סקר און לייף לבחירות: תגובת המפלגות

בשבוע שעבר פורסם סקר און לייף בשיתוף חברת המחקר ZETA TOOLS, בקרב נשים לקראת בחירות 2015. על פי הסקר, הבית היהודי מסתמנת כהפתעת הבחירות בקרב נשים; מעל ל-35% מהנשים עדיין מתלבטות, והמאוכזבות הגדולות? 78% ממצביעות יש עתיד לא בטוחות שיש להן עתיד עם המפלגה.כמו כן, סדר היום הכלכלי-חברתי הוא הגורם המשפיע ביותר מבחינת רוב הנשים.

 

לתוצאות הסקר המלאה

 

המפלגות השונות המתמודדות בבחירות לכנסת הגיבו לתוצאות הסקר: 

 

המחנה הציוני:

"המחנה הציוני" ניצב במקום הראשון עם 14% מקולות הנשים. כמו כן, חברות הכנסת סתיו שפיר ושלי יחימוביץ' הוכתרו בסקר כשתיים מבין שש הח"כיות הטובות ביותר. מהמפלגה נמסר כי "תוצאות הסקר ברורות: נגמרו הימים שבהם נשים יצביעו עבור מפלגות שמדירות משורותיהן נשים כמו הליכוד. נגמרו הימים בהן נשים מצביעות לגבר רק בגלל שהוא נראה טוב. נגמרו הימים שבהם נשים יישבו בבית וייתנו לגברים לקבל את ההחלטות על הכלכלה, הביטחון ודמותה של המדינה. הסקר הזה מוכיח עד כמה התפיסות המיושנות על מקומה של האישה בפוליטיקה לא רלוונטיות. 

"לאחר שנרכיב את הממשלה נדאג לנפץ את תקרת הזכוכית לנשים בכל התפקידים במשרדים הממשלתיים. אך כדי שזה ייקרה נשים חייבות לצאת ולהצביע לרשימה שתשים אותן  בקדמת הבמה. כשאנחנו מדברות על ציונות, בניגוד לימין הקיצוני, אנחנו מדברות גם על ערכים של שוויון ושל ביעור הפערים". 

 

יש עתיד:

78% ממצביעות "יש עתיד" בבחירות לכנסת ה-19 הביעו אכזבה מהמפלגה. מיש עתיד נמסר בתגובה כי "האכזבה, אם יש כזו, נובעת מהסיבה שמפלגת יש עתיד לא רואה בקידום זכויותיהן של נשים כהישג – אלא כהכרח. בניגוד אולי למפלגות אחרות שמדגישים אי אילו הישגים על חשבון ציבור הנשים בישראל, "יש עתיד" מתקנים הלכה למעשה את העוול מגדרי שקיים במדינה. דוגמה לכך נעשתה במשרדי הממשלה שהיו תחת השרים במפלגה. ביום שיו"ר המפלגה יאיר לפיד נכנס למשרד האוצר, עמדו בראש שמונה האגפים במשרד שבעה גברים ואשה אחת. כשסיים לפיד את תפקידו במשרד, היו ארבעה גברים וארבע נשים כולל מינויה של מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן, שהתקבלה לעבודתה כשהיתה בהריון.

 

כך גם שאר שרי המפלגה ש-60% מהם מינו נשים כמנכ"ליות במשרדים שבהם כיהנו. מעבר לכך, ח"כ עליזה לביא כיהנה כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי ובקדנציה של שנה ושמונה חודשים היא קיימה יותר דיונים מאשר שקיימו בוועדה הזו בכל הכנסת ה-18 (שנמשכה ארבע שנים). ח"כ לביא חוקקה בכנסת שמונה חוקים לקידום מעמדן של נשים בישראל ולהשוואת זכויותיהן, וכמוהם הוגשו בידי חברי וחברות הכנסת מסיעת יש עתיד עשרות חוקים נוספים בנושא.גם בקמפיין הנוכחי, פנייה באופן פרטני לציבור הנשים, משמרת את ההבדלה, וכאמור מפלגת "יש עתיד" שואפת ופועלת ליצירת שוויון זכויות ולכן מי שפונה לציבור הנשים באופן פרטני משמר תופעה שיש למנוע".

 

כשנשאלו איך ייפנו לקולות הצפים הרבים בקרב נשים, השיבו ב"יש עתיד" כי "הצגת שאלות אלו, באופן ניסוחן, מתייחס לנשים כאל חד ממדיות במקרה הטוב ומוחלשות במקרה הרע. כל אדם, בעל שאיפה פמיניסטית יעדיף פעולות ממשיות שיוצרות שוויון מגדרי על פי דיבורי סרק – כך פעלה המפלגה במשך השנה ו-8 החודשים האחרונים. בקמפיין לא תיעשה פנייה ספציפית לקולות הצפים בקרב נשים, תיעשה פנייה למאוכזבי ראש הממשלה שפוגע ותוקע במשך שש שנים את מדינת ישראל בכל תחום וסוגיה הנוגעת לאזרחי מדינת ישראל כולם".

 

כמו כן נמסר כי יעל גרמן, שנבחרה לאחת מהח"כיות הטובות ביותר, ביקשה להעביר את המסר הבא: "העזו! תתמודדו על כל משרה שאתן רוצות אותה ואתן חושבות שאתן ראויות לה, אל תפסיקו ללמוד בתחום שבו אתן רוצות לעסוק ושימרו כל הדרך על צניעות, אל תשכחו מאיפה באתן".

 

כולנו

ממפלגת כולנו, שהביעה אכזבה ופליאה מתוצאות הסקר, נמסר כי "בסקרים פנימיים שאנו מבצעים אחוזי הנשים שמעידות על כך שיצביעו למפלגת "כולנו" גבוהים בצורה משמעותית. כידוע, מפלגת כולנו רואה בנשים כוח חשוב מבחינות רבות, ולראיה הצבנו 40% נשים ברשימה שלנו לכנסת. בנוסף, במצע המפלגה שיפורסם בקרוב תהיה התייחסות לנשים ולדרכים שונות שבהן ניתן לסייע להן מבחינה כלכלית וחברתית". 

 

ליכוד

במפלגת הליכוד סירבו להתייחס לסקר.

 

הבית היהודי

מפלגת הבית היהודי לא הגיבה עד לפרסום הידיעה, למרות שניתנה לה ארכה של למעלה משבוע.

תגובות (0)
הוסף תגובה