אכילה בהיסח דעת: הקלוריות הבלתי נראות

כשאתם הולכים לקולנוע ואוכלים להנאתכם פופקורן, האם עצרתם לרגע לחשוב אם אתם באמת זקוקים לפופקורן? האם אתם באמת רעבים? כמה מכם הצליחו לשים לב לאכילה תוך כדי נהיגה, שיחת טלפון, בישול ובעצם למה זה כל כך משנה? 
 
עוד באון לייף:
מהי אכילה בהיסח הדעת?
אכילה בהיסח דעת או בשמה האחר: "אכילת ערפל" נחשבת לאכילה הנפוצה ביותר והיא הבעייתית ביותר כיוון שאנחנו לא מודעים למזון שאנחנו אוכלים. אכילה מסוג זה נעשית "על הדרך" בצורה לא מסודרת, לרוב בעמידה, ללא צלחת, תוך כדי שאנחנו עושים פעולה נוספת כמו שיחת טלפון, צפייה בטלוויזיה, נהיגה ועוד.
 
במצבים אלו אנחנו מכניסים הרבה קלוריות לגוף אך מכיוון שזה לא נעשה בצורה מסודרת, אנחנו לא מפרשים אכילה זאת כארוחה, היא לא תורמת לנו לתחושת השובע וכתוצאה מכך  אנחנו ממשיכים לאכול וחווים עלייה במשקל
 

הגוף לא "סופר" ביסים תוך כדי תנועה. צילום: shutterstock
 
מה גורם לנו לאכול בהיסח הדעת?
 
1. הכול עניין של הרגל – הרגל הוא דפוס התנהגות שחזרנו עליו הרבה פעמים ולכן הוא טבעי לנו. למשל התרגלנו לאכול תוך כדי צפייה בטלוויזיה, תוך כדי עבודה, תוך כדי סידור האוכל במטבח וכדומה. 
 
2. הפיתויים הם רבים – הסביבה מהתלת בנו ומשפיעה שלא במודע על מה, כמה ואיפה נאכל. הנגישות של מזונות מפתים, הפרסומות, והאירועים החברתיים גורמים לנו פעמים רבות לאכול כי האוכל פשוט נמצא שם ולא בגלל שאנחנו באמת רעבים.
 
3. "תן להם הרבה והם יאכלו הרבה"- מבצעים בסופר כמו " שניים במחיר של אחד", אריזות גדולות, מנות גדולות במסעדות, גורמים לנו לאכול יותר מכפי שתכננו.
 
4. קצב האכילה – קצב האכילה אף הוא משפיע על היכולת שלנו לאכול במודע. מנגנון השובע במוח מתחיל לפעול רק לאחר 20 דקות של אכילה לכן אכילה מהירה גורמת לאכילת יתר.
 
כל אלו ועוד משבשים את היכולת שלנו לאכול מתוך צורך בסיסי של הגוף ובמקום לאכול  מ"הבטן" אנו אוכלים עם "העיניים".
 
מה קורה כשאוכלים בהיסח הדעת?
 
1. אוכלים יותר – חוסר תשומת הלב לאכילה גורמת לנו לאכול יותר מבלי להרגיש. אנחנו עסוקים בפעילות אחרת ולכן פחות מודעים לתחושת השובע וממשיכים לאכול בצורה אוטומטית כי האוכל נמצא לידנו. לרוב כשאנחנו אוכלים מול טלוויזיה תוך כדי קריאה בעיתון או תוך כדי נהיגה, נפסיק לאכול ברגע שנסיים את השקית או החופן שלקחנו ולא בגלל ששבענו או שהספיק לנו, בעוד שבמידה והיינו אוכלים בריכוז כנראה שיכולנו להפסיק הרבה קודם. 
 
2. קצב חילוף החומרים מואט- כשאוכלים מול הטלוויזיה למשל, הגוף רגוע ורפה  מחקרים הוכיחו שבזמן זה קצב חילוף החומרים מואט ונטייה של הגוף היא לאגור יותר שומן.
 
3. חוש הטעם משתבש – כשאוכלים בהיסח הדעת, ולא ממוקדים באכילה, לא מרגישים את עוצמת הטעמים השונים ולכן יש צורך לאכול כמות גדולה יותר. אם נאכל בריכוז יתכן ויספיקו לנו 3-4 קוביות של שוקולד אך ברגע שזה נעשה מול טלוויזיה אפשר בקלות לסיים חצי חבילה על מנת לספק את הצורך למתוק.
 
