מה מושך נשים מערביות להצטרף לדאעש

אחרי הרצח ההמוני של כ-130 ילדים בפקיסטן על ידי כוחות הטליבאן נדמה היה שאי אפשר יהיה כבר לשמוע על אכזריות גדולה יותר. אלא שאז עלו הכותרות עם נתונים חדשים של המשרד לזכויות אדם בעיראק אשר מעידים על כך כי ארגון "המדינה האיסלאמית", דאע"ש, הוציא להורג כ-150 נשים, ביניהן נשים הרות, מכיוון שאלה סירבו להינשא ללוחמיו במערב המדינה. ובכן, כל אישה שפויה בדעתה ודאי הייתה מנסה להימלט מסיטואציה דומה, אולם נתונים מטרידים מצביעים על כך שלא מעט נשים מערביות בוחרות מרצונן לעזוב את בתיהן המוגנים ולנסוע לסוריה ולעיראק כדי להינשא לאותם הלוחמים. למה זה קורה ומה הוא סוד המשיכה של ארגון דאע"ש? התשובות כנראה יפתיעו אתכם.

עוד באון לייף:

איך הרשתות החברתיות מעודדות אנורקסיה

לחנך את הילדות לפמיניזם

יש לך דייט עם אישה שנתקנת בכסף

תופעת גיוס צעירים ממדינות מערביות לשירותיו של דאע"ש התחילה להגיע לכותרות בסביבות ספטמבר השנה. כרגע מסתמן שרוב המהגרים והמהגרות שבוחרים לטוס לצד השני של העולם, הינם דור שני ושלישי למשפחות מוסלמיות, אשר היגרו לארצות הברית, אירופה ואוסטרליה. לרוב, על מנת לגייס את אותם צעירים, עושים אנשי דאע"ש שימוש רחב במדיה החברתית, אבל בנוסף הם פונים לאנשים ממקצועות מסוימים שיכולים לעזור להם, וכן מגייסים מפה לאוזן.

שלא כמו גברים המגיעים לדאע"ש על מנת להשתתף בקרבות, נשים מגיעות לשם לשמש כנשים ללוחמים ולהקים משפחות. "עדיין לא ראינו נשים לוחמות בדאע"ש. הן אחראיות למשמרת הצניעות ברחובות והן משמשות מכונת הולדה של דור חדש של ג'יהאדיסטים", אומרת ד"ר ענת ברקו, מחברת הספר "אישה פצצה", מהמרכז הבינתחומי הרצליה."דאע"ש מתבססים במקום מסוים ואז קוראים לנשים להצטרף וליצור קהילה. טרם ראינו בדאע"ש מגיפת מתאבדות מחבלות, אבל אולי גם זה עוד יגיע".

 

האינטרנט מסוכן לילדים שלכם

למה הפדופיליה היא רק אחת הסכנות לילדים באינטרנט ומה חשוב שאתם ה

הורים תעשו?

לכתבה המלאה…

 

אבל מה בדיוק גורם לאותן צעירות לעזוב את ביתן הנוח אל עתיד לא ידוע? "מחוסר היכולת של האב לשלוט במה שקורה אצלו בבית, כבר אין את מודל המשפחה הפטריארכלית שסרה למרותו של האב", מסבירה ברקו. "נוצר מצב שהמדיה החברתית עוקפת את האב, ולנשים צעירות זה מאוד קוסם. מדובר בחלק מתיירות הגירה, אלא שפה לא מדובר בתיירות".

סלפי עם קלצ'ניקוב

בתחילת ספטמבר היו אלה שתי הבנות האוסטריות ממוצא בוסני, סמארה קסינוביק בת ה-16 וחברתה סבינה סלימוביק בת ה-15, שעזבו את ביתן בוינה כדי להגר לסוריה ושם נראו גם מחזיקות ברובי קלצ'ניקוב – תמונה שלטענת גורמי המשטרה האוסטרית נועדה לעורר השראה בקרב בנות צעירות לעשות כמותן. למרבה הצער, ביום חמישי נודע לתקשורת מנציג של האו"ם שאחת משתי הנערות נהרגה במהלך הקרבות בסוריה ואילו עם השנייה נותק הקשר. עוד באוקטובר פורסמה ידיעה במדיה האוסטרית שהנערות רוצות לשוב הביתה, אבל כפי שציין דובר של משרד הפנים האוסטרי בראיון ל- Independent, מדיניות אוסטריה אוסרת כניסה למדינה למי שהשתתפו במלחמה מחוץ למדינה. "ברגע שעוזבים, זה כמעט בלתי אפשרי לחזור", אמר.

