אמה מורנו: האישה המבוגרת ביותר באירופה

החיים של אמה מורנו מהעיר ורבנייה, איטליה הם לא ממש נושא לכתבה מהסיבה הפשוטה – הם שגרתיים למדי. ובכל זאת, יש פרט אחד קטן שהופך אותה למיני-סלבריטי ואת ביתה למוקד עלייה לרגל של עיתונאים מכל העולם: הגיל שלה. אמה מורנו בת 115 ושלושה חודשים, מה שהופך אותה באופן רשמי לאדם המבוגר ביותר שמתגורר באירופה ואחת מ-5 האנשים המבוגרים ביותר בעולם כולו.

 

עוד באון לייף:

 

היא צפתה באיטליה הופכת ממלוכה לרפובליקה שהולידה כמעט 70 ממשלות בשבעה עשורים, עם 20 שנות פאשיזם באמצע. היא שרדה שתי מלחמות עולם ואת ההשלכות הנוראיות של כל אחת מהן, שנים של טרור מקומי ושנים של שגשוג כלכלי שהפך את איטליה ממדינה המבססת את הכלכלה שלה על חקלאות לאחת המדינות המתועשות ביותר בעולם.

 

מיני סלבריטי. אמה מורנו

 

יושבת בביתה, בבוקר אירופי חורפי, צעיף סרוג כרוך על צווארה, לצד רדיאטור חם, היא מסכמת את חייה בפשטות: "115 שנים זה הרבה".

 

מורנו חולקת עם העיתונאים את שני הסודות שלה לאריכות ימים. הראשון הוא אכילת 3 ביצים לא מבושלות כל יום. עם המנהג הזה היא חיה מאז שנות העשרה שלה כשהרופא שלה המליץ על ביצים לא מבושלות כתרופה לאנמיה ממנה סבלה. בהנחה שהיא אכן מבצעת את הוראותיו מאז, גב' מורנו צרכה כ -100,000 ביצים במהלך חייה. מישהו פה אמר כולסטרול?

 

הסוד השני הוא חיי הרווקות עליהם מורנו ממליצה בחום. מורנו נישאה פעם אחת והנישואים הסתיימו בשנת 1938 בעקבות מותו המצער של התינוק של בני הזוג. יש לציין שפרידה בין בעל ואישה הייתה נדירה אז, ושהגירושים עצמם הפכו לחוקיים באיטליה רק בשנת 1970. אחרי גירושיה, מחזרים רבים דפקו על דלתה אולם היא מעולם לא בחרה שותף חדש לחיים. "אני לא רוצה להיות נשלטת על ידי אף אחד," היא אומרת.

 

חוגגת יומהולדת 114. אמה מורנו

 

גרונטולוגים מסכימים כי אין מפתח אחיד וברור לאריכות ימים. "אם בודקים 100 אנשים שונים שחיו עד גיל 100, מקבלים 100 סיפורים שונים," אומר וולטר לונגו, מנהל מכון אריכות הימים באוניברסיטת דרום קליפורניה. מה שכן, מחקרים מצביעים על כך שתזונה היא הגורם המשפיע ביותר על אורך החיים.  

 

וכמובן, ישנה הגנטיקה. "אנחנו יודעים שהיכולת להגיע לגיל כזה היא תורשתית", אומר ד"ר לונגו, "זה אומר שלאדם יש סיכוי גדול להגיע לשם אם כמה אנשים במשפחה שלו חיו עד גיל מאוחר". ובכן, אחת מאחיותיה של אמה מורנו מתה זמן קצר אחרי גיל 100. אחרת חיה עד גיל 102.

 

לא מבקרת בבתי חולים

גב' מורנו חיה לבדה בדירת שני חדרים זעירים מוקפת בזיכרונות ובשרידי התהילה בה זכתה בשל גילה המתקדם, כולל מחוות ותעודות, אחת מהן של נשיא איטליה, המשבחות את עמידותה. ליד מיטתה שלט קטן עליו כתובות הספרות "115" בצבע כחול בהיר, שנעשה על ידי ילדים מגן הילדים המקומי.

