קתי גריפין משתחלת למחוך של ג'ואן ריברס

"אני לעולם לא אתנצל על בדיחה טובה"

(קתי גריפין)

 

מנהלי ערוץ E! לא האמינו שזה קורה להם. בתחילת ספטמבר, אחרי שבועות שבהן הייתה תלויה בין חיים ומוות, נפחה ג'ואן ריברס את נשמתה בעקבות ניתוח פלסטי כושל והחזירה ציוד לבורא עולם. ריברס, שהלוויתה נחשבה לאירוע החברתי של הוליווד בשנה האחרונה, לא הייתה רק הביץ' עם הלשון הכי חדה בתעשייה, אלא גם אווזה מוזהבת עבור האנשים שחתמו לה על המשכורת. מאז שהשתלטה הקומיקאית על משבצת המנחה של "משטרת האופנה", נסקו אחוזי הצפייה (למרות שעת השידור האיזוטרית יחסית) והשפעתה של התוכנית חרגה הרבה מעבר לשיח המצומצם של ערוץ הבידור המצליח. לא פלא שבטרם נטמנה ריברס באדמה כבר החלו בערוץ לחפש בנרות מחליפה ראויה שתצליח להיכנס לנעליה הגדולות והממותגות היטב של ריברס. ואז מישהו זרק את השם של קתי גריפין לערמה.  

 

עוד באון לייף:

 

 

גריפין (54) היא מהשחקניות-קומיקאיות-סטנדאפיסטיות שאתם מכירים מאיפה שהוא, אבל לא ממש זוכרים מאיפה – וחבל. היא נולדה בשיקגו למשפחה אירית מהמעמד

הבינוני-הנמוך. כיאה לבת הצעירה ביותר מבין חמישה ילדים, גריפין עשתה הכל כדי למשוך תשומת לב מההורים והסביבה והחלה לספר בדיחות וסיפורים לכל מי שהיה מוכן לשמוע. "הייתי הולכת לשכנים ומספרת להם באריכות למה אבא ואמא רבים ומה אחי גנב מהחנות היום. לא נראה שזה מעניין אותם במיוחד, אבל לי לא היה אכפת", סיפרה בראיון בתחילת דרכה. "המשפחה שלי הייתה יושבת כל ערב ומחליפה הלצות על אירועי היום. כדי להישאר במשחק היית חייבת להיות מהירה, אכזרית ושנונה". בהזדמנות אחרת חשפה כי אחיה היה מכור לסמים ואף רמזה להתעללות מינית מצידו במהלך שנות הילדות שלה וגם על הפרעת אכילה שלא אובחנה כראוי, בעיקר בשל חוסר מודעות לנושא באותה תקופה. "הייתי אוכלת בבולמוסים ומקיאה. מי ידע שזה טרנדי?" אמרה על הבמה.

 

קבלו אותם: ההרכב החדש של משטרת האופנה

 

עם סיום התיכון הגיעה גריפין ללוס אנג'לס, החלה ללמוד משחק והשתלבה בקבוצת שחקנים שהריצה מופעי סטנדאפ ואילתורים על הבמה. אז גם התגלתה היכולת שלה לאבחן סיטואציות חברתית בחדות מרושעת, לצד אובססיה צינית לסלבריטאים ותרבות הפופ שתהפוך לסימן ההיכר שלה. היא החלה להופיע בתפקידי אורח קטנים בסדרות כמו "חוק וסדר" (שם גילמה לסבית), "סיינפלד", "הנסיך המדליק מבל אייר" ו"תיקים באפלה", זכתה לתפקיד משנה קבוע בסדרה של ברוק שילדס "סוף סוף סוזן", ובמקביל, מופעי הסטנדאפ שלה החלו לצבור קהל אוהדים נאמן וחלקם אף שודרו ברשתות הכבלים כמו HBO.

 

גריפין, 1.60 של דיאטה נצחית, איפור כבד וניתוחים, נמצאת בדיסוננס קריירה מתמשך. מצד אחד היא מוזמנת להנחות טקסים ואירועי שטיח אדום (שתמיד מסבכים אותה – ראו בהמשך) ומקבלת עליהם תשלום נאה ורייטינג משובח, ומצד שני היא מתלוננת סדרתית על כך שהתעשייה איננה חושבת שהיא ראויה להגיע לטקסים של הכוכבים "האמיתיים" בשל מעמדה הבינוני בהוליווד. על הדיסוננס הזה היא ביססה תוכנית ריאליטי סמי-אוטוביוגרפית בשם "שחקנית סוג ד'", שמעידה על מעמדה הנמוך בפירמידת השחקנים, אבל גם איפשרה לה לפתוח את הג'ורה על כל מי שנמצא בפסגה. בין היתר היא ירדה על אופרה וינפרי, גווינת' פלטרו ("נראה שהיא מתה מבפנים"), פריס הילטון ("יצא לנו לבלות הרבה זמן ביחד ואנחנו ממש חברות טובות והרשו לי להגיד לכם שאחרי כל הזמן הזה אני יכולה להגיד בכנות שהיא פשוט מפגרת") ואנג'לינה ג'ולי. "יש לי את התיעוב הרגיל שיש לכל אחת כלפי נשים רזות ויפיפיות, שכל הטוב בעולם פשוט נוחת להן בידים" אמרה בראיון. "תמיד כיף לרדת עליהן". מצד שני, מקפידה גריפין להצהיר שהיא מרושעת, אך לא זדונית "אני לא לועגת לאיך שהם נראים או על משהו שאינו בשליטתם", היא מציינת, "אבל אני בהחלט אצחק על הניתוחים הפלסטיים שלהם, הפרעות אכילה, התמכרות לאלכוהול וסמים, או פשוט העובדה שהם שכחו ללבוש תחתונים". ומסתבר שהקהל אהב את ההומור של גריפין.