4. צריכה קלורית יומית גבוהה – כשלא מסתכלים על האוכל, קשה לנו לזכור מה אכלנו, חל שיבוש במנגנון הרעב והשובע שמוביל לאכילה מרובה במהלך היום ולהשמנה.
 
אם אתם לא רעבים, לא חייבים פופקורן עם הסרט. צילום: shutterstock
 
כיצד לאכול בצורה מודעת ולחסוך הרבה קלוריות מיותרות?
 
1.  אכלו בישיבה – כאשר אתם יושבים לאכול, הנכם במודעות מוחלטת לכל מה שנכנס לכם לפה. אכילה בישיבה מול שולחן, מבחינה פסיכולוגית גורמת לחוש שובע רב יותר מאשר אכילה בעמידה וזאת משום שהמזון הפרוס לפניכם "משביע את רעבונה של העין", לדוגמא אתם נמצאים בסופרמרקט ומוצעים לכם טעימות אותם אתם אוכלים בעמידה תוך כדי קניות לבית, אתם אוכלים וחוזרים הביתה רעבים כי לא הרגשתם שאכלתם ועכשיו אתם צריכים לאכול ארוחה נוספת, וכך יצא שאכלתם יותר ממה שתכננתם. כשאוכלים בישיבה מודעים לכל ביס וביס, האכילה איטית יותר ושבעים מהר יותר. לכן, החליטו להתחייב לשבת בכל פעם שתאכלו אפילו אם זה רק ביס. 
 
2. פנו זמן שיאפשר לכם לאכול בנחת  הרבה פעמים אנחנו שוכחים את עצמנו בן כל המטלות והזמן לשבת ולאכול פשוט נעלם. כדי שזה לא יקרה, כדאי לקבוע פגישה ביומן המוקדשת לאכילה. כמו שלא תפספסו ישיבה בעבודה, כך תקפידו לא לפספס פגישה לארוחה עם עצמכם. ניתן לארגן מראש את היום אחרת כך שזה יתאפשר. למשל אם הבוקר שלכם לחוץ מדי ואתם לא מספיקים לשבת ולאכול, חשבו על מטלות שתוכלו להקדים לערב לפני או למשך היום, לדוגמא: בחירת בגדים, מקלחת, סידור הבית. תכנון נכון של הזמן יסייע לכם להקדיש את הזמן לשבת ולאכול בתשומת לב ובנחת. 
 
3. כתבו יומן אכילה – כתיבת יומן אכילה היא דרך מצוינת להגדיל את המודעות לאכילה. ביומן באכילה כתבו מה אכלתם אך גם ציינו איפה אכלתם ועם מי. שימו לב אם יש דפוסי אכילה של אכילת יתר שחוזרים על עצמם. למשל, האם אתם אוכלים יותר כשאתם צופים בטלוויזיה, או האם אתם אוכלים יותר עם אנשים מסוימים.  כתיבת יומן אכילה תסייע לכם להיות מודעים יותר למצבי סיכון לאכילת יתר, כך שתכלו להתכונן אליהם ולהצליח בפעם הבאה לאכול באופן מודע יותר. 
 
4. שימו לב לקצב האכילה – כשאנחנו אוכלים מהר מרגישים פחות את הטעם ואת תחושת השובע לכן תתחילו לשים לב למשך הארוחה, ונסו לאט לאט להאריך אותה על ידי הפסקות יזומות במהלך הארוחה ולעיסה איטית יותר.
 
5. תתרגלו – ככל שתתרגלו אכילה מודעת ללא הסחות דעת, יהיה לכם קל לעשות את זה יותר. ההרגלים הישנים של לאכול תוך כדי נסיעה או צפייה בטלוויזיה ילכו וייעלמו וכך תחסכו מעצמכם קלוריות מיותרות רבות. 
 
אל תשכחו ששינוי הרגלים זהו תהליך וההרגלים הישנים לא נעלמים ברגע לכן תנו לעצמכם חיזוקים חיוביים. בכל פעם שאתם מצליחים לאכול באופן מודע.
 
הכותבת היא דיאטנית קלינית בחברת מותר לי – אוכלים ומרזים
תגובות (0)
הוסף תגובה