 

"הם הביאו את השלט ויחד איתו הם הביאו גם את השיעול והנזלת שלהם" סיפרה ברוגז רוזמרי סנטוני, אחייניתה של מורנו והמטפלת העיקרית שלה שמגיעה בכל בוקר כדי להכין את ארוחות היום, אשר מורכבות מביצים, בשר טחון, פסטה ובננה.

מורנו נבדקת באופן תקופתי על ידי הרופא השכן וזה זמין בטלפון למקרי חירום, אולם לא היו הרבה כאלה. במספר הפעמים המועט בהם הייתה חולה היא סירבה נחרצות לדרוך בבית חולים. "גם כשהיא נזקקה לעירוי דם או לתפרים היא העדיפה לעשות אותם בבית", מספר קרלו בבא, הרופא שמטפל בה מאז שהגיעה לגיל 90, "הבריאות הכללית שלה טובה".

 

קיבלה תעודה מנשיא איטליה. אמה מורנו

 

מורנו מתייחסת בסבלנות לזרים הרבים שמבקשים ממנה לספר על חייה. מהעלאת זיכרונות, לעומת זאת, היא מתחמקת כבר עשרות שנים. כששואלים אותה על מוסוליני או על מלחמות העולם היא מושכת בכתפיה באדישות. הזיכרונות שלה הם בעיקר אינטימיים. "אחיותיי ואני אהבנו לרקוד והיינו בורחות לאולם הריקודים ואז אמא שלנו הייתה באה לחפש אותנו עם מקל מעץ ליבנה," היא נזכרת.

 

לא עוזבת את הבית

אמה מורנו, אחת משמונה ילדים, נולדה ב-29/11/1899 (כן, אתם קוראים נכון – בשנת 1899) בסיוואסקו, עיירה קטנה בפיימונטה. באותה השנה גוליילמו מרקוני העביר את אות הרדיו הראשון מהתעלה האנגלית וקבוצת משקיעים צעירה השיקה את Italiana Automobili Torino, או כפי שאתם מכירים אותה בשמה היום- פיאט.

 

בילדותה עברה עם משפחתה לוילהדוסולה, לשעבר העיר האיטלקית שהייתה אחראית על ייצור ברזל ופלדה. האקלים – החורף לח מאוד וקר מאוד – לא התאים לבריאותה של מורנו, ולכן הרופאים הציעו לה לעבור לפרורים הסמוכים לאגם מאג'ורה הממוקם בין איטליה לשוויץ. היא בחרה בוורבנייה, עיר יפה על שפת האגם עם אקלים מתון יותר שאיפשר לה למצוא עבודה במפעל ייצור של שקי יוטה.

 

"הרופא אמר לי לשנות אווירה", היא מספרת, "ומאז אני עדיין כאן."

 

10 האנשים המבוגרים ביותר בעולם, נכון ליולי 2013

 

מורנו החלה לזכות בתהילה רק כאשר חצתה את גיל 110 ונכנסה לרשימה ההולכת ומתדלדלת של supercentenarians, כמעט כולם נשים. היא משועשעת מהיותה מושא עניין עבור חוקרים מרחבי העולם שמגיעים עד למיטתה – כי היא כבר לא עוזבת את ביתה – ללמוד על אורח חייה והגנטיקה שלה.

 

"היא מודעת לעובדה שלחיות עד גיל כזה זו פריווילגיה עצומה", אומר ד"ר בבא, "היא תמיד קיבלה בחן את תהליך ההזדקנות ואת הכאבים שמגיעים יחד איתו. אם כל המטופלים שלי היו כאלה, הייתי מעביר את הימים בקריאת עיתונים".

תגובות (0)
הוסף תגובה