פערי שכר: מה שהאמריקאים יודעים ואנחנו עדיין לא

זה כבר זמן מה שפערי שכר בין נשים וגברים בארה"ב הוא נושא לוהט. רק בשנה האחרונה ההתיחסות הציבורית והטלוויזיונית בארה"ב מרקיעה שחקים, דבר שבהחלט מרמז על חשיבות הנושא בחברה האמריקאית. למשל, ג'יימי פאלון שלח כתב שטח לבדוק מה האמריקאים חושבים על שכר שווה בין נשים וגברים – אבל היה שם גם מילכוד. הם היו צריכים לתת את התשובה תוך כדי ריקוד.

 

 

 

 

גם פגי הנהדרת מ"מד מן" הצליחה להשיג סצנה שלמה מהביג בוס, דון דרייפר, בה היא מבקשת העלאה בשכר לאחר ששמעה שחוק שכר שווה עבר בקונגרס (אי שם בשנות ה-60). הוא, כמובן, מסרב, בכל זאת מדובר בסיקסטיז.

 

 

 

גם הרשת לא שקטה על שמריה השנה, ועשרות סרטונים ויראליים שיוצאים כנגד תופעת פערי השכר הציפו את האינטרנט, חלקם בהשתתפות כוכבות ענקיות כמו שרה סילברמן וכריסטינה הנדריקס. סילברמן, למשל החליטה לעשות ניתוח לשינוי מין כדי לא להפסיד חצי מיליון דולר בגלל פערי שכר.

 

 

 

האמריקאים יודעים משהו שאנחנו עוד לא

למה בארה"ב נושא פערי השכר כל כך חם ומעניין את הנשים והגברים ברחוב ואצלנו רוב הנשים עדיין לא יודעות שהן מרוויחות 85%, לכל היותר, ממשכורתו של גבר?

 

אפשר לדבר על הרבה הסברים, אבל אין ספק ששובר השוויון בארצות הברית היה הנשיא ברק אובמה, שהחליט, עוד ב-2009, שהחוק הראשון שהוא יקדם יהיה חוק השכר השווה (או חוק לילי לדבטר, כפי שהוא מכונה על שם התובעת המפורסמת שהעזה לתבוע את מקום עבודתה).

 

 

וזה לא נגמר ב-2009. זה המשיך בנאומים רבים על הנושא ובצווים פדראליים שמחייבים שקיפות שכר לכל גוף שרוצה לעבוד עם הממשל הפדראלי. פערי השכר המגדריים בארצות הברית עדיין לא נעלמו אבל הם נוכחים בכל דיון ציבורי, פוליטי או כלכלי.

 

כשארץ נהדרת יעשו מערכון על פערי שכר

גם בישראל קיים חוק בנושא, עוד משנת 1964, וגם אצלנו קיימים גם קיימים פערי שכר לא מבוטלים. אז למה אנחנו לא שומעות מועמדים ומועמדות מדברים על זכותנו לשכר שווה? מה צריך לקרות כדי שגם פה נראה מערכון ב"ארץ נהדרת" על פערי השכר המגדריים?

 

ראשי המפלגות הגדולות בכנס הנשים הגדול לבחירות 2015 – הירשמו עכשיו

 

אפשר להתחיל מכך שכל המפלגות יתחייבו לפעול למיגור פערי השכר במצעים שלהן. הצעד הבא חייב להיות הקמת צוות פעולה לאומי למיגור פערי השכר, שיכלול נציגות ונציגים ממשרדי הממשלה, ארגוני העובדים והעובדות וארגוני המעסיקים שיגבשו ביחד תכנית כוללת לקידום שכר שווה, מה שמחייב שינוי כמעט מן היסוד של שוק העבודה.

 

אנחנו חייבים וחייבות לדרוש שקיפות של נתוני שכר, שיתוף עובדים ועובדות בקביעת סולמות שכר, הפרדת השכר משעות העבודה ומעבר לתגמול על בסיס תפוקות, ועוד ועוד. אולי אז יהיה לסטיריקנים שלנו פה בארץ על מה לצחוק, אבל עד שכל זה יקרה, נמשיך לשאת עינינו אל אחותנו הגדולה במערב ולהמשיך לקוות.

 

תגובות (0)
הוסף תגובה