אלימות ברשת: אל תשתפו. אל תשתתפו

כולנו רוצים להפסיק אותה, כולנו רוצים לעצור אותה, כולנו מדברים עליה והיא הפכה להיות נושא יומי שנוגע לכולנו. אבל מה היא אלימות ברשת? מי קובע את הגבול בין מה ראוי במערכת הסכיזופרנית הזאת, לבין מה שלא ראוי?

 

עוד באון לייף:

 

לפני כשנתיים התקשרה אלי חברה לא ממש קרובה שהיא גם חברה בפייסבוק. היא הייתה נסערת ומזועזעת. היא שאלה אותי האם אני מודעת לכך שברשת רץ סטטוס בנוגע לשון, בני. לא הטריד אותה שנכתב על שון שהוא ילד מעצבן. מה שכן גרם לה לפנות אלי, זאת עובדה שהכותב החליט "לצייץ" שההורים שלו התאבדו. בשלב זה כבר התרגלתי לתגובות שליליות ופוגעניות המופנות כלפי שון ואליי בפייסבוק וברשתות החברתיות, וחשבתי שזה לא נכון להגיב.

 

אבל תחושת הדאגה ששון או אחד מחבריו יראו את זה ותחושת הבחילה כלפי הכותב גרמו לי לאי-שקט והמחשבות התחילו לרוץ בראש. לפנות לכותב או לא לפנות? לפנות למנהל הדף או לגורם אחר? ההחלטה שקיבלתי הייתה לפנות לכותב עם הסבר 'מפגר' שאני למעשה בחיים ובקשה להוריד את הציוץ. רק לאחר מכן קיבלתי החלטה לשתף את בעלי במתרחש והוא פנה למנהל הדף, שבתגובה אמר כי ''בסך הכול מדובר בהומור' והציע לנו לא להילחץ. לבסוף, הכותב שלח התנצלות בהודעה פרטית והציוץ ירד.

 

ולמה אני משתפת אתכם בזה עכשיו? כי כשזה קרה שון היה קטן יותר, פגיע יותר, דואג ומאמין לכל מה שכותבים עליו באינטרנט ורציתי להשתיק את זה ולהמשיך הלאה. שון היה חייב לגלות כוחות בתוך עצמו בכל פעם מחדש, כדי לא להתעסק במה שכותבים עליו ברשת, וזה היה לא פשוט עבורו. אלימות? חוסר התחשבות? סתם חוסר גבולות? התשובה, ככל הנראה, יותר מורכבת.

 

העולם הווירטואלי הפך לחלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, מקור למידע ולמימוש הסקרנות של ילדינו שיש בו גם הרבה אנשים טובים ומעניינים. כאם לשני ילדים, שאחד מהם מפורסם, החינוך שנעניק  לילדים שלנו הוא זה שישפיע על הגבולות בעולם הווירטואלי. כי כידוע, ההשלכות של בריונות או הבעת דעה בלתי מרוסנת ברשת הן הרסניות. לא משנה אם מדובר בפורום מצומצם של כמה חברים, בכיתה או בפורום רחב יותר, כמו אתרי רכילות. אלימות היא כל הדברים הלא נחמדים שאנחנו אומרים לאחר בלי שהוא פגע בנו בפועל. רק כי אנחנו לא מסכימים לדעה שלו או פחות מתחברים אליו, או שפשוט רק כי אנחנו לא הוא.

 

הדילמה שלי למקרים אלו היא האם עלי להשיב באלימות או לגלות סבלנות? ואם סבלנות, אז עד איזה גבול? מודה שבינתיים אין לי תשובה מוחלטת לסוגיה הזו. אבל אני בטוחה שכחברה אנחנו חייבים לפעול נגד האלימות ברשת. הפעילות של איגוד האינטרנט היא מניעה, אבל אנחנו חייבים לנקוט עמדה, לא לשתף תכנים אלימים ובעיקר – לא להתלהם ולשמור על הגינות. 

 

 

**המרכז לאינטרנט בטוח של איגוד האינטרנט (03-9700911/ safe@isoc.org.il) פועל 24/7 מנחה, מייעץ ומסייע בסוגי פגיעות שונות ברשת. למידע נוסף

תגובות (0)
הוסף תגובה