מחקר: אנשים בעמדות כוח נוטים יותר לבגוד

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת The Journal of Sex Research חושף מיהם בעלי המקצועות עם הנטייה הגדולה ביותר לבגוד בבן/בת הזוג. באופן לא מפתיע מסתבר שאנשים שתחום עיסוקם מציב אותם בעמדות כוח כגון מנכ"ל, פוליטיקאי או איל תקשורת נוטים יותר לבגידה.

 

עוד באון לייף:

 

החוקרים בדקו נתונים של 610 גברים ונשים הולנדיים ומצאו כי אנשים שנמצאים בעמדות כוח בקריירה שלהם נוטים לבגוד הרבה יותר מאנשים בתפקידי משנה ובתפקידים זוטרים. ומדוע? אנשים בעמדות כוח נמשכים לביטויים "אנטי-נורמטיביים" של המיניות שלהם.

 

כאשר אנשים מקבלים כוח, הם נוטים לפעול מחוץ לנורמות החברתיות. כשזה מגיע ליחסי מין, המשמעות היא שהם מתחמקים מציפיות הנלוות למערכות יחסים, כמו נאמנות. במילים אחרות, התשוקות המיניות של אנשים חזקים סוטות לרוב ממערכות היחסים המונוגמיות הטיפוסיות.

 

 

המחקר מצא קשר הדוק בין המונחים "כח" ו"בגידה" הן אצל גברים והן אצל נשים, מה שמצביע על כך שהכוח והחיבה לריגושים עצמם הם הסיבה לבגידה ולא השתייכות למגדר מסוים (נניח, גברים) שנחשב לבעל דחף מיני גדול יותר.

 

במחקר נמצא כי "בגידה במערכת יחסים של אנשים בעמדות כח מבוססת על משיכה מוגברת לסודיות ולחשאיות המתבקשת עבור הבגידה". ההיבט החשאי הוא חלק משכרון הכח וחלק מהריגוש.

 

מעניין לציין כי בעוד אנשים נשואים בעמדות כוח נקשרו ישירות לבגידה, המחקר מצא שלרווקים בעמדות כוח אין סיכוי גבוה יותר לעסוק בסקס מזדמן מהאדם הממוצע. יכול להיות בגלל שסטוץ ללילה הוא לא ממש מחוץ לנורמה עבור רווקים ושסקס מזדמן הוא לא "אסור" ולא מרגש כמו בגידה.

 

מסתבר שלא מדובר רק ברצון לשבור את הכללים אלא שיש גם קשר בין ביטחון עצמי בחדר הישיבות לביטחון עצמי חדר השינה: לאנשים חזקים באמת יש יתרון שמתבטא בביטחון מיני. מחקר שנערך ב-2011 ידי אותו צוות של חוקרים מצא כי כוח ובגידה קשורים לכמות הביטחון שיש לאינדיבידואל.

 

"שכרון כוח גורם לאנשים למקד את תשומת הלב שלהם במראה החיצוני של אחרים, הוא מגביר את היכולת לפתח קשרים רומנטיים ומוביל לגישה חיובית ביצירת קשרים מיניים" כתב פרופסור ג'וריס לאמר. "כתוצאה מכך, באינטראקציה מינית, בעלי כוח מעורבים יותר ובטוחים יותר בעצמם מאנשים בעלי תפקיד רגיל".

 

 

הביטחון מתבטא בחדר השינה. הסקרים האחרונים מצאו כי אנשים עם הכנסה של מעל 77,000$ נוטים להיות הרפתקניים יותר במיטה (אם כי, לעתים קרובות, הם סובלים מליבידו נמוך בשל שעות ארוכות במשרד). המחקר מצא כי 45% מאנשים בעמדות גבוהה התנסו בסקס בשלישייה, ואילו 83% ניסו לקיים יחסי מין מחוץ לחדר השינה.

 

בתחום הרומנטי (ובמקומות אחרים), כוח הוא סוג של מטבע. אנשים בעמדות כוח יכולים לפעול מחוץ לשדה המיני-רומנטי המקובל. לאנשים בעלי השפעה עצומה כמו פוליטיקאים, כוכבי פופ ושחקנים יש רקורד ארוך של בגידות בבן/בת הזוג.

 

זו עשויה להיות הסיבה שאנשים אטרקטיביים, עשירים ומרשימים עשויים להיות נדיבים פחות מאנשים שאינם עומדים בסטנדרט היופי המיינסטרימי, כפי שהראו מחקרים אחרים. כאשר אנשים מגיעים מעמדות כוח, בין אם בגלל הקריירה שלהם ובין כי הם פשוט נתפסים אטרקטיביים, יש פחות התחשבות באחרים, גם אם האחרים האלה הם האנשים שאיתם הם בחרו לחיות.

תגובות (0)
הוסף תגובה