שלח לי תחתונים וגוזיות

אין ספור מילים נשפכו על מבצע (או במילים מכובסות פחות) מלחמת "צוק איתן".
הלוחמים בדרום זוכים לסיקור נרחב ברשתות הטלוויזיה השונות, העורף מחבק ושולח חבילות עם גרביים, גופיות וקצף גילוח לחיילים.

 

עוד באון לייף:

 

אבל בין כל הדברת, הסיקורים והאייטמים הירוקים, נדמה שמישהו שכח שבין הכוחות הלוחמים בשטח נמצאות גם לא מעט נשים.

חיילות בסדיר, במילואים ובקבע, חלקן עזבו בית עם משפחה וילדים, עבודה וקריירה והגיעו  לשרת ולתרום למען השקט בדרום וביתר החזיתות.

למי שהשמועה טרם הגיעה לאוזניו, נשים כיום מהוות חלק פעיל במערך המבצעי של צה"ל באוויר, בים וביבשה. נשים משרתות במגוון תפקידים רחב (אם כי לא כל תפקידי החי"ר בצבא עדיין פתוחים בפניהן) החל מטייסות ונווטות, חיילות חי"ר, מג"ב, תותחנים, חובלות ועוד.

זה אולי המקום להזכיר כי במלחמת לבנון השנייה נהרגה רס"ר קרן טנדלר ז"ל, מכונאית מוטסת, כאשר טיל פגע במסוק היסעור בו הוטסה במהלך הקרבות.

את פיגוע המנהרות אשר ייעד החמאס לבצע בקיבוץ סופה, והביא למעשה לפתיחת השלב הקרקעי במלחמה הנוכחית, מנעו תצפיתניות של צה"ל, אשר בערנותן הרבה הקפיצו את הכוחות לשטח והפיגוע סוכל.

                                                         ***

מנתונים מיוחדים שמסר דובר צה"ל, במסגרת מבצע "צוק איתן" נקראו אלפי נשים למילואים במסגרת צו 8. מספר רב יותר של נשים אשר הופעלו במבצע "עמוד ענן" (2012) ובמבצע "עופרת יצוקה" (2008).

 

 

נשים וביטחון: מעמוד ענן לצוק איתן

בשנה וחצי שחלפו מאז מבצע 'עמוד ענן' ועד היום, נכנסו יותר ויותר נשים אל מעגל הדיון הביטחוני-מדיני, תוך הרחבת תפיסת המושג 'ביטחון', וזאת בזכות קולות ומנגנונים אשר לקחו על עצמם לפעול במרץ בתחום זה ועדיין, המצב אינו מושלם

לטור המלא

 

עוד מעדכן הצבא כי גילן הממוצע של המתגייסות למילואים במבצע זה הינו 25 וכ-35% מהן הינן קצינות. מתוך כלל הנשים שהתגייסו למלחמה 2% הן אימהות לילדים.

התפקידים הנפוצים ביותר אותם מאיישות המתגייסות למילואים הינם- קצינות כוח אדם, קצינות עורף, קצינות רגלים, עובדות חדר מבצעים ומפענחות מודיעין חזותי.

בנוסף לחיילות וקצינות המילואים והקבע, ישנן גם חיילות בסדיר, אשר משרתות בקו בדרום במסגרות חי"ר כגון גדוד הקרקל, מדריכות מורן, תותחנים ושריון, סמב"ציות (סמלות מבצעים) תצפיתניות ועוד.

 

"זו חוויה מטורפת, מה שהולך כאן", מספרת מיטל, אשת היי-טק בת 30 ממרכז הארץ, קצינת מודיעין אשר גויסה בצו 8 למבצע לפני למעלה משבוע והשאירה אחריה בן זוג מודאג בבית. "כולם פה ביחד גברים ונשים ואנחנו עובדים פה 24/7 בגיבוי הלחימה. זו תחושה מאוד מספקת", היא מוסיפה. "בעמוד ענן, זה היה הפוך. ערן בן זוגי היה בצו 8 ואני הייתי בבית קופצת על כל טלפון. גלגל מסתובב לו".

                                                          ***

בין שלל התרומות והתארגנויות האזרחים למען החיילים,  אשר רובן התמקדו מטבע הדברים בחיילים הגברים בשטח – המהווים את הרוב הלוחם בתוך עזה – היו גם מי שלא שכחו את החיילות הלוחמות בדרום. קבוצה של נשים מקיבוץ עינת נענתה לקריאה מהשטח וארגנה משלוח מיוחד של מוצרי היגיינה נשיים עבור החיילות הנח"ל בגבול ובעוטף עזה.

"זה בדיוק כמו שחיילים בנים צריכים ציוד מסוים, אז גם לנשים יש דברים שהולכים ומתמעטים במהלך השהיה ובתנאי שדה יש צורך בהם", אומרת חן, חיילת בגדוד הסיור קרקל, גדוד מעורב בו משרתים גברים ונשים ביחד. "מדובר בעיקר במוצרי טואלטיקה כמו מגבונים וציוד אישי אינטימי כמו טמפונים וכו', דאודורנטים לנשים, שפתון נגד יובש בשפתיים, גומיות לשיער ואפילו קיבלנו גוזיות", היא מספרת והחיוך על פניה מורגש גם דרך הטלפון בו אנו משוחחות עם הרבה רעשי רקע. "הנשים בשטח אל תהיו במתח", היא מסכמת את השיחה הקצרה שלנו ומסבירה שהיא צריכה לחזור לתדריך.

 

נוכחות הנשים בשטח אכן חשובה וזה המקום להזכיר את יישום החלטה 1325 של האו"ם הקובעת בין היתר כי יש חובה לשלב נשים במוקדי קבלת החלטות באזורי סכסוך ולאפשר להן להיות חלק מתהליך המשא ומתן. למרות שההחלטה והרוח שלה מבקשת להתמקד ביום שאחרי הלחימה בשטח, עדיין חשוב לציין את החלק האקטיבי שלוקחות נשים בהגנה על המדינה ואת המחיר וההקרבה שהן משלמות על כך.
 

אז אם אתן/ם עובדים במקרה על החבילה הבאה לחיילים בדרום – אשר השמועות מדברות על אינפלציה גבוהה בשטח – עצרו רגע מול המדף בסופר-פארם ותזכרו שיש שם גם לא מעט חיילות, שזקוקות גם הן לציוד מיוחד עבורן שהן ישמחו לקבל.

המונח "פרחים בקנה ובנות בצריח", הוא מזמן אינו מטאפורה. הנשים כבר נמצאות עמוק בצריח, עכשיו נותר רק לקוות שאת האמל"ח בקנה באמת יחליפו הפרחים…

תגובות (0)
הוסף תגובה