איך לעצור את ההצטננות בזמן

אתם בטח מכירים את התחושה: האף לא מפסיק לנזול, הגוף כואב מכף רגל עד ראש, ואפרופו ראש – הוא עוד שנייה הולך להתפוצץ. לפעמים נוספים לתזמורת הזו גם כאבי גרון, חום, שיעול, גודש בסינוסים ועוד כמה תחושות שהיינו שמחים לפסוח עליהן. 
מה עושים? בדרך כלל רצים לעבר ארון התרופות או בית המרקחת הקרוב, במטרה להקל על הסימפטומים, כי הרי למחלות אף פעם אין טיימינג טוב. אבל רגע לפני שאתם מסתערים, עצרו כדי לקבל כמה טיפים מרפי פרחי, רוקח בכיר בסופר-פארם, שיעזרו לעצור את ההצטננות או ולמנוע את ההתחזקות של המחלה:
 
עוד באון לייף: 
 
 
1. לא כל הצטננות דורשת טיפול תרופתי ובטח שלא שימוש באנטיביוטיקה. "ברוב המכריע של המקרים, הגורם להצטננות הוא ויראלי ושימוש באנטיביוטיקה לא רק שלא יעזור, אלא גם יזיק בעקיפין להחלשת האפקטיביות של האנטיביוטיקה בעתיד", פרחי מזהיר. "החיידקים יודעים לפתח דורות חדשים שיהיו עמידים לטיפול, כך שמומלץ לשמור את האנטיביוטיקה כנשק יום הדין למקרים שבהם מדובר במחלה עם גורם חיידקי ולא ויראלי". ובכל מקרה, השימוש באנטיביוטיקה הוא רק במרשם רופא.  
 
2. מתחילים להרגיש חלושס? על פי רפי פרחי זה הזמן הקריטי: "חלון הזדמנויות של 48 השעות הראשונות יכול לעשות פלאים. ברגע שמתחילות אחת או יותר מהתופעות הבאות: התעטשויות, הפרשות של נזלת, דמע מהעיניים, גודש בסינוסים, כאבי גרון, כאבי שרירים ועצמות, כאבי ראש והרגשה כללית ירודה, כדאי לפנות לטיפול תומך". בתור התחלה, כמובן שהכי מומלץ להיכנס למיטה, לנוח ולקוות שהגוף יתאושש מעצמו. אחר כך ממליץ פרחי, לפנות לדרכים טבעיות נוספות "למשל הומיאופתיה, ויטמין C במינון מוגבר, מנוחה ושתייה מרובה, בעיקר של מים". השעות האלו הן הקריטיות והן יכולות לעצור את המחלה או להפחית את העוצמות שלה באופן משמעותי .  
 
 
3. לפני שפונים לתרופות קונבנציונליות, או אפילו במקביל לשימוש בהן, כדאי להשתמש בצמחים שהוכחו כיעילים בהקלה על הסימפטומים ובקיצור משך זמן המחלה, דוגמת אכינצאה, פרופוליס, סמבוק שחור וציפורני חתול. מחקרים הראו שאלו צמחים המסייעים מאוד בהתמודדות עם הווירוסים התוקפים בחורף ובעונות המעבר. 
 
 
צילום: Shutterstock
 
 
4. אם המחלה כבר התפתחה והחום עלה, כדאי לדאוג להורדה של החום. "כך תעזרו לגוף לרפא את עצמו", מסביר פרחי . לדברו, הדרך הטובה ביותר היא לנוח ולשתות הרבה, אך ברגע שהחום מגיע אל מעל 38.2 מעלות, כדאי להיעזר בכדורים להורדת חום פעם בחמש שעות. במקביל יש לעשות על המצח קומפרסים עם מים קרים ולעשות אמבטיות של מים פושרים, אליהן יש להיכנס להדרגה. המטרה היא לא להגיע לחום של 39 מעלות. 
 
5. כשהאף נוזל, יש נטייה לטפל בטיפות-אף ועל פי פרחי יש להקפיד על השימוש בהן למשך זמן מוגבל, שכן הן  עלולות להפחית את התפקוד של רירית האף. ניתן גם לטפל בתכשירים המכילים אך ורק מי ים סטריליים. "במי הים אפשר להשתמש בלי הגבלה ובלי חשש לרירית, כי הם מאזנים את הפעילות ופתחים את הסינוסים. אם בכל זאת אתם חייבים להשתמש בטיפות אף, כדאי לשמור על מינון מבוקר של עד פעמיים ביום בלבד". 
 
6. במערכת החיסונית צריך לתמוך במהלך המחלה. על המדפים תוכלו למצוא מגוון מוצרים טבעיים, בהם אבץ, ויטמין C, שורש אסטרגלוס ופרוביוטיקה. 
 
7. כדאי לנסות לשלב גם "תרופות סבתא", דוגמת מרק עוף, דבש, ג'ינג'ר, כורכום, קינמון, פירות הדר ובאופן כללי תזונה מאוזנת הכוללת הרבה פירות וירקות. עם זאת, בניגוד לכל מני תאוריות הטוענות שבעת מחלה כדאי לצום, פרחי מאמין דווקא בשמירה על תזונה רגילה, הכל בהתאם להרגשה. לדבריו, אין הוכחות מחקריות על מזונות ומשקאות מסוימים הגורמים להצטננות או כאלו המעכבים את ההחלמה. 
 
8. לסיום, מזכיר פרחי כי לצד החשיבות של המנוחה לגוף והורדת ההילוך, חשוב מאוד לשלב גם הליכות באוויר הפתוח – "כדי להזרים את הדם בגוף ולשפר את ההחלמה", לדבריו. "ובכלל דאגו שהסביבה תהייה מאווררת והקפידו על היגיינה (כמו, למשל, שטיפת ידיים) כדי למגר את הווירוסים". 
תגובות (0)
הוסף תגובה