מה שברגר קינג עשו לי דומה לאונס

דוגמנית שפניה הופיעו במודעת פרסומת של ברגר קינג לפני חמש שנים קוראת עכשיו לחרם על ענקית המזון המהיר. לטענתה, נעשה שימוש בצילום הפנים שלה ללא ידיעתה וללא אישורה, ומאחר שהמודעה המדוברת מרמזת על מין אוראלי ("מרמזת" זאת מילה מאד עדינה, מדובר במודעה בוטה) יש בכך משום פגיעה בה. גם תדמיתית וגם רגשית, משום שהיא הרגישה כאילו הם "אנסו את פניה". הצצה מהירה באימג' מבהירה בדיוק למה היא מתכוונת, כשזכיין ברגר קינג בסינגפור מצא את הדרך הכי דוחה וזולה לפרסם את "כריך 7 אינצ'ים" של החברה.

 

בטוב טעם. הכרזה של ברגר קינג

 

בדיקה מעמיקה יותר העלתה כי מדובר בתמונה שנרכשה ממאגר התמונות Shutterstock, מאגר תמונות חוקי, בו כל הדוגמנים והדוגמניות חתומים על הסכם שימוש, ומי שרוכש את התמונות מהמאגר יכול להשתמש בהן כרצונו. מאגר תמונות ככל המאגרים, המשמשים גופי תוכן, תקשורת, פרסום ועוד. על פניו, לא נעשתה עבירה על שום חוק, ולכן היא כנראה לא יכולה להגיש תביעה. אבל קשה שלא להבין את התסכול של הדוגמנית המדוברת ואת הקריאה שלה לחרם. בכל מקרה, הפרסומת הבוטה קיבלה הרבה תלונות גם בזמן אמת, והורדה לצמיתות.

 

הצילום המקורי במאגר Shutterstock (צילום מסך)

 

הדוגמנית העלתה ליוטיוב סרטון בו היא מסבירה מה קרה, אלא שמהר מאד הסרטון הורד והחשבון הושעה "עקב הפרות חמורות או מרובות של מדיניות YouTube". אבל כמובן שהדברים שאמרה כבר תומללו וצוטטו בכלי תקשורת רבים. "ברגר קינג מצאו את התמונה שלי אונליין", אמרה, "וללא התייחסות אלי כאל בן אדם הרוויחו מכך שהקטינו אותי לפתח עבור הרפש הפאלי שלהם, תוך כדי שהם משפילים אותי בפומבי". לסיום, הוסיפה הדוגמנית כי אין לה בעיה עם ביטויים של מיניות, אבל רק בהסכמה. "אני מאמינה בביטוי עצמי מיני באמנות ובמדיה, זה יפה וגם נחוץ לחברה בריאה, אבל זה חייב להעשות בהסכמה, אחרת זה אונס", וסיכמה ב"אחלה מסעדה משפחתית אתם מנהלים שם, ברגר קינג".

 

ברגר קינג הגיבו לטענות, וראשית, כמובן, התנערו מאחריות. "המודעה נוצרה על ידי זכיין פרטי בסינגפור, בהתאמה למבצע מקומי. המודעה הזאת לא פורסמה בשווקים אחרים". בתגובה נוספת אף ציינו שנציגיהם שוחחו עם משפחתה של הדוגמנית, והבטיחו להם שלא ייעשה שום שימוש נוסף במודעה הזאת בעתיד. את הדוגמנית זה לא הרשים. באותו סרטון שהורד טענה כי מרגע שהמודעה פורסמה – היא באוויר וזמינה לכולם. כלומר, העובדה שהיא הורדה לא משנה את ההשפעה שיש לה היום. למעשה, הדוגמנית אף ציינה כי לא מזמן התנהל באוניברסיטה בטורנטו, מקום מגוריה, דיון על מדיה שעסק גם במודעה הזאת ,והתמונה פורסמה בעמוד הפייסבוק של האוניברסיטה. "חברים, משפחה, קולגות ומעסיקים עתידיים שראו את זה מניחים שהייתי משתתפת מרצון", היא אומרת.

 

בעיקרון, ברור לכולם שאין לדוגמנית הזאת שום עילה לתביעה. אבל קשה שלא להזדהות איתה. הרי מי מניח, כשהוא חותם על אישור לשימוש, שיעשו בתמונה שלו שימוש דוחה כל כך? האם בכל פעם שתפתחי את הפה את אמורה לקחת בחשבון שמישהו ינסה לדחוף לך סמל פאלי לשם? הרי במאגרי התמונות האלה יש גם תמונות של ילדים, מישהו יקבל בהבנה שימוש בתמונה כזאת באופן בוטה כל כך? קחו למשל את הקמפיין הפוגעני והדוחה נגד השמנת ילדים, שעסק בעיקר בהשפלה וביוש. מה יעשה הילד השמנמן שבתמונה שלו השתמשו, באופן חוקי לגמרי, בצורה כל כך מתנשאת? כנראה שגם לו אין קייס משפטי. שלא לדבר על העובדה שבמקרה של ברגר קינג, התמונה לחלוטין הוצאה מהקשרה. מה הייתם אומרים על דוגמן שתמונה שלו הייתה זוכה לשימוש דומה? 

 

בטח נחמד להיות הילד הזה. מתוך הקמפיין נגד השמנת ילדים

 

כרגיל, העניין האמיתי הוא לא בבתי המשפט ובחוק, הוא בנורמות התנהגות. ראוי יותר לשאול למה מלכתחילה לברגר קינג דחוף כל כך לפרסם את המוצרים שלה בצורה הכי זולה, נמוכה ומיזוגנית שיש. באמת אי אפשר למצוא רעיונות קצת יותר יצירתיים מ"סקס מוכר"? וגם בתחום המיניות, באמת קשה למצוא ביטוי למיניות שלא נראה כמו לקוח מיומנו של מתבגר שמכור לפורנו? החוק אולי לא עוזר לטענה של הדוגמנית הזאת, אבל ההגיון, המוסר והטעם הטוב לגמרי לצדה. וגם אני.

תגובות (0)
הוסף תגובה