מחקר: מה הסטטוסים שלכם אומרים עליכם?

חלפו הימים בהם כתבנו מחשבות, הגיגים, סיפורים אישיים ודעות ביומנים אישיים או בפורומים באינטרנט. כיום מי שרוצה לשפוך את תובנותיו בנוגע לפוליטיקה, מערכות יחסים וחלומות או סתם לספר איך עבר עליו היום פונה ישירות לרשתות החברתיות, בראשן הפייסבוק.

 

עוד באון לייף:

 

פרויקט רווחת העולם הוא שמה של קבוצת מחקר רב תחומית באוניברסיטת פנסילבניה. עיקר המאמץ של הפרויקט מושקע בפיתוח כלי מדידה לא פולשני לרווחה הנפשית ופיזית של אוכלוסיות גדולות באמצעות ניתוח הבעותיהם בכתב במדיה חברתי כמו פייסבוק וטוויטר.

ממחקר שערכה לאחרונה הקבוצה עולה, כי המילים שאדם בוחר לעשות בהן שימוש בסטטוסים שלו מעידים לא מעט על הכותב עצמו – החל מגילו, דרך המין וכלה בסוג האישיות. כלומר, הסטטוסים שלכם לא רק מספרים לעולם איך אתם מרגישים אלא מי אתם.

במחקר נותחו קהילות בפייסבוק לאורך תקופת זמן ארוכה: 75,000 בני אדם התבקשו להוריד אפליקציית פייסבוק בשם "האישיות שלי" אשר דרשה מהם למלא שאלון אישיות וציין את גילם ואת מינם. לאחר מכן בדק צוות המחקר – פסיכולוגים, סטטיסטיקאים ומדעני מחשב – את עדכוני הסטטוסים שלהם באופן קבוע. למחקר נכנסו משתמשים שכתבו לפחות 1000 מילים בתקופת הזמן הנקובה ושהשפה המרכזית בה עשו שימוש הייתה אנגלית.

 

ראשית אספו החוקרים את הביטויים הנפוצים ביותר. אלה התכתבו לרוב עם מיקום ספציפי, מגדר, קבוצת גיל או סוג אישיות. כך לדוגמא, גולשים בעלי אישיות מופנמת נטו להשתמש בסמלי הבעה (אייקונים) לעיתים קרובות ולהזכיר דמויות אנימציה ומחשבים בסטטוסים שלהם. לעומת זאת, הביטויים השכיחים ביותר של אנשים בעלי אישיות מוחצנת היו: "לא יכול/ה לחכות", "מסיבה" ו"אוהב/ת אותך".

 

התוצאות מוצגות באמצעות הדיאגרמה הבאה: ענני המילים הנפוצות כאשר צבע המילים מצביע על קבוצות תוכן משותף (מילים אשר מגיעות מעולם תוכן דומה) וגודל המילה מצביע על תדירות השימוש בה בסטטוסים. ככל שהמילה גדולה יותר – כך השימוש בה נפוץ יותר.

 

מופנמים

 

 

מוחצנים

 

בעוד שהממצאים הקשורים לסוגי אישיות היו די פשוטים וצפויים, הממצאים הקשורים במגדר היו קצת יותר מטרידים:

 

נראה כי הגברים שהשתתפו במחקר נראים די נחושים להוכיח את כל מה שאנחנו יודעים על גבריות. כלומר, סטטוסים עמוסי דעות מנומקות ומוכחות ואילו נשים פרסמו סטטוסים שהיו קשורים בעיקר בשופינג ועיצוב שיער. אין ספק שבאופן מובהק, הציפייה מגברים היא להגן על ביתם ומשפחתם וליהנות מלחימה ומלחמה. ומנשים, באופן בלתי צפוי, עדיין מצופה לגלות אכפתיות כמעט אך ורק לטיפוח אישי, עבודות הבית ומשפחתן. גברים גם השתמשו במילה "שלי" כאשר הם התייחסו לבת זוגם או לנשים בחייהם בתדירות גבוהה יותר מאשר נשים שהזכירו בעלים או בני זוג.

 

 

גברים

 

 

נשים

תגובות (0)
הוסף תגובה