תגובה