סאמרה וסבינה לפני ואחרי

שתי הנערות ככל הנראה גויסו למלחמה בסוריה, על ידי מנהיג איסלאמי קיצוני מבוסניה שמתגורר בוינה בשם מיסרד או, אשר ידוע בשמו האיסלאמי "אבו טג'מה". לטענת הרשויות, טג'מה שטף להן את המוח והוא אף נאסר על ידי הרשויות האוסטריות בנובמבר על מעורבותו בהסתה. עבור שתי הנערות זה היה מאוחר מדי – הן נישאו ברגע שהגיעו לסוריה. סאבינה אף התראיינה למגזין הצרפתי Paris Match וטענה שהיא אינה בהריון ושמחה על חייה בסוריה. כל זה התבצע בזמן שבעלה ישב עימה בחדר בזמן שכתבה את תשובותיה.

נכון לעכשיו, רק מאוסטריה יש נתונים על כך ש-130 נערים ונערות עזבו את המדינה כדי להצטרף לשורות דאע"ש. הנתונים בדבר מספר הנערים ונערות שעזבו את ביתם והצטרפו לשורות דאע"ש ממקומות אחרים בעולם טרם ידועים, אבל מנתונים ברשת מדובר בכמה אלפים טובים.

"אמא, אני אוהבת שאת כל כך מודאגת"

מי שכנראה ספגה השראה מקסינוביק וסלימוביק היא סטרלינה פטלו, נערה בלונדינית וכחולת עיניים ממאסטריכט שבהולנד. לטענת אימה, מוניק ורברט, פטלו הייתה נערה נורמטיבית בת 18 לפני שהתאסלמה ושינתה את שמה לאיישה בקיץ של שנת 2013. טרם שינוי הדת הקיצוני, פטלו הייתה בכלל קתולית אדוקה, כך סיפרה אימה בראיון עם הטלוויזיה ההולנדית בספטמבר. "לפתע היא עמדה לידי לבושה בניקאב. זה היה שוק".

פטלו נתקלה לראשונה בעומר "איסרפי" יילמאז, ג'יהאדיסט הולנדי-טורקי שלחם בסוריה, כשצפתה בראיון שלו ברשת. ורברט מספרת שביתה התרשמה מאד מהבחור שהגדיר את עצמו "עובד, מאמן ולוחם". הקשר בין השניים התפתח לשיחות ברשת ולמרות שהרשויות החרימו את הדרכון של פטלו, אחרי שחברתה דיווחה שהיא עתידה לברוח, הצליחה פטלו להשתמש בתעודת הזהות שלה כדי להגיע מהולנד לטורקיה ומשם חצתה את הגבול לסוריה. באפריל שלחה הודעת ווטסאפ לאימה מסוריה וכתבה, "אוהבת שאת כל כך מודאגת. לפעמים את צריכה לעשות מה שאת צריכה לעשות. זה מה שנכון בעיניי".

באופן מפתיע, וכנראה בניגוד לבנות עם סיפורים דומים, פטלו התגרשה מיילמאז זמן קצר אחרי שנישאו. עם זאת, היא סירבה לטענת יילמאז לעזוב את סוריה. "היא אמרה שהאיסלאם אוסר על גברים לשלח את נשותיהם חזרה אחרי שהיגרו", סיפר לסאנדיי טיימס. בעקבות הנישואים, בהם ככל הנראה סבלה פטלו מהתעללות מינית, היא נמכרה ללוחם אחר ויש שטוענים במדיה שאפילו לבית בושת. אחרי מספר חודשים נישאה מחדש.

בינתיים, ורברט נסעה לטורקיה באוקטובר בניסיון לאתר את ביתה בת ה-19, אלא שלא הצליחה לחדור את הגבול לסוריה. לבסוף, גם יחסיה של ביתה עם בעלה החדש הגיעו לשרטון ופטלו יצרה קשר עם אימה וביקשה ממנה לקחת אותה הביתה. ב-17 בנובמבר הגיעה ורברט בשנית לגבול ושם פגשה את ביתה. בימים אלו היא נמצאת בהולנד והמעורבות שלה בפעילות טרוריסטית עדיין נבדקת. אם לאחר החקירה היא תמצא אשמה, היא עלולה להיכנס לכלא לתקופה של עד 30 שנה.

