הפחד הגדול ביותר: לומר לילד שלך שאין כסף

לפני כמה ימים נסענו כולנו באוטו. הבת הגדולה שלי, כולה בת שלוש, אמרה לי "אמא, כשאני אהיה גדולה, בת 4, תרשמי אותי לחוג בלט. אני אלבש שמלה חגיגית ונעלי בלט". מתוקה. חייכתי.

 

עוד באון לייף:

 

"מאיפה היא הביאה את זה?" שאל האב המופתע, ואני לא הבנתי למה אני קולטת שמץ של דאגה בקולו. מסוג הדאגות שאיכשהו אני אשמה בהן. מה היא כבר אמרה? סך הכל בלט! "מן הסתם מאחות גדולה של אחת החברות שלה מהגן" הסברתי, מתגוננת, עדיין לא ברור לי ממה.

 

"את מי את מכירה שהולכת לחוג בלט?" שאלתי כדי להוכיח את ההסבר שלי. "אחות של הילי" הגיעה התשובה מהספסל האחורי. "ויש לה שמלה מיוחדת ונעלי בלט. גם לי בא". גם לה בא. והרי אנחנו ממש אלופי הגבולות הוא ואני, נושפים בעורפה של סופר נני, אז מה אם לאחות של מישהי בגן יש? לא כל דבר שיש לאחרים גם היא צריכה. ובכלל, היא רק בת שלוש – אי אפשר לדחות קצת את חצאית הטוטו ונעלי הבלט?? אבל לך תתווכח עם הילדה שרוצה חוג בלט כמו החברות שלה.

 

 

עכשיו גם הבנתי במה אולי הואשמתי – אופציה א' – שאני הכנסתי לה את הרעיון לראש. אופציה ב' – שאני אענה לבקשה בהתלהבות (היא תיראה כל כך מתוקה בבגדים האלה!). אז כדי להיפטר מהאשמות השווא האלה סופית החלטתי שזאת יכולה להיות מתנת יום ההולדת מאחת הסבתות שלה, וכך נפתור את עניין התקציב. אבל ברור שגוון הדאגה המאשימה ששמעתי בקולו של בן זוגי היקר כששאל מאיפה בדיוק הילדה קיבלה את הרעיון על חוג בלט, לא היה בגלל החוג, ואפילו לא בגלל השמלה. הוא פשוט הבין שכאן זה מתחיל.

 

גם אני רוצה. רוצה חוג, רוצה סמארטפון, רוצה אוטו…

ובעצם הילדה הקטנה שלנו היא עכשיו אחות גדולה בעצמה, וכשאחותה התינוקת תגדל – היא גם תרצה, הכול ויותר. היא לא תצטרך אחיות גדולות של ילדות אחרות מהגן, תהיה לה אחת כזאת בבית, שתלמד אותה כל מה שהיא תצטרך לדעת…

 

 

האמת היא שהוא צודק. כשחושבים על זה לעומק, זה די מפחיד. כשסיימתי את התואר השני שלי בפסיכולוגיה הרגשנו שנינו מוכנים לעבור לשלב הבא בחיים ולהביא ילדים לעולם. בן זוגי נהג לומר, חצי בצחוק חצי ברצינות – שהוא יישאר עם הילדים בבית בזמן שאני אלך לעבודה. ושנינו ידענו שיש לפני ארבע שנות התמחות, שבהן ההוצאות על המסגרות לילדים יעלו על ההכנסות שלי… אז אמרתי לו – תן לי חמש שנים ואני מתחילה להרוויח…

 

נראה שאני צריכה לבקש הארכה, כי כל זה קרה לפני קרוב לארבע שנים, ושינוי ההכנסות שלי לא נראה באופק כרגע. ובינתיים כבר יש לנו שתי ילדות. וזה אומר שתי מסגרות, שתי מלתחות, שני פיות נוספים להאכיל, ועכשיו מסתבר שזה גם אומר חוג בלט. ואז מתחילים להבין שהחוג בלט יהפוך מהר מאד לשיעורי נהיגה, אוטו, אוניברסיטה ושאר ירקות.

 

תובנות שעשויות לגרום לסוג של קוצר נשימה, בתור מי שמתחשבנת על מילקי.

 

 

————————————————————————————

סהר אביב – אנליסטית ב"פסגות":

תמר, הבנות הקטנות שלך אמנם טרם עלו לכיתה א', אבל רצוי שכבר מעכשיו תתחילי להכיר את המושג חינוך פיננסי. חשוב להבין שככל שתקדימי את הקניית החינוך הפיננסי לבנותייך, כך תסייעי להן להתמודד בעתיד עם האתגרים הכלכליים שיעמדו בפניהן מאוחר יותר. רכישת הכלים הללו מגיל צעיר תאפשר להן להתנהל נכון גם בתור ילדות וגם אחר כך בחייהן הבוגרים.

 

הנה כמה נקודות מרכזיות שיסייעו לך:

 

1.      לשתף את הילדות בבניית התקציב המשפחתי: יש לנסות לערב את הילדות בהתנהלות הכלכלית בבית, אפילו בגילאים מאוד צעירים. אפשר להתחיל עם תכנון תקציב, כמו הצבת תקציב מוגבל בעת ביקור בקניון או בחנות הצעצועים. בהמשך ניתן  לשתף אותן ברישום ההוצאות וההכנסות של הבית, ולבנות איתן את התקציב הביתי.

 

2.      להתחיל לעבוד בגיל צעיר: בישראל מותר לעבוד החל מגיל 15 ובחופשת הקיץ ניתן לעבוד גם בגיל 14. עודדי את בנותייך לצאת לעבוד לצורך מימון דברים שהן חפצות בהן והסבירי להן על חשיבות החיסכון לעתיד. בגילאים צעירים יותר כשהן עדיין לא יכולות לצאת לעבוד, החליטי שאתם משלמים להם על דברים מסוימים שהן עושות, כמו בייביסיטר על האחים הקטנים וכו'.

 

3.      פתיחת חשבון בנק: ניתן לפתוח חשבון בנק צעיר כבר מגיל 14. חשבון הבנק יסייע לבנותייך לקבל כלים בסיסיים לניהול תקציב. בנוסף, טרם פתיחת החשבון ערכי בשיתוף עם הבנות סקר שוק בו תבדקו איזה בנק ייתן את התנאים והשירות הטובים ביותר. לבסוף, למדי אותן לבצע מעקב אחר חשבונם באינטרנט.  

 

גם לחסוך  צריך מגיל צעיר

 

4.      חסכון לילדים: כיום כשהמודעות לחיסכון מגיל צעיר הולכת ועולה, רצוי שגם את תחסכי עבור הילדים וגם הן תחסוכנה בעצמן. בפניך עומדות שלל אפשרויות לחיסכון עבור הילדים: החל מתכנית חיסכון בבנק, דרך השקעה באיגרות חוב ממשלתיות לטווחים קצרים ועד רכישת פוליסת חיסכון. את הבנות עודדי להתחיל לחסוך כשהם מקבלים למשל כסף לבר/בת המצווה או בימי הולדת. הסבירי להן על חשיבות החיסכון לצורך הגשמת יעדים ומטרות שונות.

 

 

***סהר אביב היא אנליסטית בפסגות בית השקעות. האמור לעיל הינו מידע כללי בלבד המסופק כשירות על ידי פסגות ואינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני אישי המתחשב בצרכים ובנתונים האישיים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים. פסגות עוסק בשיווק השקעות ובשיווק פנסיוני (ולא בייעוץ) ולו זיקה לנכסים המנוהלים על ידו.

תגובות (0)
הוסף תגובה