ברחתי מהחברה החרדית שחנקה אותי

מאז ומתמיד הייתה תמי מונטג מורדת, וזה בא לידי ביטוי בעיקר בלבוש. היא גמעה בשקיקה מגזינים בנושאי אופנה, אבל בכל פעם שניסתה לפרוץ גבולות, העיפו אותה מבית הספר בדרישה שתחליף בגדים. "חוקי הלבוש בחברה החרדית מאוד נוקשים. אסור ללבוש צבעים, וצריך להקפיד על האורך של החצאית ועל האורך של הפאה ברמת הסנטימטר", היא מספרת. בגיל 20, עם ילד בן שנה, היא החליטה להשאיר את הדת מאחוריה, ויצאה לדרך חדשה. היום היא עושה צעדים ראשונים בעולם הסטיילינג.

צפו בפגישה של תמי עם אפרת אצ'רקן, מאפרת לייף מבית סופר-פארם:

 

היא בת 28, אבל מאחוריה כבר חיים שלמים. היא נולדה למשפחה חרדית מאוד בירושלים, ויש לה שש אחיות. בגיל 17 התארסה באמצעות שידוך, בגיל 18 התחתנה ובגיל 19 כבר הפכה לאימא. "שידוך זה אומר שהגבר והאישה נפגשים פעם אחת בנוכחות ההורים, ואז מחליטים אם להינשא", היא אומרת. לדבריה, מדובר באקט פורמלי בלבד: "ב-99% מהמפגשים האלה אומרים כן. אף אחד באמת לא מעז להגיד לא. אחר כך מתארסים וכמעט לא מתראים עד החתונה. בסופו של דבר, את מתחתנת עם זר".

הישועה הגיעה ממקום לא צפוי, כשאימא שלה חזרה בשאלה. "זה היה מאוד מפתיע, כי אימא שלי הייתה דתייה מאוד אדוקה. והשינוי שהיא עברה היה קיצוני ומהיר". אחרי שאמה עזבה את הדת ואת החברה החרדית, תמי לא חשבה פעמיים והלכה בעקבותיה. כבר חמש שנים שהיא ואמה מנותקות מהמשפחה. "הם מתכחשים אלינו, מבחינתם אנחנו כמו מתות", היא אומרת בכאב.

הניתוק מאחיותיה, שאליהן הייתה מאוד קרובה, קשה לה. "שמעתי שהן התחתנו וילדו ילדים. אני רחוקה מהכל, לא מכירה ולא יודעת". מלבד הגעגועים, ההתחלה בעולם החילוני הייתה מאתגרת במיוחד, והיא מספרת על בדידות מאוד גדולה: "מלבד אימא שלי, לא היו לי חברי ילדות או בני משפחה שיתמכו בי. גם מבחינה כלכלית היה לי קשה – אף פעם לא הייתה לי בעיה של כסף ופתאום הייתי צריכה להסתדר בכוחות עצמי. אבל למרות כל הקשיים, אני שמחה על הצעד שעשיתי ועל החופש לבחור להיות מה שאני רוצה".

היא מספרת שאחת המטרות שלה זה לעזור ליוצאים בשאלה כמוה: "אני רוצה לייצר שיתוף פעולה עם עמותת ה.ל.ל, שמסייעת ליוצאים בשאלה, ולעזור להם בכל הנושא של הלבוש. עבור יוצאים בשאלה, זה עולם חדש לגמרי, ואין לי ספק שהם זקוקים להכוונה". היא מלאת אמביציה ושואפת להצליח בגדול: "גם אם זה ייקח חמש שנים, עשר שנים, אין לי ספק שזה יקרה. זה מה שאני אעשה בחיים שלי".

און לייף - onlifeאם חד הוריתדתייםהסרטוניםזוגיותחרדיםחתונהיופי של שינויסופר-פארם