מחקר חדש: תמונת פרופיל סקסית עושה לך שם רע

בא לך להחליף תמונת פרופיל? לפני שאת מפשפשת בין כל התמונות מהחופשה אחרי צבא או מהטיול עם החברות לסיני (אח, הגעגועים), הנה משהו שיכול להשפיע על ההחלטה שלך: מחקר חדש שפורסם ב-Psychology of Popular Media Culture בדק את ההשפעה שיש לרשתות החברתיות על בני נוער. טוב, נכון שמדובר בנושא די לעוס, אבל בכל זאת הוא הצליח להביא כמה נקודות חדשות ומפתיעות, ובראשן העובדה כי אם לנערה יש תמונת פרופיל סקסית, צעירות אחרות יתפסו אותה כחסרת אחריות.

 

עוד באון לייף:

 

החוקרים של אוניברסיטת אורגון, הראו ל-58 נערות ו-60 נשים צעירות, שכולן בוגרות תיכון, שתי תמונות פרופיל של בחורה פיקטיבית בשם אמנדה ג'ונסון. בשתי התמונות הפוזות נראות די אותו דבר, אלא שבאחת היא לובשת שמלה אדומה עם מחשוף עמוק, כשאחת מהרגליים שלה מבצבצת כמעט עד לקו התחתונים ועליה ביריה. בתמונה השנייה, לעומת זאת, אותה הבחורה מצולמת כשהיא לובשת ג'ינס, טי שירט עם שרוול קצר וצעיף, כדי שיהיה לגמרי ברור שאין לה שום מחשבות זימה בראש. למעט התמונה, הפרופילים של שתי הבנות היו אותו הדבר, ואפילו הראה ששתיהן אוהבות את אותם דברים מפוקפקים: ליידי גאגא, סדרת ספרי "דמדומים" ואת הסרט "היומן".

 

הנחקרות היו צריכות להעריך את הבנות על פי מספר פרמטרים: האם היא יפה, האם היא יכולה להיות חברה שלי והאם היא יכולה לעמוד במשימות.

 

עדיף להשאיר את הבגדים. צילום: Shutterstock

 

כפי שאולי הצלחתם לנחש, הבחורה ה"צנועה" קיבלה ציון יותר גבוה בכל אחד מהפרמטרים. כנראה שלבוש פרובוקטיבי לא ממש הולך יד ביד עם דימוי של בחורה אסרטיבית ודעתנית, כי הבחורה השנייה עשתה רושם כמי שממש אי אפשר לסמוך עליה בביצוע משימות. ואגב, במחקר לא פירטו מה בדיוק הן "המשימות", אבל יש להניח שהביצוע שלהן דורש יותר מיכולת לעשות בייביליס ולדבר בסלולרי בו זמנית.

 

"יש לחץ עצום על נערות לשדר חזות סקסית, אבל שיתוף של התמונות הסקסיות יכול להביא להן יותר תגובות שליליות מחיוביות", אומרת אליזבת דניאל, אסיסטנטית לפרופסור בפסיכולוגיה.

 

הדבר היחידי שמשמח במחקר הזה, זו העובדה שהבחורה לא קיימת במציאות, אחרת היה כואב הלב עליה בגלל כל ההערות הסקסיסטיות (או סתם האכזריות) שהיא היתה מקבלת – ולא רק בגלל הביריות. סביר להניח שהמתלהמים ששורצים ברשת היו כבר מוצאים אלף ואחת סיבות לרדת עליה, בין אם יש להן אחיזה במציאות ובין אם לא, וכמובן שבראשן היה עומד המשקל (המועט) שלה.

 

קצת עצוב לחשוב שהפעם אלו לא היו המטרידים הרגילים של הפייסבוק שביקרו את הבנות, אלא דווקא בחורות אחרות, כאלו שאמורות להיות לצד נשים, שאמורות לדעת שמה שאנחנו בוחרות ללבוש לא אומר כלום על האופי, הכישרונות והיכולות. לפעמים אנחנו צריכות לזכור שהאינטרנט – ובעצם, העולם כולו – הוא גם ככה מקום עוין וביקורתי עבור נשים, אז אולי לפחות אחת לשנייה ננסה לספק קצת מרחב מוגן.     

תגובות (0)
הוסף תגובה