הכל בגלל מחסור בגברים גבריים

ישנם לא מעט סיפורים דומים ולמרבה הצער הם לרוב לא נגמרים בסיפור הצלה הירואי, אלא בחיים שרובנו לא היינו מאחלות לאויבות שלנו. מהסיפור של פטלו ניתן להבחין במספר תימות אשר יכולות אולי להעיד על המשיכה של נשים מערביות לטרוריסטים של דאע"ש. "אחד הדברים המעניינים שקורים הוא שנשים במערב לא תופסות היום את הגברים שלהן כמספיק גבריים ומחפשות ריגושים", מסבירה ברקו. "תפקידי המין במערב פחות מוגדרים מאשר בחברות מסורתיות. הנשים הללו מגיעות לאזורים האלה ואין להן הרבה פעמים דרך לשגת מזה".

סמארה וסבינה. דיווחו על מותה של אחת והעלמותה של השנייה

לטענת ברקו, "הנשים האלה לא מבינות עד הסוף את המשמעות של מה שהן עושות. עבור חלקן מדובר במרדנות בהורים וחיפוש ריגושים, בעוד לאחרות שמגיעות מרקע של משפחה מוסלמית, מדובר יותר בחיפוש עצמי אחר השורשים שלהן. כמו כן, באירופה, כמו בישראל, הרבה צעירים מתקשים למצוא את עצמם מבחינה כלכלית כך שמדובר גם במחאה נגד הממשל. עם זאת, הרבה מהנשים האלו באות מבתים שלא חסר בהם כלום ופשוט מרגישות שהחיים שלהן נטולי משמעות. הן משתלבות בחיים של הג'יהאדיסט והולכות כביכול למקום הכי נשי שיש, למקום של האנטי מודרניות, אנטי פמיניזם ואנטי דמוקרטיה. לדעתן, הן הנשים הטהורות שמוכנות להקריב, לגדל ילדים ולטפל בבעליהן והנשים במערב הן פרוצות".

פרופ' מאיר ליטבק אשר מתמחה באיראן ותנועות איסלאמיות בחוג להיסטורית המזרח תיכון באוניברסיטת תל אביב, מסכים. "יש פה משיכה לרומנטיות. הלוחמים נגד התרבות הגלובלית, המערבית והריקנית מקבלים אלמנט של רומנטיזציה וזה מושך לא מעט נשים. הן כנראה חשות ניכור חזק מאד בסביבה שהן נמצאות וחיות בה. הן מתחילות להעריץ את הסו קולד לוחמים הללו והדמויות האלה הופכות למושא להערצה".

אם תהיתם למה דווקא דאע"ש – ולא ארגוני טרור אחרים כמו אל קאעידה – הם אלה שגורמים לטרנדיות הזו של נישואים עם נשים מערביות, הסיבה לכך לטענת ברקו פשוטה: "בעוד אל קאעידה תקפה ראשית את המערב ואז אמרה שבסופו של דבר תגיע לח'ליפות, ארגון דאע"ש מדבר קודם על הח'ליפות ועל הגירה, וקורא למוסלמים להגר לאזור הח'ליפות כפי שהיגר בעבר מוחמד ממכה למדינה. כמו כן, דאע"ש, בניגוד לאחרים, הוא ארגון מאוד עשיר שמממן את עצמו. ההצלחה שלהם, כמו גם הקריאה לנשים להגר והשימוש המושכל במדיה הדיגיטלית, הביאו לכך שהם מצליחים להגיע ליותר אנשים. כשהם קוראים לנשים, הם משווים אותן למשוררת מהמאה ה-7 שהפכה לסמל ואידיאל להקרבה ולנתינה. יש אידיאליזציה מאד חזקה והתרפקות על העבר. ההבדל הוא גם שכשאל קאעידה התחילה, עוד לא כל דבר עלה ליוטיוב. גם שם ערפו ראשים והיו נשים מערביות שהגיעו, אבל פחות ידעו על זה. המחבלת המתאבדת הראשונה בעיראק, למשל, הייתה בחורה בלגית".

אם כן, האם יש דרך למנוע את התופעה? ובכן, מסתבר שגם זה מתחיל בחינוך של הילדים. "חייב להיות פיקוח של ההורים", אומרת ברקו. "איך זה יכול להיות שילדות בנות 15 יוצאות מהבית וטסות? הורים הרי לא רוצים שהילדים שלהם יגיעו לאזורים מוכי אסון ומלחמה. ההורים מאוד משמעותיים גם לגבי בנים וגם לגבי בנות בפיקוח והריסון של התופעה. יש גם תפקיד מכריע למנהיגים דתיים שצריכים לדבר איתם, כמו גם לקהילה והחברה המערבית שצריכה לשים לב לזה. החברה המערבית בנויה מאנשים בודדים ולכן יותר קשה לפקח בגלל זה  למשפחה יש משקל עצום".