על הקשר בין א-סימטריה בשדיים לבריאות נפשית

הממסד הרפואי טוען כבר שנים שא-סימטריה בשדיים לא מהווה בעיה בריאותית אולם כל מי שאי פעם הייתה נערה מתבגרת יכולה לומר בקלות שהשדיים שלך – ואיך את מרגישה לגביהם בכל רגע נתון – משחקים תפקיד עצום בדימוי העצמי שלך בגיל ההתבגרות.

עכשיו, לראשונה, יש לכך תוקף מחקרי.

 

עוד באון לייף:

 

חוקרים בבית החולים לילדים בבוסטון מצאו כי לשדיים א-סימטריים ולשדיים גדולים מאוד ישנה השפעה שלילית על בריאותם הנפשית של נערות. התוצאות היו מובהקות כל כך שרופאים מובילים המליצו לסוכנויות הביטוח לכסות את העלויות של ניתוח פלסטי שיפתור את "הבעיה".

 

במחקר שפורסם בכתב העת journal Plastic and Reconstructive Surgery, נחקרו 59 נשים צעירות ונערות בגילאים 12-21 עם א-סימטריה של לפחות מידת קאפ אחת בין שד אחד לשני. הרופאים בדקו גם נשים צעירות ללא א-סימטריה בשדיים לצרכי השוואה. 

 

כל הנערות נשאלו סדרה של שאלות שמטרתן להעריך את בריאותן ואת רווחתן הרגשית. נערות עם א- סימטריה קבלו ציונים נמוכים בצורה משמעותית מול נערות עם שדיים נורמטיביים. בנות עם שדיים גדולים בצורה מובהקת מהממוצע הראו סיכונים פסיכולוגיים דומים לבנות עם שדיים א-סימטריים.

 

עורך המחקר, ד"ר בריאן לבואו, מנתח ומנהל מרפאת שדיים למתבגרים בבית החולים לילדים בבוסטון, טוען שישנם צרכים שלא נענים בהתמודדות עם בריאות השד. באופן ספציפי, הוא מצביע על ההשפעה של א-סימטריה על ההערכה העצמית והדימוי העצמי של נערות מתבגרות, כאלה שבדרך כלל חששות ודאגות לגבי השדיים עוברות להן עם הגיל.

"אני אוהב את המודעות לסרטן השד, את הסרטים הוורודים וכל זה אבל הסרטן באמת מתגמד מול כל בעיות בריאות השדיים הקיימות בעולם" הוא טוען. "אפילו עכשיו, ניתוח שחזור שדיים בדרך כלל מכוסה על ידי חברות הביטוח, רק אם הוא קשור לסרטן השד. אולם לעיתים קרובות יש צורך בניתוח פלסטי גם בתנאים אחרים".

 

 

100 תמונות של שדיים

פרויקט מיוחד: לצלמת האמריקאית לורה דודסוורת' נמאס לראות תמונות מרוטשות של חזה נשי באמצעי התקשורת אז היא נפגשה עם 100 נשים "רגילות", צילמה להן את החזה וראיינה אותן על היחסים שלהן עם השדיים שלהן. עכשיו היא רוצה להפוך את הפרויקט לספר

לכתבה המלאה

 

"אם החזה של נערה מתפתח באופן נורמאלי, אין לנו בעצם שום פרוצדורה רפואית טיפולית להציע לה", הוא אומר. "אז נשאלת השאלה: 'אם שד מתפקד ומתפתח לכאורה כראוי אבל בצורה א-סימטרית, עדיין צריך לבצע בו ניתוח? עם ממצאים כאלה על סיכונים לבריאות נפש, אנחנו ככל הנראה מכשירים את הקרקע לדיון על הנושא". עם זאת, ניתוח שדיים לנערות מתבגרות יכול להתבצע רק לאחר שהעצמות הבשילו, המשקל התייצב יחסית, ומידת הנעליים התקבעה.

 

"עבור הרבה בנות שהשדיים שלהן לא מתפתחים באופן תקין, ישנם צעדים מידיים יותר שעשויים לעזור להן עם ההערכה העצמית שלהם", טוען ד"ר לבואו ומספר שהצוות שלו עובד עם המחלקה האונקולוגית בבית החולים לילדים בבוסטון על התאמת בגדים, חזיות ובגדי ים לנערות צעירות עם א-סימטריה כדי שירגישו יותר בנוח עם גופן.

 

"הממצאים שלנו מוכיחים שסימטרית השד משפיעה לרעה על התפקוד החברתי והרגשי של נערות אבל חשוב לציין שרוב הנערות הללו לא בהכרח צריכות ניתוח. הניתוח הוא לא לכולן, ואנחנו לא ממליצים עליו לכולן. עם בגדים המתאימים בדיוק לגופה, בחורה יכולה להרגיש בטוחה ושלמה יותר עם עצמה".  

 

ד"ר לבואו ממליץ לקחת נערה צעירה למומחה שד אם נראה ששדיה אינם מתפתחים באופן תקין, אם יש בעיית א-סימטריה או אם היא מדברת על חששות אחרים הקשורים בשדיים ומשפיעים על הדימוי העצמי שלה. "אתמול נפגשתי עם פציינטית בת 13, והיא בהחלט מועמדת לניתוח כירורגי בהמשך הדרך", הוא אומר. "אבל לעתים קרובות, די בשמירה על דיון פתוח, רגיש ומתמשך. אני יכול להגיד למטופלות הצעירות שלי "אתן לא לבד, זה נפוץ, ויש לך מגוון רחב של אפשרויות. אחת מהתחושות הכי נפלאות שאני זוכה להן כרופא היא כאשר מטופל אומר "השבח לאל! יש שם למה שיש לי, יש לו הגדרה!", מספר ד"ר לבואו, "א-סימטריה היא לא בהכרח מצב חירום אבל זה תמיד זמן טוב לשאול שאלות".  

תגובות (0)
הוסף תגובה