אמינם עושה קריירה מאלימות כלפי נשים

"כלבה, הייתי נותן ללנה דל ריי אגרוף ישר בפרצוף", מזמר לו אמינם בסינגל החדש. כמו הרבה מלהיטיו הקודמים, גם הפעם הראפר לא חס על המפורסמים, ובעיקר על המפורסמות, ומתבל את שמן יחד עם שאר העלבות, קללות ואפילו אלימות. הפעם הוא יצא כנגד הזמרת והשפתיים, ואף הפליא והוסיף שהוא היה מכה אותה במעלית כמו ריי רייס, שחקן הפוטבול שצולם כשהוא מכה את בת זוגו במעלית עד לאובדן הכרה. עוד טיפוס נחמד.

 

התיעוד של ריי רייס מכה את הארוסה שלו:  

 

עוד באון לייף: 

* מריה קארי בראיון מיוחד "אני נשארת נאמנה לעצמי" 

* הטינדר מתגייס למאבק בסחר בנשים

* הרשת מאשימה את ביל קוסבי באונס

 

להגנתה של דל ריי יצאה דווקא אזליה בנקס, זמרת היפ הופ צעירה וכוכבת עולה, שצייצה בחשבון הטוויטר שלה: "לנה דל ריי, תגידי לו לחזור לפארק הקרוונים שלו, לאכול ארוחת ערב מוכנה במיקרוגל ולמצוץ את השדיים של אחיותיו".

 

זו ממש לא הפעם הראשונה שאמינם יורד על סלבריטאיות. לאורך כל הקריירה שלו הוא אוהב לזרוק אל חלל האוויר וגלי הקול שמות של מפורסמות, בדרך כלל בהקשר מיני או אלים, או שניהם. כך, למשל, בשיר We Made You הוא זימר, בין השאר, כי הוא מעוניין להזמין לארוחה את הפוליטיקאית הרפובליקאית שרה פיילין "לדפוק אותה" ולהגיד "בייבי, תגידי שלום לחבר הקטן שלי". עוד הוא קרא לשחקנית לינדזי לוהן לזרוק את בת זוגה דאז, סמנתה רונסון ולחזור לגברים, אחרי הכל "סמנתה היא 2, את לגמרי 10". לבריטני ספירס, לעומת זאת, הוא הציע לזרוק את קווין פדרלין ולחבור אליו, על מנת שלא לחזור שוב לבית החולים.

 

באותו שיר ממש, אמינם דואג גם לנטיות המיניות של פורשיה דה רוסי, להרגלי המין של קים קרדשיאן ולחזה של ג'סיקה אלבה, כמה נחמד מצדו. אבל אולי אחת מהקורבנות הכי מובהקים שלו היא מריה קארי, עמה הוא טוען שניהל רומן ואף איים לשחרר תמונות אינטימיות שלה ושיחות טלפון שאמורות להיות מביכות במיוחד. ב-2009 הוא הוציא שיר שלם "בכיכובה", ובו תיאר את יחסי המין שלהם והזהיר כי יש לו מספיק לכלוך עליה כדי לרצוח אותה. קארי, מצידה, לא נשארה חייבת והוציאה סינגל הנקרא "אובססיבי", שבו היא שואלת, ובצדק: "למה את כל כך אובססיבי אליי?". אבל גם פה דאג אמינם להגיד את המילה האחרונה, ושיחרר סינגל נוסף, בו הוא קרא לקארי שקרנית ואלכוהוליסטית.   

 

אבל לא רק נשים מפורסמות עוברות תחת פיו המושחז והיותר מדי משוחרר של אמינם. לאורך הקריירה שלו נשמעו לא מעט תלונות על ההומופוביה שלו, או לפחות על ההומופוביה שמשתקפת משיריו, בהם הוא מרבה להשתמש במילה "הומו" כקללה לגיטימית.

 

עד היום, למעט מריה קארי וכמה אנשים רגישים במיוחד, אף אחד לא התרגש יותר מדי ממילותיו של אמינם. אחרי הכל, קללות, ירידות וגילויי אלימות הם לא משהו נדיר על מפת הראפ. אז למה בכל זאת כשאמינם עושה את זה אנחנו מזדעקות? לכאורה, נראה שהתשובה הכנה, הפשוטה והכי לא פוליטקלי קורקט היא אחת: כי הוא לבן. אבל התשובה האמתית מורכבת יותר: העובדה שאמינם לבן בז'אנר שבאופן מסורתי נחשב לשחור, עזרה לו להביא את הראפ לקונצנזוס. צבע העור עזר לו להפוך לכוכב גדול, כי עם כל כמה שנרצה לראות את עצמנו פתוחים ומקבלים, עדיין למרבית האנשים קל יותר להזדהות עם אמן לבנבן ובלונדיני מאשר עם גבר שחור ובעל שיניים מזהב. אני, כמובן, לא אומרת שזה צריך להיות ככה, אבל כרגע זה המצב ואין טעם לייפות את זה.

 

מה שאמינם לא לוקח בחשבון זה שכגודל המעמד כך גודל האחריות. זה לא שאמנים לא יכולים לעשות את המוזיקה שהם רוצים, אבל אם מראש הם מייצרים להיטי MTV  ומרבית ההכנסות שלהם מגיעות מנערים פוחזים, אולי בכל זאת כדי שהם ירגישו איזושהי אחריות מוסרית. וחלילה, אף אחד לא דורש מהם לקדם ערכים או מטרות נעלות, אלא רק להימנע מאידאליזציה של אלימות ומהערצה לגברים מכים.

 

אבל מעבר לכך, כנראה שמה שהכי מקומם באמינם זו העובדה שהוא בנה את הקריירה על שירים מהסוג הזה, הכוללים בתוכם שמות מפורשים של אנשים אמתיים, עימם הוא סוגר – או לרוב סתם פותח – חשבון. הנטייה שלו לרדת לחייהן של כוכבות, מרגישה יותר מהכל כמו התעקשות לייצר כותרות על חשבון אחרות, וקינאה צרופה באלו האוחזות בתהילה יותר ממנו. אז אולי הגיע הזמן לא לתת לגיטימציה לשירים כאלו, להוציא את אמינם מהמיינסטרים, ועל הדרך גם לשאול אותו: "ועכשיו ברצינות, למה אתה כל כך אובססיבי?".    

תגובות (0)
הוסף תגובה