מה משותף לגל גדות, נעמי קמפבל וקארי בראדשו?

המינגלינג בתצוגת החורף של חברת קסטרו לשנת 2009-2010 לא העיד כי אירוע יוצא דופן מחכה למוזמנים על גבי המסלול. האוכל היה אותו אוכל, הפרצופים היו אותם פרצופים ותמונות שדלפו מאחורי הקלעים ומפרזנטציה מוקדמת העידו כי הקולקציה מרשימה כרגיל, אך חפה מהברקות יוצאות דופן. אחרי שכל מאות המוזמנים התיישבו בכיסאות, ננאמו נאומי הפתיחה וכבו האורות, עלתה הפרזנטורית גל גדות על המסלול בשמלת מקסי מודפסת ועקבים גבוהים. לרוע מזלה של גדות, כבר אז נציגות הוליוודית בהתהוות, היא מעדה למשך כמה שברירי שנייה על המסלול והחליקה לרגע שתועד היטב במצלמות מסביב. התצוגה אמנם המשיכה אחר כך דקות ארוכות, אבל נדמה כי לאיש לא אכפת. תמונות של גדות מתרסקת על מסלול התצוגה הועלו לאתרי הרכילות ופורסמו באמצעי התקשורת, וגדות נכנסה לרשימה המכובדת מאד של דוגמניות שנפלו, החליקו או התרסקו על המסלול.

 

 

נפילות של דוגמניות על מסלול התצוגה הן אקט כל כך שכיח בעולם האופנה, עד שקשה להבין למה הרשת כל כך מתרגשת ממנו. לאחרונה העלה האתר ה"דיילי ביסט" כתבה שמתעדת את 11 הנפילות המפורסמות ביותר על מסלולי המעצבים הגדולים, שזכתה עד כה לאלפי שיתופים ולייקים, ישנם סרטוני יוטיוב שמרכזים את "מיטב הנפילות על המסלול" ואפילו טמבלר שמוקדש לעניין – https://www.tumblr.com/tagged/model-falling. עולם האופנה עצמו, שמודע לפופלאריות של הנושא, השכיל להשתמש בתופעה לצרכיו. על שער גיליון ינואר של "ווג" איטליה לדוגמה, הופיעה הפקה מצולמת של צלם האופנה המפורסם סטיבן מייזל, כשהוא מתעד את הדוגמנית קרלי קלוס מתרסקת על מסלולים שונים. כל התמונות, כמובן, היו מבוימות לעילא. שנה לפני כן פירסם מגזין אופנה מסינגפור הפקת אופנה המבוססת גם היא על דוגמניות מועדות, בהשראת תצוגת האופנה לקיץ של פראדה לשנת 2009.

 

ברוכות הבאות למועדון האקסלוסיבי בעולם

קביעה שגורה בבלוגספירה האופנתית המרירה, היא כי דוגמניות מסלול לא נדרשות לכישורי חיים מפותחים מדי, לרוב הן אפילו לא צריכות לחייך. רק לשבת, לתת למומחים לאפר אותן, לסרק אותן ולהלביש אותן ואז לצעוד במשך שלוש דקות בקו ישר (פאוור ווק, כמו שאומרת טיירה בנקס) בלי ליפול. מה כל כך קשה? אז זהו, כשאת יושבת על הספה מכוסה בפירורי צ'יטוס, זה לא נראה קשה כל כך, אבל המציאות על המסלול, במיוחד בשנים האחרונות, הפכה כמעט לבלתי אפשרית.

 

מסלולי התצוגות הפכו להיות חלקים ומפרכים יותר. ישנם מעצבים שכדי להעצים את אפקט הוואו מפזרים נצנצים, נוצות, עשן, מים ואפילו קרח, ודורשים מהדוגמניות שלהם להלך כאילו היו באחר צהרים חמים בסנטרל פארק. חלק מהמסלולים לא ישרים אלא מבקשים "לספק חוויה" שבה הדוגמנית הממוצעת נדרשת ללכת בסלאלומים, לטפס על מדרגות, או אפילו לקפוץ מתוך נדנדה או קרוסלה. תוסיפו לכך שהעקבים עצמם הם לרוב בלתי אפשריים ולרוב לא במידה שלך. דוגמניות רבות מספרות איך מאחורי הקלעים הן נאלצות להידחק לנעלי סטילטו דקיקות בשתיים או שלוש מידות ממידתן האמתית, או לחילופין להסתדר עם צמר גפן וספידות כדי להתאים לחזון האומנותי של המעצב שרוצה שכל הדוגמניות יצעדו בנעלים זהות, מידה 41 אדום. ולסיום, כדאי לזכור רוב דוגמניות המסלול הן לא קארה דלווין או ג'יזל, אלא נערות רזות ואלמוניות בנות 14-15, שנמצאות במרכז תשומת הלב של אלפים לראשונה בחייהן ונמצאות תחת לחץ אדיר, ובכן, לא ליפול. והן נופלות בהמוניהן.

 

 

נופלת וקמה

דוגמניות תמיד יפלו. השאלה היא למה אנחנו עדיין מתרגשים מזה, ויותר חשוב – למה אנחנו כל כך נהנים לראות אותן פוגשות את רצפת המסלול מהזווית הלא נכונה? ייתכן כי פשוט מדובר בשמחה לאיד כתוצאה מאיסור הכניסה שנכפה עלינו לעולמן השמימי של דוגמניות העל. הרי עולם האופנה מטפח בעקביות מעמד של קליקה סגורה, נבחרת המתוגמלת בסכומים דימיונים על עבודה מינימלית, שדורשת בעיקר יופי חיצוני שרובנו לא התברכנו בו. כשהיצורים העל-אנושים הללו, חסרי החיוך ועטופים במחלצות שרובנו לא נוכל להרשות לעצמנו אפילו למשש, מבצעות מחווה אנושית פשוטה כמו למעוד או ליפול לעיני המצלמות, אנחנו מרגישים לרגע טוב יותר עם עצמנו. ההשפלה הקטנה של מישהי שלעולם לא תיכנס לרשימת החברים שלנו בפייסבוק (אבל כן נוכל לעקוב אחריה באינסטגרם) מאפשרת לנו להתנשא מעליה לרגע, לשתף את התמונה ואפילו להוסיף "חחחח" קטן, טבול כולו בשמחה לאיד. כמעט כמו להעביר פיסת רכילות מרושעת על מלכת הכיתה לשעבר. וכן, זה מרגיש מצוין.

 

אז דוגמניות ימשיכו ליפול ואנחנו נמשיך לתעד, לשתף ולהרגיש לכמה שניות קצת יותר טוב, למרות שבסך הכל מדובר בנפילה כואבת של מישהי שאנחנו לא מכירים ומחוץ לקונטקסט התצוגה בוודאי היינו שועטים לעברה ומסייעים לה לקום. אבל מה שחשוב לזכור הוא לא איך נפלת, אלא איך קמת. כמו שהראתה בזמנו קארי ברדשאו. דווקא לא דוגמנית מקצועית, אלא אדם רגיל לגמרי.

 

תגובות (0)
הוסף תגובה