 

תוכנית הריאליטי שלה, "שחקנית סוג ד'", זכתה פעמיים בפרס האמי ואיפשרה לה להסתכסך עם כל העולם הנוצרי בעת נאום הזכייה שלה (וזה עוד ממישהי שגודלה כקתולית-אירית). "הרבה אנשים באים לכאן ומודים לאלוהים על הפרס הזה", אמרה מעל דוכן הזכייה ב2007, "אני רוצה שתדעו שאף אחד לא היה פחות מעורב בפרס הזה מאשר ישו. הוא לא עזר לי אפילו קצת. אז כל מה שאני יכולה לומר הוא 'תמצוץ את זה ישו, הפרס הזה הוא האלוהים שלי עכשיו'". הליגה הקתולית ביקשה מהאקדמיה להוקיע אותה, אבל גריפין רק הגיבה ביובש: "מה? אני הקתולית היחידה שנותרה עם חוש הומור?"

 

"יש לי את התיעוב הרגיל שיש לכל אחת כלפי נשים רזות ויפיפיות". קתי גריפין, תמונה: Shutterstock

 

בכלל, גריפין אוהבת להסתכסך, לריב ולהגיד את הדבר הכי מצחיק ואכזרי ברגע הלא נכון, עדיף כשיש מצלמות בשטח. ב-2005, בזמן שראיינה סלבריטאים על השטיח האדום של גלובוס הזהב, היא ציינה בהומור שהיום דקוטה פנינג בת ה-11 סוף סוף נכנסת למכון גמילה. סטיבן שפילברג, שבאותה שנה ביים את פנינג ב"מלחמת העולמות" שלו, לקח את זה אישי ודרש מגריפין התנצלות וכן שלח מכתבי אזהרה מעורכי דין על פגיעה בשמה הטוב של הילדה. גריפין אמרה בתגובה שהיא לעולם לא תתנצל עבור בדיחה טובה. באופן אירוני היא סולקה מדיווחי השטיח האדום של ערוץ E לאחר שאמרה למצלמה ש"מי שאומר משהו רע על אופרה וינפרי הופך להיות מובטל" וב-2009, בזמן שאירחה את משדר ראש השנה המסורתי של רשת CNN לצד אנדרסון קופר, אמרה בשידור חי את המילה "מזוין" מספר פעמים ולעגה למספר ילדים שהתארחו במהדורה. לפני שנתיים, באותו משדר מסורתי, היא נישקה את המפשעה של קופר, שנראה נבוך מאד מהעניין והתחנן שתפסיק. השנה היא הנחתה את טקס פרסי האמי לתוכניות היום, והצליחה להעליב את קטי קוריק (שזכתה בפרס מנחת תוכנית האירוח הטובה ביותר) בכך שעודדה את הקהל לצעוק לה בוז. את מפיקת "צעירים חסרי מנוח", אגב, היא סילקה מהבמה בצעקות. למרות הביקורות החיוביות על ההנחייה (זהו היה הטקס הנצפה ביותר בכל הזמנים), חלק מהצופים ציינו כי גריפין הייתה בעיקר לא לויאלית לעמיתיה וביישה את המעמד.

 

 

"אני לא יודעת למה ממשיכים להזמין אותי", הודתה לא פעם. "אולי הם פשוט רוצים את השערוריה. הרי כולם רוצים לצחוק ואני נותנת להם את זה". ואם יש משהו שגריפין טובה בו, הוא לצחוק על עצמה ועל התעשייה שבה היא נמצאת. גריפין, בואו נודה בזה, כבר לא תהיה כוכבת מליגה א'. היא כבר לא צעירה, לא מתביישת בשאיבות השומן שעברה ("תרמתי את השומן שלי לבית תמחוי. ילדים עניים בכל העולם מודים לי") וממש כמו קודמתה בתפקיד ריברס, עברה לא פעם מתחת לסכיני המנתחים. היא מודעת יותר מדי לסביבתה בכדי  להיטמע בה. היא מתלבשת גרוע ונהנית ללעוג לכולם. וגם כשהיא מאמצת את חוקי המשחק של הוליווד, היא נוהגת להפשיט אותם עד לעקרונותיהם השטחיים והמטופשים. "באופן רשמי אני מרעיבה את עצמי למוות", אמרה בראיון ל"הארץ". "כי זה העניין. גם אם את קומיקאית שמספרת בדיחות על זין, שאף אחד לא בא להופעות שלך כדי להסתכל עלייך, את עדיין באופן אירוני עסוקה מאד במראה שלך. יש בי משהו מהבחורה הטיפשה הזו שרוצה להיות יפה ורוצה להיות רזה, רק כדי להיכנס לשמלה הארורה. וחצי מהזמן שכבר נכנסתי לשמלה הדפוקה, גם לא מזמינים אותי לטקסים!".

 

לאור כל אלו, נראה שכולם מבינים שאין ברירה אלא להושיב את גריפין על הכיסא שריברס חיממה. עכשיו רק צריך לחכות ולראות אם התפקיד החדש סוף סוף יעזור לה לשדרג לא רק את חשבון הבנק, אלא גם את המעמד.   

תגובות (0)
הוסף תגובה